Ortaokul öğrencilerinin konuşmaya yönelik tutumları ve kaygıları ile konuşma öz yeterlikleri ilişkisi
The relationship between middle school students' attitudes and anxiety toward speaking and their speaking self-efficacy
- Tez No: 1017465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜZEYİR SÜĞÜMLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ordu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaokul öğrencilerinin konuşma becerisi tutumları, konuşma kaygıları ve konuşma öz yeterlikleri arasındaki ilişkiyi incelemek; bu değişkenlerin cinsiyet ve sınıf düzeyi açısından farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemektir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kullanılarak yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında bir ilin farklı devlet ortaokullarında; beş, altı, yedi ve sekizinci sınıf düzeylerinde öğrenim gören 636 öğrenci oluşturmaktadır. Veriler, Konuşma Becerisi Tutum Ölçeği, Konuşma Kaygısı Ölçeği ve Konuşma Öz Yeterliği Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Elde edilen veriler betimsel istatistikler, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu doğrusal regresyon analizi ile çözümlenmiştir. Araştırma bulgularına göre öğrencilerin konuşma becerisi tutumları iyi düzeyde, konuşma kaygıları orta düzeyde, konuşma öz yeterlikleri ise iyi düzeydedir. Ayrıca olumlu tutumların, öğrencilerin konuşma öz yeterliklerini desteklediği; kaygı düzeyinin artmasının ise öz yeterliği zayıflattığı belirlenmiştir. Cinsiyet değişkenine göre, konuşma tutumlarında anlamlı bir fark saptanmamıştır. Ancak cinsiyet değişkeni açısından konuşma kaygısı erkek öğrencilerin lehine çıkmıştır. Bu da kız öğrencilerin erkek öğrencilere oranla konuşma kaygılarının daha yüksek olduğunu göstermektedir. Sınıf düzeyi değişkenine göre, beşinci sınıf öğrencilerinin konuşma tutumlarının ve konuşma öz yeterliklerinin diğer sınıflara göre daha yüksek olduğu, buna karşın kaygı düzeylerinde sınıf düzeyi açısından anlamlı bir fark saptanmamıştır. Araştırma sonuçları, konuşma öğretiminde öğrencilerin kaygılarını azaltacak, olumlu tutumlarını geliştirecek ve öz güvenlerini destekleyecek öğrenme ortamlarının oluşturulması gerektiğini göstermektedir. Öğretmenlerin öğrencilerine destekleyici ve güvenli bir sınıf atmosferi oluşturması, konuşma öz yeterliğinin güçlenmesine katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship among middle school students' speaking skill attitudes, speech anxiety, and speech self-efficacy, and to determine whether these variables differed significantly according to gender and grade level. The research was conducted using a quantitative approach, specifically the correlational survey model.The sample of the study consisted of 636 students enrolled in the fifth, sixth, seventh, and eighth grades in various state middle schools in a specific province during the 2024–2025 academic year. Data were collected via the Speaking Skill Attitude Scale, the Speech Anxiety Scale, and the Speech Self-Efficacy Scale. The data were analysed using descriptive statistics, independent samples $t$-test, one-way analysis of variance (ANOVA), and multiple linear regression analysis.The findings indicated that students' speaking skill attitudes and speech self-efficacy were at a good level, while their speech anxiety was at a moderate level. Furthermore, it was determined that positive attitudes supported students' speech self-efficacy, whereas increased anxiety levels weakened it. With regard to gender, no significant difference was found in speaking attitudes. However, the difference in speech anxiety was in favour of male students, indicating that female students had higher speech anxiety compared to their male counterparts. Regarding the grade level variable, the speaking attitudes and speech self-efficacy of fifth-grade students were found to be significantly higher than those in other grades, although no significant difference was detected across grade levels for anxiety scores.The results suggest that speaking instruction should involve creating learning environments that reduce students' anxiety, foster positive attitudes, and support their self-confidence. Teachers establishing a supportive and safe classroom atmosphere will contribute to the strengthening of speech self-efficacy.