Sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğunun işten ayrılma niyetine etkisi
The effect of compassion fatigue on the intention to quit inhealthcare professionals
- Tez No: 677957
- Danışmanlar: PROF. DR. ARZU KARACA, DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR SAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Küresel bir salgın olan koronavirüs hastalığıyla mücadelede hiç kuşkusuz ki en büyük görev sağlık çalışanlarına düşmektedir. Sağlık çalışanları salgınla mücadele ederken aynı zamanda artan iş yükü, iş stresi, aşırı çalışma saatleri, uykusuzluk, enfekte olma korkusu, hastaların acı çektiğini görme ve aileden uzak kalma gibi birtakım problemlerle de başa çıkmak zorunda kalmaktadırlar. Bu problemlerle mücadele ederken sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğu meydana gelmektedir. Merhamet yorgunluğu yaşayan sağlık çalışanları fiziksel, ruhsal ve işle ilgili birtakım olumsuzluklarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu durum iş tatminsizliği, performans ve konsantrasyon düşüklüğü, motivasyon eksikliği, yapılan işte hataların artması ve işe devamsızlığı da beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı; sağlık çalışanlarında merhamet yorgunluğunun işten ayrılma niyetine etkisi olup olmadığını incelemektir. Araştırmanın evrenini Elazığ il merkezinde bulunan Fırat Üniversitesi Hastanesi'nde görev yapan sağlık çalışanları oluşturmaktadır. Araştırma yapılırken farklı mesleklerden 210 sağlık çalışanına ulaşılmıştır. Yüz yüze anket yöntemiyle elde edilen veriler kullanılmıştır. Araştırmada veri toplanırken Pommier (2011) tarafından geliştirilen ve Akdeniz ve Deniz (2016) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan 24 ifadeden oluşan merhamet ölçeği ile Cammann vd, (1979) tarafından geliştirilen çalışanların işten ayrılma niyeti düzeyini belirleyen 4 ifadeden oluşan işten ayrılma niyeti ölçeği kullanılmıştır. Merhamet yorgunluğu ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki ve merhamet yorgunluğunun işten ayrılma niyetine etkisi korelasyon ve regresyon analizleri ile incelenmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre sağlık çalışanları orta düzeyde merhamet yorgunluğu yaşamakta olup işten ayrılma niyeti düzeyleri ise düşük olmaktadır. Ayrıca merhamet yorgunluğunun işten ayrılma niyeti üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı tespit edilmiştir. Demografik değişkenlere göre katılımcıların merhamet yorgunluğu düzeylerinin anlamlı bir farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Araştırma sonunda; katılımcıların işten ayrılma niyeti düzeylerinde yaş, medeni durum, çocuk sayısı, eğitim durumu, meslek, mesleği tercih etme durumu ve çalışılan bölümü seçme durumu demografik değişkenlerine göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiş fakat cinsiyet, görev yapılan birim ve mesleki çalışma yılı demografik değişkenlerine göre ise anlamlı farklılıklar tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Undoubtedly, the biggest task falls on healthcare professionals in combating the coronavirus disease, which is a global epidemic. Healthcare professionals also have to cope with a number of problems such as increased workload, work stress, excessive working hours, insomnia, fear of being infected, seeing patients suffer and staying away from the family. Compassion fatigue occurs in healthcare workers while dealing with these problems. Health workers who experience compassion fatigue are faced with some physical, mental and work-related adversities. This situation brings about job dissatisfaction, low performance and concentration, lack of motivation, increased mistakes in work and absenteeism. The aim of this study is; to examine whether compassion fatigue has an effect on the intention to quit in health workers. The universe of the research is composed of healthcare professionals working in Fırat University Hospital in Elazig city center. During the research, 210 healthcare professionals from different professions were reached. The data obtained by face to face questionnaire method were used. Compassion scale consisting of 24 expressions developed by Pommier (2011) and whose Turkish validity and reliability study was carried out by Akdeniz and Deniz (2016) while collecting data in the study, and the intention to leave the scale consisting of 4 statements that determine the level of the employee's intention to quit, developed by Cammann et al. (1979). used. The relationship between compassion fatigue and intention to quit, and the effect of compassion fatigue on the intention to quit were analyzed using correlation and regression analyzes. According to the results of the study, healthcare workers experience moderate compassion fatigue and their intention to quit is low. It was also found that compassion fatigue did not have a significant effect on the intention to quit. It was determined that the compassion fatigue levels of the participants did not differ significantly according to demographic variables.At the end of the research; significant differences were detected in the level of the participants' intention to quit, according to age, marital status, number of children,educational status, profession, choice of profession and demographic variables, but significant differences according to demographic variables of gender, unit of duty and professional working year. has not been determined.