İş motivasyonu ile işte kalma niyeti arasındaki ilişkisinin değerlendirilmesi: Bir üniversite hastanesi örneği
Evaluation of the relationship between job motivation and intention to stay: A university hospital example
  1. Tez No: 1017334
  2. Yazar: RUKİYYE BETÜL ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERMAN GEDİKLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
Özet
Motivasyon, hiç şüphesiz hayatın her alanında itici bir güçtür. Belirli bir amacı hayata geçirmek için de bu güce ihtiyaç vardır. Motivasyonun çalışma yaşamına uyarlanmış hali ise, iş motivasyonu olarak tanımlanır. İş motivasyonu, işlerini yerine getirme konusunda istekli olma ve performansı sürdürmeyi sağlayan bir faktördür. Yüksek iş motivasyonuna sahip çalışanların, mevcut işlerini sürdürme noktasındaki bilinçli eğilim ise, işte kalma niyeti olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışma, iş motivasyonu ile işte kalma niyeti arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlamaktadır. İçsel ve dışsal motivasyon tanımları ve düzeylerinin, örgütte kalmaya yönelik niyetleri üzerindeki etkileri ele alınmaktadır. Çalışmada, yüksek düzeyde iş motivasyonuna sahip çalışanların örgütsel bağlılıklarının ve işte kalma niyetlerinin daha güçlü olduğu varsayılmaktadır. İş motivasyonu ile işte kalma niyeti arasındaki ilişkiyi açıklayan temel yaklaşım, motivasyonu artıran iş ortamlarının çalışanlarda iş tatmini ve örgütsel bağlılığı güçlendirdiği ve bunun da işte kalma niyetini yükselttiği yönündedir. Özellikle içsel motivasyon kaynakları işten ayrılma niyetini azaltan en güçlü belirleyiciler arasında gösterilmektedir. Bu nedenle motive olmuş çalışanların örgütü değiştirme gerekçeleri azalır, örgütle özdeşleşmeleri artar ve uzun vadeli istihdam ilişkisi kurma olasılıkları yükselir. Araştırmadan elde edilecek bulguların, örgütlerin çalışan devrini azaltmaya yönelik stratejiler geliştirmesine, iş motivasyonunu destekleyen ve işte kalma niyetini artıran insan kaynakları uygulamalarının öneminin vurgulanmasına ve sürdürülebilir örgütsel performansın sağlanmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Motivation is a fundamental driving force in working life and plays a critical role in achieving organizational goals. When applied to the workplace, it is defined as job motivation, which encourages employees to perform their duties willingly and sustain their performance. Employees with high job motivation tend to show a conscious willingness to continue working in their current organization, defined as intention to stay. This study aims to examine the relationship between job motivation and intention to stay. The effects of intrinsic and extrinsic motivation levels on employees' intentions to remain within the organization are addressed. It is assumed that employees with higher job motivation demonstrate stronger organizational commitment and a greater intention to stay. The main theoretical perspective suggests that work environments enhancing motivation increase job satisfaction and organizational commitment, which in turn strengthen intention to stay. In particular, intrinsic motivation is considered one of the strongest factors in reducing turnover intention. As a result, motivated employees are less likely to leave their organization, develop stronger organizational identification, and are more likely to establish longterm employment relationships. The findings of this study are expected to support motivation-oriented human resource practices, reduce employee turnover, and contribute to sustainable organizational performance.