İnsan sesinde fizyolojik değişim ve gelişim (mutasyon) döneminin şarkı söylemeye etkilerinin incelenmesi
The Effects of the physiologic change (mutation) period in human voice on singing
- Tez No: 101732
- Danışmanlar: DOÇ. KERİMAN DAVRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET İNSAN SESİNDE FİZYOLOJİK DEĞİŞİM VE GELİŞİM ( MUTASYON ) DÖNEMİNİN ŞARKI SÖYLEMEYE ETKİLERİNİN İNCELENMESİ METİN, Elif Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitim Bölümü Tez Danışmanı: Doç. Keriman DAVRAN Mart, 2001, xviii + 132 Sayfa“Ülkemizde, çocukluk ve ergenlik çağındakilerin nüfus içindeki çokluğuna karşılık, onlara yönelik araştırmaların gelişmiş ülkelerde olduğu gibi yeterince olduğunu söylemek güçtür. Fakat son yıllarda bu konu ile ilgili araştırmaların fazlalaşması sevindirici bir gelişmedir. Hemen bütün toplumlarda gençlik çağı, fırtınalı geçen bir dönem olarak gösterilmektedir. Ergenlerdeki sorunlar ve çatışmalar, birbirinden çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat bunları, ergenlik sırasında meydana gelen bedensel, cinsel, duygusal, sosyal ve ivkişisel gelişmelerin gençte yarattığı farklılaşmaya bağlı olarak açıklamak mümkündür”( Kulaksızoğlu, 1998, s: 17 ). Yapılan bir araştırmayla ergenlik dönemini tamamen açıklamak mümkün olmasa da, her araştırmanın bu döneme ışık tutacağı görüşünden yola çıkarak, ergenlik döneminin ses eğitimi açısından ele alındığı, İnsan Sesinde Fizyolojik Değişim Ve Gelişim ( Mutasyon ) Dönemi'nin Şarkı Söylemeye Etkileri'nin incelendiği bu tezde; insan hayatının biçimlendiği ergenlik döneminde değişen sesin gençler üzerindeki etkileri, gençlerin şarkı söylemeye bakış açısı, ergenlik döneminde şarkı söylemenin ne derece önem taşıdığı, ailede, okulda ve çevrede şarkı söylemeye verilen önem, kötü alışkanlıklar, çocukluktan gençliğe geçerken ne derece hazırlıklı olunduğu, müziğin gençler üzerindeki etkileri, dinlenen müzik türleri konulan, Bolu îli'nde yaşayan, İlköğretim Okullan'nda ve Liseler' de okuyan 180 öğrenciye sorulan anket sorularından alman sonuçlara dayanılarak açıklanmaya çalışılmış, ayrıca, ses, insan sesinin oluşum özellikleri, insan sesinin oluşmasını sağlayan organlar, ergenlik çağı, mutasyon dönemi, mutasyon bozuklukları, gelişme çağındaki seslerde karşılaşılabilecek sorunlar ve çözüm önerileri, ses eğitimi ile ilgilenen kişiler için bazı bilgiler, sesin korunması...vb. gibi önemli sayılabilecek konulara yer verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Ergenlik Dönemi, Mutasyon, insan Sesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECTS OF THE PHYSIOLOGIC CHANGE ( MUTATION ) PERIOD IN HUMAN VOICE ON SINGING METİN, Elif Thesis of Master of Science Departmant of Music Education Supervisor : Assoc. Prof. Keriman DAVRAN March, 2001, xviii + 132 Pages In our country, it is not so easy to say that the researches about children and youngsters are sufficient, although they form the biggest partition of the population. However, it is good to see that the researches on this subject are increasing. In almost every society, the adolescence period is thought as a very hard period in a person's life. The reasons of the confliction at the adolescence age depend on numerous factors. But these can be explained that those depend on the differentiation that is caused by sexual, social, personal, emotional and physical developements occured iiduring adolescence period ( Kulaksızoğlu, 1998, p:17 ). Although it is not possible to explain the whole adolescence period by just one research, remembering that any research will contribute to this period, in this thesis“The Effects of The Physiologic Change and Mutation Period in Human Voice on Singing”some subjects such as, the effects of the changing voice of the adolescent during the period; point of view of the adolescent people for singing; the importance of singing in the adolescence period; the importance that is given to singing at home, at school and by the people; bad habits; the level of readiness when passing from childhood to adulthood; the effects of the music on the young people; and the genre of the music that is listened are tried to be explained by the data gathered from a questionnaire that is applied to 1 80 First school and High School Students who live in Bolu, and also, some subjects such as voice, the formation specifications of human voice, the organs that produce voice, adolescence period, mutation period, mutation defects, the problems that could be faced during the adolescence period and advices for solutions, some information for the people related to music, and protecting of voice are examined. Key Words : Adolescence Period, Mutation, Human Voice m