Muş ili ve civarı için gelecek deprem potansiyeli üzerine sismotektonik değerlendirmeler
Seismotectonic assessments on future earthquake potential for muş province and surroundings
- Tez No: 1017356
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ ALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Alp-Himalaya Orojenik Kuşağı'nda bulunan Anadolu Plakası depremsellik ve tektonizma açısından Dünya'daki önemli tektonik bölgelerden bir tanesidir. Arap, Afrika, Avrasya ve Anadolu Plakalarının birbirlerine göre göreceli hareketleri neticesinde bölgede önemli tektonik ve volkanik birimler meydana gelmiştir. Muş ili de Anadolu Plakasının doğusunda konumlanmış olup Karlıova Üçlü Kesişiminin güney doğusu ile Bitlis-Zagros Kenet Kuşağının kuzeyinde bulunmaktadır. Bu kapsamda, Muş ili ve civarında birçok aktif fay ve fay zonu bulunmaktadır. Bu aktif tektonizma, bölgede tarihsel ve aletsel dönemde birçok yıkıcı depremi de meydana gelmiştir. Bu tez çalışması kapsamında, Muş ili ve civarında aletsel dönemde meydana gelmiş ve Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından paylaşılan tüm depremlerin katalog bilgileri kullanılmıştır. 40.0°-43.0° boylamları ve 38.2°-39.6° enlemleri arasında meydana gelen depremlerin moment magnitüdlerinden (MW) oluşturulan homojen deprem kataloğu ile bölge-zaman-magnitüd analizi yapılmıştır. Bu amaç için istatistiksel sismolojinin önemli parametrelerinden olan Gutenberg-Richter b değeri, deprem oluşma olasılığı P(M)-parametresi ve deprem tekrarlama periyodu Q(M)- parametresi hesaplanmıştır. Ayrıca, kaynak fay ve alıcı fay arasındaki statik stress transferinin hesaplandığı ve gelecek depremsellik açısından önemli çıkarımlar veren Coulomb stress analizi yapılmıştır. Coulomb stress analizi için çalışma alanı içerisinde 2007 yılından sonra meydana gelmiş 20 adet depremin (MW≥4.8) odak mekanizması çözümleri kullanılmıştır. Elde edilen stress haritaları farklı derinlik seviyeleri için haritalanmıştır. Tüm sismotektonik parametrelerden elde edilen sonuçlara göre, özellikle Varto Fay Zonu, Kuzey Anadolu Fay Zonunun Kargapazarı, Elmalı ve Yedisu segmentleri ile Doğu Anadolu Fay Zonunun Ilıca segmenti civarında pozitif gerilme değerleri ve düşük b değerleri gözlemlenmiştir. Buna ek olarak, MW=6.0 büyüklüğündeki bir depremin 10, 20 ve 30 yılda oluşma olasılıkları ise sırasıyla ~%50, ~%80 ve ~%90 olarak hesaplanmıştır. Sonuç olarak, bu tez çalışmasında hesaplanan sismotektonik parametreler Muş ili ve civarının güncel sismik tehlike potansiyeli ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Anatolian Plate, located within the Alpine-Himalayan Orogenic Belt, is one of the world's most significant tectonic regions due to its seismic activity and tectonic processes. The movements of the Arabian, African, Eurasian, and Anatolian Plates have created major tectonic and volcanic structures in this area. Muş Province is situated east of the Anatolian Plate, southeast of the Karlıova Triple Junction, and north of the Bitlis Zagros Suture Zone. Many active faults and fault zones are present in and around Muş City, contributing to ongoing tectonic activity. This tectonism has historically and instrumentally caused numerous destructive earthquakes in the region. This thesis uses catalog data for all earthquakes in and around Muş during the instrumental period, provided by the Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute. A region-time-magnitude analysis was performed using a homogeneous earthquake catalog based on the moment magnitudes (MW) of earthquakes occurring between longitudes 40.0° and 43.0° and latitudes 38.2° and 39.6°. The study calculated key parameters in statistical seismology, including the Gutenberg-Richter's b-value, the earthquake probability P(M), and the earthquake recurrence period Q(M). Additionally, Coulomb stress analysis was conducted to assess the static stress transfer between the source and receiver faults, providing insights into future seismicity. Focal mechanism solutions for 20 earthquakes (MW≥4.8) that occurred after 2007 within the study region were used for this analysis, and stress maps were generated at different depth intervals. The results showed the positive stress values and low b-values, especially around the Varto Fault Zone, the Kargapazarı, Elmalı, and Yedisu segments of the North Anatolian Fault Zone, and the Ilıca segment of the East Anatolian Fault Zone. The probability of an MW=6.0 earthquake occurring within the next 10, 20, and 30 years was estimated at approximately 50%, 80%, and 90%, respectively. Overall, the seismotectonic parameters evaluated in this thesis highlight the current seismic hazard potential of Muş Province and its surroundings.