Dahili ve cerrahi hemşirelerde tükenmişlik sendromunun değerlendirmesi
Assessment of burnout syndrome in internal and surgical nurses
- Tez No: 1017288
- Danışmanlar: DR. SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bir kamu hastanesi olan İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Dahili ve Cerrahi Kliniklerde çalışan hemşirelerin tükenmişlik düzeylerini belirlemenin amaçlandığı bu çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni tercih edilmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilinde bulunan Avrupa bölgesinde yer alan bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan toplam 550 hemşire oluştururken, örneklem %95 güvenirlik düzeyinde 250 hemşire olarak belirlenmiştir. Araştırma kapsamında katılımcıların tükenmişlik düzeyleri; yaş, cinsiyet, medeni durum, sahip olduğu çocuk sayısı, meslekte çalışma süresi, çalıştığı birim, hangi pozisyonda çalıştığı, günlük ortalama bakım verdiği hasta sayısı, hangi vardiyada çalıştığı, gelir durumu, çalışma saati gibi demografik özelliklerine göre kıyaslanmıştır. MTÖ alt grupların Duygusal, Duyarsızlaşma ve Kişisel Başarıya göre karşılaştırması yapılmıştır. Araştırma kapsamında toplanan veriler, bilgisayar ortamında SPSS for Windows 28.0 istatistik yazılımı kullanılarak analiz edilmiştir ve sonuçlara göre yaş değişkenine göre, ≥35 yaş grubunda duygusal tükenme ve duyarsızlaşma puanları 25–30 yaş grubuna göre anlamlı düzeyde daha düşük, kişisel başarı puanı ise anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuş; toplam puan açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Cinsiyete göre erkeklerde duygusal tükenme ve kişisel başarı puanları kadınlardan anlamlı düzeyde daha düşük, toplam puan ise erkeklerde anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuş; duyarsızlaşma puanında anlamlı fark görülmemiştir. Medeni duruma göre gruplar arasında ölçeğin tüm alt boyutları ve toplam puan açısından anlamlı fark görülmemiştir. Çocuk sahibi olan katılımcılarda duygusal tükenme ve duyarsızlaşma puanları çocuk sahibi olmayanlara göre anlamlı düzeyde daha düşük, toplam puan ise anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuş; kişisel başarı puanında anlamlı fark belirlenmemiştir. Eğitim durumuna göre duygusal tükenme ve duyarsızlaşma puanlarında anlamlı fark görülmezken, lisansüstü mezunlarda kişisel başarı puanı diğer gruplara göre anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuş; toplam puan açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Çalışma süresine göre ≥11 yıl çalışan grupta duygusal tükenme ve duyarsızlaşma puanları daha düşük, kişisel başarı puanı daha yüksek bulunmuş; toplam puan açısından anlamlı yoktur. Çalışılan pozisyona göre (klinik hemşiresi–sorumlu hemşire) ölçeğin alt boyutları ve toplam puanı açısından anlamlı fark yokken, günlük bakım verilen hasta sayısına göre alt boyut puanlarında anlamlı fark görülmezken, ≥12 hastaya bakım veren grupta toplam puan anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuştur. Son olarak vardiyalı çalışanlarda duygusal tükenme puanı daha yüksek, kişisel başarı puanı daha düşük bulunmuş; duyarsızlaşma ve toplam puan açısından anlamlı fark saptanmamıştır. Gelir durumu açısından geliri giderini karşılayan grupta duygusal tükenme puanı anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuş, diğer alt boyutlar ve toplam puanda anlamlı fark belirlenmemiştir. Fazla mesai yapan grupta duygusal tükenme ve toplam puanlar anlamlı düzeyde daha yüksek bulunmuş; duyarsızlaşma ve kişisel başarı puanlarında anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study, which aimed to determine the burnout levels of nurses working in the Internal Medicine and Surgery Clinics of Istanbul Training and Research Hospital, a public hospital, utilized a survey design from quantitative research methods. The population of the study consisted of a total of 550 nurses working in a training and research hospital located in the European region of Istanbul, while the sample was determined as 250 nurses at a 95% confidence level. Within the scope of the research, the burnout levels of the participants were compared according to their demographic characteristics such as age, gender, marital status, number of children, length of service in the profession, unit worked in, position held, average number of patients cared for daily, shift worked, income level, and working hours. Comparisons were made between the subgroups of the Burnout Scale (BSS) according to Emotional Exhaustion, Depersonalization, and Personal Accomplishment. The data collected within the scope of the research were analyzed using SPSS for Windows 28.0 statistical software, and according to the results, according to the age variable, emotional exhaustion and depersonalization scores were significantly lower in the ≥35 age group compared to the 25-30 age group, while personal accomplishment scores were significantly higher. No significant difference was found between the groups in terms of total scores. Regarding gender, emotional exhaustion and personal achievement scores were significantly lower in men than in women, and the total score was also significantly lower in men; however, no significant difference was found in depersonalization scores. Regarding marital status, no significant difference was found between the groups in terms of all sub-dimensions of the scale and the total score. Participants with children had significantly lower emotional exhaustion and depersonalization scores and a significantly lower total score compared to those without children; no significant difference was found in personal achievement scores. Regarding educational level, while no significant difference was found in emotional exhaustion and depersonalization scores, postgraduate graduates had significantly higher personal achievement scores than other groups; no significant difference was found between the groups in terms of total scores. Regarding duration of employment, the group that worked for ≥11 years had lower emotional exhaustion and depersonalization scores and a higher personal achievement score; however, there was no significant difference in total scores. While there were no significant differences in the subdimensions and total scores of the scale based on the position worked (clinical nurse – head nurse), and no significant differences were found in the sub-dimension scores based on the number of patients cared for daily, the total score was significantly higher in the group caring for ≥12 patients. Finally, shift workers had higher emotional exhaustion scores and lower personal accomplishment scores; no significant differences were found in depersonalization and total scores. In terms of income level, the group whose income covered their expenses had significantly lower emotional exhaustion scores, but no significant differences were found in other sub-dimensions and total scores. The group working overtime had significantly higher emotional exhaustion and total scores; no significant differences were found in depersonalization and personal accomplishment scores.