Lüks tüketim motivasyonunun satın alma niyetine etkisinde elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın rolü üzerine bir araştırma
A research on the role of electronic word of mouth marketing in the effect of luxury consumption motivation on purchasing intention consumption marketing
  1. Tez No: 843374
  2. Yazar: BÜŞRA MEYDAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZİHNİ TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
İnsanlar temel ihtiyaçlarını karşılamanın yanında toplumsal boyutlarda rollerini korumak için de tüketim sürecinde rol oynarlar. Lüks ürün ve hizmetlerin tanımlanması toplumsal farklılıklara, zamana ve mekâna göre değişiklik gösterebilir. Bireyler lüks ürünleri deneyimsel, sembolik ve duygusal anlamlar gibi nedenlerden dolayı tüketmektedir. Lüks tüketim sayesinde tüketiciler kendilerini özel ve ayrıcalıklı hissetmektedirler. Lüks tüketim bireylerin sosyal hayattaki prestij ve statülerini belirlemekte böylelikle kişilere saygınlık kazandırmaktadır. İnternet kullanımının artmasıyla zaman ve mekân fark etmeksizin lüks ürünler hakkında bilgi ve fikir arayan ve lüks tüketime karşı istekli olan tüketicilerin elektronik ağızdan ağıza pazarlama aracılığıyla bilgiye ulaşması kolaylaşmıştır. Edinilen bilgiler doğrultusunda elektronik ağızdan ağıza pazarlama tüketicilerin yeni bir lüks ürün satın almadan önce çevrimiçi ortamda bilgi ve yorumları okuyarak satın alma kararlarını şekillendirmede etkili olmaktadır. Tüketiciler satın aldıktan sonra deneyimlerini, yorumlarını ve görüşlerini paylaşarak diğer tüketicilere faydalı olmaktadır. Sonuç olarak elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın tüketici karar verme sürecinde etkileyici rolü büyüktür. Bu çalışmada lüks tüketim motivasyonunun elektronik ağızdan ağıza pazarlamaya ve satın alma niyetine etkileri ile elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın örneklemini belirli iPhone modellerine sahip 158 kullanıcı oluşturmaktadır. Çalışmada“Lüks Tüketim Motivasyon Ölçeği”,“Elektronik Ağızdan Ağıza Pazarlama Ölçeği”ile“Satın Alma Niyeti Ölçeği”kullanılmıştır. Çevrimiçi anket yolu ile elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde korelasyon ve çoklu doğrusal regresyon analizleri uygulanmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre lüks tüketim motivasyonunun elektronik ağızdan ağıza pazarlama çevrimiçi yönlendirme, çevrimiçi fikir liderliği, çevrimiçi fikir arayışı alt boyutları ile elektronik ağızdan ağıza pazarlama toplamı üzerinde kısmen etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca lüks tüketim motivasyonunun satın alma niyeti istek ve fiyat alt boyutları ile satın alma niyeti toplamı üzerinde kısmen etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Buna ek olarak lüks tüketim motivasyonunun satın alma niyeti üzerindeki etkisinde elektronik ağızdan ağıza pazarlamanın aracılık etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In addition to meeting their basic needs, people also play a role in the consumption process to maintain their roles in social dimensions. The definition of luxury products and services may vary according to social differences, time and place. Individuals consume luxury products for reasons such as experiential, symbolic and emotional meanings. Thanks to luxury consumption, consumers feel special and privileged. Luxury consumption determines the prestige and status of individuals in social life, thus giving them respect. With the increase in Internet usage, it has become easier for consumers who are looking for information and ideas about luxury products and who are keen on luxury consumption, regardless of time and place, to access information thanks to electronic word-of-mouth marketing. In line with the information obtained, electronic word of mouth marketing is effective in shaping consumers' purchasing decisions by reading information and comments çevrimiçi before purchasing a new luxury product. Consumers benefit other consumers by sharing their experiences, comments and opinions after purchasing. As a result, electronic word of mouth marketing has a great influential role in the consumer decision-making process. This study aims to examine the effects of luxury consumption motivation on electronic word of mouth marketing and purchase intention and the mediating role of electronic word of mouth marketing. The sample of the study consists of 158 users with certain iPhone models.“Luxury Consumption Motivation Scale”,“Electronic Word of Mouth Marketing Scale”and“Purchase Intention Scale”were used in the study. The data obtained through the online survey was analyzed using the SPSS program. Correlation and multiple linear regression analyzes were applied to analyze the data. According to the results of the analysis, it was concluded that luxury consumption motivation was partially effective on the sub-dimensions of electronic word of mouth marketing, online referral, online opinion leadership, online idea search and the total of electronic word of mouth marketing. In addition, it was concluded that luxury consumption motivation has a partial effect on the purchase intention, desire and price sub-dimensions and the total purchase intention. In addition, it has been determined that electronic word of mouth marketing does not have a mediating effect on the effect of luxury consumption motivation on purchase intention.