İlkokul 4.sınıf sosyal bilgiler dersinde hikayeler yoluyla değerler eğitiminin öğretmen ve öğrenci görüşleri çerçevesinde incelenmesi
An examination of values education through stories in 4th grade social studies lessons in primary school, based on teacher and student views
  1. Tez No: 1017351
  2. Yazar: MELTEM ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Aksaray ilinde ilkokul 4. sınıf Sosyal Bilgiler dersinde hikâyeler yoluyla yürütülen değerler eğitiminin öğretmen ve öğrenci görüşleri doğrultusunda incelemektir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni benimsenmiş olup değerler eğitiminin sınıf içi uygulamalarının doğal bağlamında derinlemesine değerlendirilmesi hedeflenmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılı itibariyle Aksaray İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilkokullarda öğrenim gören 40 4. sınıf öğrencisi ve 1 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Gözlem Formu”,“Yapılandırılmış Öğrenci Günlük Değerlendirme Formu”ve“Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile çözümlenmiş, böylece öğretmen ve öğrencilerin hikâye temelli etkinliklere yönelik algıları, deneyimleri ve değerlendirmeleri sistematik biçimde ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular incelendiğinde; sosyal bilgiler dersinde hikâyelerle yapılandırılmış uygulamaların sınıf öğretmeni ve öğrenciler açısından etkili bulunduğu yönünde değerlendirilmiştir. Hikâye temelli etkinliklerin öğrencilerin derse yönelik ilgisini ve motivasyonunu artırdığı, katılım düzeylerini yükselttiği hak, sorumluluk, iş birliği, özgürlük ve sosyal katılım gibi değerleri anlamlandırmalarını kolaylaştırdığı görülmüştür. Öğrenci günlükleri incelendiğinde, öğrenciler derslerin daha keyifli geçtiğini, dersi daha anlaşılır bulduklarını belirtmiştir. Öğretmen ise gerçekleştirilen uygulamalara yönelik; derslerde kalıcılığı arttırdığını, sınıf içi etkileşimi güçlendirdirdiğini ifade etmiştir. Bu bulgular, hikâye temelli etkinliklerin değerler eğitiminde etkili bir öğretim yaklaşımı olarak değerlendirilebileceğini ve farklı derslerde de uygulanabilir bir potansiyel taşıdığını ortaya koymaktadır. Bu nedenle değerler eğitimi yaklaşımının farklı sınıf düzeylerinde uygulanabilirliğinin incelenmesi önerilmektedir. Ayrıca hikâye temelli etkinliklerin farklı derslerde kullanılarak öğrencilerin değer kazanımlarına katkısının değerlendirilmesi yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the effectiveness of values education conducted through stories in 4th-grade Social Studies lessons in Aksaray province, based on the opinions of teachers and students. The study adopts a case study design, a qualitative research method, and aims to deeply evaluate the classroom applications of values education within their natural context. The study group consists of 40 4th-grade students and 1 classroom teacher attending primary schools affiliated with the Aksaray Provincial Directorate of National Education as of the 2024-2025 academic year. The data collection tools used were an“Observation Form,”a“Structured Student Daily Assessment Form,”and a“Teacher Interview Form.”The data were analyzed using content analysis techniques to systematically reveal the perceptions, experiences, and evaluations of teachers and students regarding story-based activities. The findings indicate that the structured applications using stories in social studies lessons are considered effective by both classroom teachers and students. Story-based activities have been shown to increase students' interest and motivation in the lesson, raise their participation levels, and facilitate their understanding of values such as rights, responsibilities, cooperation, freedom, and social participation. When student journals were examined, students stated that the lessons were more enjoyable and easier to understand. The teacher, regarding the implemented practices, stated that they increased retention in the lessons and strengthened classroom interaction. These findings suggest that story-based activities can be considered an effective teaching approach in values education and have the potential to be applied in various subjects. These findings suggest that story-based activities can be considered an effective teaching approach in values education and have the potential to be applied across various subjects. Therefore, it is recommended that the applicability of this values education approach be examined across different grade levels. Additionally, it may be beneficial to assess how the use of story-based activities in different subjects contributes to students' acquisition of values.