Samsun - gelemen ve trabzon - of orman fidanlıklarında yetiştirilen bazı iğne yapraklı orman ağacı fidanlarının morfolojik ve kalite özelliklerinin tse standartlarına göre karşılaştırılması
Comparison of morphological characteristics and quality of some coniferous forest tree saplings grown in Samsun - gelemen and trabzon - of forest nurseries according to tse standards
- Tez No: 1017333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AŞKIN GÖKTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Samsun Gelemen ve Trabzon Of orman fidanlıklarında yetiştirilen kara servi (Cupressus sempervirens), mavi servi (Cupressus arizonica) ve mazı (Thuja orientalis) fidanlarının morfolojik ve kalite özellikleri incelenmiş ve TSE fidan kalite standartlarına göre karşılaştırılmıştır. Araştırmada her iki fidanlıktan alınan fidan örneklerinin fidan boyu, kök boğaz çapı, gövde ve kök yaş-kuru ağırlıkları ile gürbüzlük indisi, katlılık, Dickson kalite indeksi, kuru kök yüzdesi ve fidan kuru ağırlığı gibi kalite kriterleri değerlendirilmiştir. Elde edilen verilerin analizinde bağımsız örneklem T testi kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre kara servi ve mavi servi fidanlarında Samsun Orman Fidanlığında yetiştirilen fidanların genel olarak morfolojik gelişim ve kalite kriterleri bakımından Trabzon Orman Fidanlığına kıyasla daha yüksek değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Buna karşılık mazı fidanlarında Trabzon Orman Fidanlığında yetiştirilen fidanların hem morfolojik hem de kalite özellikleri bakımından daha üstün olduğu tespit edilmiştir. TSE standartlarına göre yapılan kalite sınıflandırmasında, Samsun fidanlığında üretilen kara ve mavi servi fidanlarının büyük çoğunluğunun I. sınıf kalite özellikleri gösterdiği, mazı fidanlarında ise Trabzon fidanlığının tüm kalite kriterlerinde %100 oranında I. sınıf fidan ürettiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to compare the morphological and quality characteristics of some coniferous forest tree seedlings grown in Samsun Gelemen and Trabzon Of forest nurseries according to Turkish Standards Institute (TSE) seedling quality standards. In this context, seedlings of black cypress (Cupressus sempervirens), Arizona cypress (Cupressus arizonica), and oriental arborvitae (Thuja orientalis) were evaluated. Morphological characteristics such as seedling height, root collar diameter, shoot and root fresh weights, and shoot and root dry weights were examined, together with quality parameters including sturdiness quotient, shoot/root ratio, Dickson Quality Index, root dry weight percentage, and total seedling dry weight. Differences between nurseries were analyzed using independent samples t-test. The results indicated that seedlings of black cypress and Arizona cypress grown in the Samsun Forest Nursery generally exhibited significantly higher values in terms of morphological growth and quality parameters compared to those grown in the Trabzon Forest Nursery. In contrast, oriental arborvitae seedlings produced in the Trabzon Forest Nursery showed superior morphological and quality characteristics. According to TSE quality classification, the majority of black cypress and Arizona cypress seedlings produced in Samsun were classified as first-quality seedlings, whereas all oriental arborvitae seedlings produced in Trabzon met the criteria of first-quality class.