Beliren yetişkinlerde bağlanma ve sadakatsizlikdeğişkenlerinin partner sosyotelizmi ve problemli sosyalmedya kullanımı açısından incelenmesi
Exploring attachment and infidelity variables among emerging adults in terms of partner phubbing and problematic social media use
  1. Tez No: 1017305
  2. Yazar: HAZAL SERTKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada beliren yetişkinlerde bağlanma kaygısı ile sadakatsizlik değişkenleri olan aldatma niyeti ve aldatma şüphesi arasındaki ilişkide partner sosyotelizmi ve problemli sosyal medya kullanımının aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, değişkenler arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli ve iki bağımlı değişkenli bir aracılık modeli kurularak yürütülmüştür. Çalışmaya İstanbul'da üniversite öğrenimine devam eden ve romantik bir ilişki içerisinde olan 18-25 yaş aralığındaki 163'ü kadın ve 148'i erkek olmak üzere toplam 311 üniversite öğrencisi katılmıştır. Çalışmada“Kişisel Bilgi Formu”,“Yakın İlişkide Yaşantılar Envanteri-II”,“Partner Sosyotelizmi Ölçeği”,“Bergen Problemli Sosyal Medya Kullanımı Ölçeği”,“Aldatmaya Yönelik Niyet Ölçeği”ve“Algılanan-Partnerin Aldatmaya Yönelik Niyeti Ölçeği”veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmada verilerin analizinde Pearson Momentler Çarpım Korelasyonu, bağımsız örneklem t-Testi ve yol analizi kullanılmıştır. Çalışmanın analizi için SPSS 27 ve AMOS 24 paket programı kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre; bağlanma kaygısı ile aldatma şüphesi arasındaki ilişkide partner sosyotelizminin kısmi aracı, bağlanma kaygısı ile aldatma niyeti arasındaki ilişkide partner sosyotelizmi ve problemli sosyal medya kullanımının tam aracı rolü oynadığı tespit edilmiştir. Cinsiyet açısından aldatma niyeti ve aldatma şüphesi incelendiğinde; erkeklerin aldatma niyeti ve aldatma şüphesinin kadınlara göre daha yüksek olduğu saptanmıştır. Çalışmada elde edilen bulgular, literatür doğrultusunda tartışılmıştır ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the mediating roles of partner phubbing and problematic social media use in the relationship between attachment anxiety and the infidelity related variables of intentions toward infidelity and suspicion of infidelity among emerging adults. In line with this objective, the study was conducted using the correlational survey model, one of the quantitative research method, by establishing a mediation model with two dependent variables to examine the relationships among the variables. The participants consisted of a total of 311 university students (163 females and 148 males) aged between 18 and 25, who were studying in Istanbul and currently in a romantic relationship. The“Personal Information Form”,“Experiences in Close Relationships-Revised-II”,“Partner Phubbing Scale”,“Bergen Problematic Social Media Use Scale”,“Intentions Toward Infidelity Scale”, and“Perceived Partner's Intentions Toward Infidelity Scale”were utilized as data collection tools. In the data analysis, Pearson Product-Moment Correlation, Independent Samples t-Test, and path analysis were employed. SPSS 27 and AMOS 24 software packages were used for the statistical analyses. According to the research findings, partner phubbing played a partial mediating role in the relationship between attachment anxiety and suspicion of infidelity; whereas partner phubbing and problematic social media use played a full mediating role in the relationship between attachment anxiety and intention toward infidelity. When intention toward infidelity and suspicion of infidelity were examined in terms of gender, it was found that men's intention toward infidelity and suspicion of infidelity were higher than those of women. The findings obtained in this study are discussed in light of the relevant literature, and recommendations for future studies are presented.