Sağlık yönetimi perspektifinden Türkiye'de obezite: Sorunlar, politikalar ve çözüm önerileri
Obesity in Turkey from a health management perspective: Issues, policies and proposed solutions
  1. Tez No: 1017255
  2. Yazar: ELİFNAZ ERGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZCAN KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Obezite, bireysel yaşam tarzı tercihleriyle sınırlı biçimde açıklanamayacak; sağlık sistemlerinin örgütlenmesini, koruyucu sağlık hizmetlerini, kronik hastalık yönetimini, sağlık harcamalarını ve toplum düzeyindeki eşitsizlikleri doğrudan etkileyen çok boyutlu bir halk sağlığı sorunudur. Bu tezde, Türkiye'de obezitenin mevcut görünümü sağlık yönetimi perspektifinden değerlendirilmiş; obezite göstergeleri yaş, cinsiyet, uluslararası karşılaştırmalar ve obeziteyle ilişkili biyokimyasal risk göstergeleri temelinde incelenmiştir. Araştırma, tanımlayıcı ve karşılaştırmalı ikincil veri analizi deseninde yürütülmüştür. Çalışmada Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Türkiye İstatistik Kurumu, Dünya Sağlık Örgütü ve Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) gibi kurumsal kaynaklardan elde edilen veriler kullanılmıştır. Bulgular, mevcut göstergelerin dağılımını, farklılaşma örüntülerini ve sağlık yönetimi açısından işaret ettiği öncelik alanlarını ortaya koymak üzere yorumlanmıştır. Araştırma bulguları, Türkiye'de obezitenin özellikle kadınlarda ve ileri yaş gruplarında daha yüksek düzeyde görüldüğünü; obez öncesi nüfusun da sağlık sistemi açısından önemli bir risk alanı oluşturduğunu göstermektedir. Uluslararası karşılaştırmalar, Türkiye'nin obezite ve obez öncesi nüfus oranları bakımından dikkatle izlenmesi gereken bir konumda bulunduğuna işaret etmektedir. Biyokimyasal göstergeler açısından ise kolesterol ve trigliserid gibi risk alanlarının cinsiyete göre farklılaştığı görülmektedir. Tezde obezite, sağlık politikası döngüsü ve sağlık sistemleri yaklaşımı çerçevesinde değerlendirilmiş; politika geliştirme, uygulama kapasitesi, birinci basamak hizmetleri, okul sağlığı uygulamaları, veri temelli izleme-değerlendirme ve sektörler arası koordinasyon temel öncelikler olarak ele alınmıştır. Sonuç olarak Türkiye'de obeziteyle mücadelede koruyucu sağlık hizmetlerinin güçlendirilmesi, aile hekimliği ve toplum sağlığı hizmetlerinde düzenli tarama ve danışmanlığın yaygınlaştırılması, okul temelli sağlıklı beslenme ve fiziksel aktivite programlarının desteklenmesi, ulusal izleme sistemlerinin geliştirilmesi ve sağlık, eğitim, yerel yönetimler, gıda politikaları ve sosyal politika alanları arasında sürdürülebilir iş birliği kurulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Obesity is a multidimensional public health problem that cannot be explained solely through individual lifestyle choices. It directly affects the organization of health systems, preventive healthcare services, chronic disease management, healthcare expenditures, and population-level health inequalities. This thesis evaluates the current profile of obesity in Türkiye from a health management perspective and examines obesity-related indicators according to age, gender, international comparisons, and biochemical risk markers. The study was designed as a descriptive and comparative secondary data analysis. Data obtained from institutional sources, including the Ministry of Health of the Republic of Türkiye, the Turkish Statistical Institute, the World Health Organization, and the Organisation for Economic Co-operation and Development, were used. The findings were interpreted to identify the distribution of current indicators, patterns of differentiation, and priority areas for health management. The results show that obesity in Türkiye is more prevalent among women and older age groups, while the pre-obese population also represents a significant risk area for the healthcare system. International comparisons indicate that Türkiye should be closely monitored in terms of both obesity and pre-obesity rates. Biochemical indicators further suggest that risk factors such as cholesterol and triglyceride levels vary by gender. Within the thesis, obesity is discussed through the health policy cycle and health systems approach. Policy development, implementation capacity, primary healthcare services, school health practices, data-based monitoring and evaluation, and intersectoral coordination are emphasized as key priorities. Consequently, combating obesity in Türkiye requires stronger preventive services, regular screening and counseling, school- based programs, improved national monitoring systems, and sustainable intersectoral collaboration.