Yazma öğretiminde kademeli sorumluluk devri modeli: 7. sınıf öğrencilerine yönelik bir uygulama
Gradual transfer of responsibility model in teaching writing: An application for 7th grade students
  1. Tez No: 1017447
  2. Yazar: BARAN SAKIZCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİL SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, Kademeli Sorumluluk Devri Modeli'nin 7. sınıf öğrencilerinin yazma becerileri üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmada modelin aşamaları arasında öğrencilerin yazma puanları bakımından istatistiksel olarak anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığı, öğrencilerin yazma becerilerinde uygulama süreci boyunca nasıl bir gelişim seyri izlendiği ve uygulayıcı değerlendirmeleri ile akran değerlendirmeleri arasında ne tür benzerlik ve farklılıklar bulunduğu belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma, eylem araştırması deseni çerçevesinde yapılandırılmış olup bulguların geçerliğini ve güvenilirliğini artırmak amacıyla nitel ve nicel verilerin bir arada kullanıldığı karma yöntem yaklaşımıyla yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu, 2025-2026 eğitim-öğretim yılında Siirt ili Kurtalan ilçesindeki bir ortaokulda öğrenim gören 7. sınıf öğrencilerinden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, Kademeli Sorumluluk Devri Modeli Uygulayıcı Değerlendirme Ölçeği, Kademeli Sorumluluk Devri Modeli Akran Değerlendirme Ölçeği ve öğrencilerin uygulama süreci boyunca oluşturdukları yazılı ürünler aracılığıyla toplanmıştır. Uygulama süreci toplam 12 hafta sürmüştür. Uygulama öncesinde öğretmen aktarımı aşamasında öğretmen tarafından modelleme yapılmıştır. Uygulamanın 1-4. haftalarında öğreten rehberliği, 5-8. haftalarında akran iş birliği ve 9-12. haftalarında bağımsız üretim aşamaları yürütülmüştür. Süreçte masal, fabl, hikâye, mektup, gezi yazısı, anı, günlük, söyleşi ve haber metni türlerinden yararlanılmıştır. Nicel veriler SPSS programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Normallik incelemelerinde Shapiro-Wilk ve Kolmogorov-Smirnov testleri, aşamalar ve değerlendiriciler arasındaki karşılaştırmalarda Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi, haftalık değişimi incelemede Friedman Testi ve betimsel istatistikler kullanılmıştır. Nitel veriler ise öğrencilerin yazılı ürünleri üzerinden betimsel analiz yoluyla çözümlenmiştir. Araştırma sonucunda Kademeli Sorumluluk Devri Modeli'nin öğrencilerin yazma becerilerinin gelişimini olumlu yönde desteklediği belirlenmiştir. Nicel bulgular, modelin her bir aşamasında öğrencilerin yazma puanlarında istatistiksel olarak anlamlı artışlar bulunduğunu göstermiştir. Nitel bulgular da öğrencilerin süreç içinde daha kontrollü, düzenli ve amaçlı metinler oluşturmaya başladıklarını ortaya koymuştur. Gelişimin özellikle başlık belirleme, metin türüne uygun giriş yapma, ana düşünceyi açık biçimde ifade etme, açık ve sade dil kullanma, bağlama uygun kelime ve ifade seçme, noktalama işaretlerini kullanma ve sayfa düzenine dikkat etme gibi yazının temel ve biçimsel boyutlarında daha belirgin olduğu görülmüştür. Buna karşılık düşünceyi geliştirme, metni derinleştirme, özgünlük oluşturma ve metinler arası ilişki kurma gibi üst düzey içeriksel boyutlarda gelişimin daha sınırlı ve zamana yayılmış olduğu anlaşılmıştır. Akran değerlendirmeleri ile uygulayıcı değerlendirmeleri arasında ise akran iş birliği aşamasını oluşturan tüm haftalarda anlamlı fark bulunduğu, akranların daha çok görünür ve teknik özelliklere odaklandıkları, uygulayıcı değerlendirmelerinin ise ölçütleri daha tutarlı ve bütüncül biçimde yansıttığı sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda Kademeli Sorumluluk Devri Modeli'nin yazma öğretiminde işlevsel ve uygulanabilir bir yaklaşım olduğu ancak özellikle üst düzey yazma becerilerinin geliştirilmesi ve akran değerlendirmelerinin daha sağlıklı kullanılabilmesi için daha uzun süreli ve yapılandırılmış uygulamalara ihtiyaç olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of the Gradual Release of Responsibility Model on the writing skills of seventh-grade students. In the study, it was sought to determine whether there was a statistically significant difference in students' writing scores across the stages of the model, how students' writing skills developed throughout the implementation process, and what kinds of similarities and differences existed between practitioner assessments and peer assessments. The study was structured within the framework of an action research design and was conducted using a mixed methods approach, in which qualitative and quantitative data were used together to increase the validity and reliability of the findings. The study group of this research consists of 7th-grade students attending a middle school in the Kurtalan district of Siirt province during the 2025-2026 academic year.The data were collected through the Gradual Release of Responsibility Model Practitioner Evaluation Scale, the Gradual Release of Responsibility Model Peer Evaluation Scale, and the written products produced by the students throughout the implementation process. The implementation process lasted for a total of 12 weeks. Before the implementation, modeling was carried out by the teacher during the teacher modeling stage. The teacher-guided stage was implemented in weeks 1-4, the peer collaboration stage in weeks 5-8, and the independent production stage in weeks 9-12. During the process, the genres of fairy tale, fable, story, letter, travel writing, memoir, diary, conversation, and news report were used. Quantitative data were analyzed using the SPSS software package. Shapiro-Wilk and Kolmogorov-Smirnov tests were employed for normality analyses; the Wilcoxon Signed-Rank Test was used for comparisons across stages and evaluators; and the Friedman Test and descriptive statistics were used to examine weekly change. Qualitative data, on the other hand, were analyzed through descriptive analysis based on the students' written products. The findings of the study indicated that the Gradual Release of Responsibility Model positively supported the development of students' writing skills. Quantitative findings showed statistically significant increases in students' writing scores at each stage of the model. Qualitative findings also revealed that, throughout the process, students began to produce more controlled, organized, and purposeful texts. It was observed that the improvement was more evident in the basic and formal dimensions of writing, such as generating titles, writing introductions appropriate to the text type, expressing the main idea clearly, using clear and simple language, selecting words and expressions appropriate to the context, using punctuation marks, and paying attention to page layout. In contrast, it was understood that the development in higher-order content-related dimensions such as elaborating ideas, deepening the text, creating originality, and establishing intertextual relationships was more limited and spread over time. Regarding peer assessments and practitioner assessments, it was concluded that there was a significant difference in all weeks constituting the peer collaboration stage, that peers tended to focus more on visible and technical features, and that practitioner assessments reflected the criteria in a more consistent and holistic manner. In light of the findings obtained, it was determined that the Gradual Release of Responsibility Model is a functional and applicable approach in writing instruction; however, longer-term and more structured implementations are needed, particularly for the development of higher-order writing skills and for the more effective use of peer assessment.