Yetişkinlerde çocukluk çağı travmaları ile yeme tutumu arasındaki ilişkide aleksitiminin aracı rolü
The mediating role of alexithymia in the relationship between childhood traumas and eating attitudes in adults
  1. Tez No: 1017318
  2. Yazar: CEREN ÖZALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELTEM ASLAN GÖRDESLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, yetişkinlerde çocukluk çağı travmaları ile yeme tutumu arasındaki ilişkide aleksitiminin aracılık rolünü incelemektir. Araştırma nicel araştırma deseninde yürütülmüş olup, veriler 18–65 yaş aralığında yer alan toplam 371 katılımcıdan elde edilmiştir. Psikiyatrik tanısı bulunan bireyler analiz dışı bırakılmıştır. Veri toplama araçları olarak Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği, Toronto Aleksitimi Ölçeği ve Yeme Tutumu Testi kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel istatistikler, bağımsız gruplar t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon analizi ve aracılık analizi kullanılmıştır. Aracılık analizleri SPSS Hayes Process Makro Model 4 aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma bulgularına göre yeme tutumu puanlarının cinsiyete göre anlamlı biçimde farklılaştığı, kadın katılımcıların yeme tutumu puanlarının erkeklere göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Medeni durum, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve algılanan sosyoekonomik düzey değişkenlerine göre yeme tutumu puanlarında anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Korelasyon analizleri sonucunda yeme tutumu ile aleksitimi arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu, yeme tutumu ile çocukluk çağı travmaları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunduğu ve çocukluk çağı travmaları ile aleksitimi arasında da pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Aracılık analizi sonuçları, çocukluk çağı travmalarının yeme tutumu üzerindeki etkisinde aleksitiminin kısmi aracı rol üstlendiğini göstermiştir. Bootstrapping yöntemi ile test edilen modelin %95 güven aralığında anlamlı olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bulgular, çocukluk çağı travmalarının bireylerin duyguları tanıma ve ifade etme güçlükleri üzerinden yeme tutumlarını etkileyebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the mediating role of alexithymia in the relationship between childhood traumas and eating attitudes in adults. The study was conducted using a quantitative research design, and the data were obtained from a total of 371 participants aged between 18 and 65 years. Individuals with a diagnosed psychiatric disorder were excluded from the analyses. The Childhood Trauma Questionnaire, the Toronto Alexithymia Scale, and the Eating Attitudes Test were used as data collection instruments. Descriptive statistics, independent samples t-tests, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation analysis, and mediation analysis were employed to analyze the data. Mediation analyses were performed using Hayes' PROCESS Macro Model 4 in SPSS. According to the findings, eating attitude scores differed significantly by gender, with female participants exhibiting higher eating attitude scores than male participants. No significant differences were found in eating attitude scores with respect to marital status, educational level, employment status, or perceived socioeconomic status. Correlation analyses revealed a significant and positive relationship between eating attitudes and alexithymia, a significant positive relationship between eating attitudes and childhood traumas, and a significant positive relationship between childhood traumas and alexithymia. The results of the mediation analysis indicated that alexithymia partially mediated the relationship between childhood traumas and eating attitudes. The mediation model tested using the bootstrapping method was found to be significant within a 95% confidence interval. These findings suggest that childhood traumatic experiences may influence eating attitudes through difficulties in identifying and expressing emotions. The results highlight the importance of considering alexithymia in the assessment and intervention processes related to eating attitude problems.