1960'tan günümüze resim sanatında neon renkler
Neon colours in painting from 1960 to today
- Tez No: 1017300
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYRİ AĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
Özet
Bu eser metni, neon renklerin resim sanatında kullanımını araştırmaktadır. Özellikle 1960'lı yıllarda Pop Art akımının etkisiyle neon ışıkları popülerlik kazanmıştır. Sanatçılar, neon boyanın tüplere dahil edilmesiyle bu renkli ve parlak ışıkları kullanarak eserlerini üretmişlerdir. Pop Art döneminde neon ışıklı tabelaların resim sanatına etkisi olduğu gibi günümüzde sıklıkla karşılaştığımız led ekranlardaki ışıklı renkler de resim sanatının içerisinde yer edinmiştir. Teknolojik gelişmelerin yanı sıra doğayı gözlemlemek, sanatçının hem teknik becerilerini geliştirmiş hem de renklerin kültürel, psikolojik ve sembolik boyutlarını daha geniş bir çerçevede değerlendirmesine katkı sağlamıştır. Doğadaki parlak renklerin işlevselliği, hayvanlar ve bitkilerin yaşamı üzerinden örneklerle anlatılmış ayrıca dönemin karşı kültür ortamı, LSD deneyimleri ve sinema ile müzikte yaygınlaşan neon estetiğin sanatsal üretimi nasıl etkilediğine de araştırma kapsamı içerisinde yer verilmiştir. Doğada nadir rastladığımız neon renkler, izleyiciyle karşılaştığında şok etkisi yaratır. Neon, ışığa göre tepki verdiği için değişikliklere sebep olur. Neon rengin hipnotik etkisi, birçok sanatçının ifade biçimini çeşitlendirmiş, izleyicide gerçeklik algısını kıran görsel sonuçlar üretmiştir. Neonun illüzyon etkisi, algı üzerine yapılan psikoloji araştırmalarında da incelenmiştir. Metinde bu bulgulara da kısaca değinilmiş, resim sanatında neon boya kullanan sanatçıların resimleri incelenmiş ve sanatçıların resimleri üzerinde yaptıkları deneyler sonuçlarıyla birlikte ele alınmıştır. Neon renklere yönelik yüzeysel, kitsch ve doğallıktan uzak eleştirilere rağmen, Pop Art akımından itibaren bu renkler dönemin kültürel yapısını yansıtan ve eleştirel anlamlar taşıyan bir ifade aracı olarak kullanılmıştır. Sanatçılar, karanlık temaları bilinçli bir karşıtlıkla neon renkler üzerinden görünür kılmıştır. Bu çalışmada yer alan Pop Art'tan günümüze uzanan örnekler, neon rengin yalnızca görsel bir unsur olmadığını; aynı zamanda psikolojik ve toplumsal çözümlemelere olanak sağlayan güçlü bir ifade dili olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This text explores the use of neon colors in the visual arts. Neon lights gained popularity particularly in the 1960s under the influence of the Pop Art movement. Artists created their works using these colorful and bright lights by incorporating neon paint into tubes. Just as neon-lit signs influenced visual art during the Pop Art era, the luminous colors found in LED screens—which we frequently encounter today—have also found a place within visual art. In addition to technological advancements, observing nature has helped artists develop their technical skills and enabled them to evaluate the cultural, psychological, and symbolic dimensions of colors within a broader framework. The functionality of bright colors in nature has been explained through examples drawn from the lives of animals and plants; furthermore, the research scope includes an examination of how the counterculture environment of the era, LSD experiences, and the neon aesthetic—which became widespread in cinema and music—influenced artistic production. Neon colors, which are rarely found in nature, create a shocking effect when they meet the viewer. Because neon reacts to light, it causes changes. The hypnotic effect of neon colors has diversified the forms of expression for many artists and produced visual results that shatter the viewer's perception of reality. The illusory effect of neon has also been studied in psychological research on perception. The text briefly touches on these findings, examines the works of artists who use neon paint in visual art, and discusses the results of the experiments these artists conducted on their own works. Despite criticisms labeling neon colors as superficial, kitsch, and unnatural, these colors have been used—beginning with the Pop Art movement—as a means of expression that reflects the cultural structure of the era and carries critical meanings. Artists have made dark themes visible through neon colors as a conscious contrast. The examples included in this study, spanning from Pop Art to the present day, demonstrate that neon color is not merely a visual element; it is also a powerful language of expression that facilitates psychological and social analysis.