1815-1870 yılları arasında İtalya'da gelişen milli birlik mücadelesinin Verdi ve Nabucco Legnano Savaşı operaları üzerindeki yansımaları
  1. Tez No: 101733
  2. Yazar: ÖMER YÖNDEM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAİF GÜRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET 1815-1870 YILLARI ARASINDA İTALYA'DA GELİŞEN MİLLİ BİRLİK MÜCADELESİNİN VERDİ VE“NABUCCO”-“LEGNANO SAVAŞI”OPERALARI ÜZERİNDEKİ YANSIMALARI YÖNDEM, Ömer Yüksek Lisans Tezi Müzik Eğitimi Bölümü Tez Danışmanı : Prof. Raif GÜLCAN Ocak, 2001, viii + 122 Sayfa Araştırmada 1815 - 1870 yılları arasında İtalya'da gelişen Milli Birlik Mücadelesinin Verdi ve“Nabucco”-“Legnano Savaşı”operaları üzerindeki yansımaları incelenerek ortaya çıkarılmıştır. Bu problemin çözülmesi için, konuya ilişkin yazılı kaynaklardan, ulaşılabilenler taranmış ve elde edilen bulgular ışığında çözüme gidilmiştir. IVXDCyy.'da İtalya'nın sosyo-politîk durumu, Dünya Opera Sanatının oluşumundan bu yana ülkelere göre geçirdiği evreler, Dünya Opera Literatürünün başlıca eserlerinden olan Verdi operaları ve bestelendikleri dönem, bestecinin geniş hayat hikayesi ve İtalyan Opera Sanatına getirdiği yenilikler araştırma içerisinde incelenerek, o dönemde gelişen İtalyan Milli Birlik Mücadelesinin besteci ile“Nabucco”ve“Legnano Savaşı”operaları üzerindeki yansımaları ortaya çıkarılmıştır. İtalyan vatanseverlerce yürütülen Milli Birlik Mücadelesinin Verdi ve operaları üzerindeki etkisinin tek yönlü olmadığı, aksine, bestecinin de bu mücadeleyi eserlerinde ustaca kullandığı simgeler ve vurguladığı temalarla, doğrudan etkilediği yargısına varılmıştır. Anahtar Kelimeler : Verdi, Nabucco, Legnano Savaşı, Milli Birlik Mücadelesi, İtalya;
Özet (Çeviri)
ABSTRACT REFLECTIONS OF THE NATIONAL UNİTY WAR WHtCH DEVELOPED tN tTALY BETWEEN 1815-1870 ON VERDİ AND HİS OPERAS“NABUCCO”-“LA BATTAGLİA Dİ LEGNANO”YONDEM, Omer Thesis of Master of Science Department of Music Education Supervisor : Prof. Raif GULCAN January, 2001, viii + 122 Pages İn this research, reflections of the National Unity War which developed in Italy between 1815-1870, on Verdi and his operas“Nabucco”and“La Battaglia di Legnano”has been inquired. In order to solve that problem, written and gleaned sources, related directly to the subject, have been scanned and with that inventions, all these facts have been examined very carefully.İn these research, the social - politic situation in XTX. c. Italy, the developments of the World Opera Art in different countries from the beginning, the Verdi operas which are some of the famous compositions of the World Opera Recourse and the composition period of these, the large biography of the composer and the inventions which he brought to the Italian Opera Art were examined and the reflection of the Italian National Unity War on composer and his operas“Nabucco”and“La Battaglia di Legnano”have been analysed and solved. At the end, the influence of the National Unity War which was enforced by the Italian patriots, on Verdi and his operas, is not only one way direction, but on the contrary, the symbols and emphasis themes which the composer had used, directly influenced the trend of the war. Key Words : Verdi, Nabucco, La Battaglia di Legnano, National Unity War, Italia; 111