Calibration of several evapotranspiration formulas based on the penman-monteith model for the southeast region of türkiye
Türkiye'nin güneydoğu bölgesi için penman-monteith modeline dayali çeşitli evapotranspirasyon formüllerinin kalibrasyonu
  1. Tez No: 1017501
  2. Yazar: ABDULLAH SAİD ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİN GHAREHBAGHI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiyenin Güneydoğu Anadolu bölgesi için 9 farklı ampirik denklemin incelenmesi ve FAO56 Penman Monteith (PMFAO56) denklem setine dayalı olarak bu ampirik denklemlerin kalibre edilmesidir. Bu bilimsel çalışma, küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliğinin etkilerini incelemeyi ve yeni iklim senaryolarına yönelik araştırmalara katkı sunmayı amaçlamaktadır. Çalışma, hidrolojik planlama ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi bağlamında iklim krizinin olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik çevreci çözümleri desteklemektedir. Böylelikle içinde bulunduğumuz ekosistemde tüm canlıların varlığını sürdürebilmesi, gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilir bir dünya bırakılması hedeflenmektedir. Bu yaklaşım, hem günümüzün hem de geleceğin dünyasına bilimsel ve toplumsal açıdan değerli katkılar sağlamayı amaçlamaktadır. Reference Evapotranspirasyon (ETo) tahmini ve değerini belirlemek için ampirik modeller geliştirilmiş bu yöntemler kalibre edilerek çalışma yapılmıştır. Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü (FAO) tarafından önerilen PMFAO56 yöntemi birçok meterolojik veriye ihtiyaç duymaktadır. Veri sayısının yeterli olmadığı durumlarda daha az veri gerektiren alternatif modeller incelenmiştir. Güneş radyasyonuna dayalı modeller arasında Priestley ve Taylor (PT), Jensen ve Haise (JH), Makkink (MK) ve Turc'un modelleri; sıcaklığa dayalı modeller arasında Hargreaves ve Samani (HS), Droogers ve Allen (DA) ve Tabari ve Talaee (TT)'nin modelleri; kütle transfer yöntemlerine dayalı modeller arasında ise Romanenko ve Mahringer'in modelleri yer almaktadır. Bu çalışmada, 2013-2020 yılları arasında Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden (MGM) elde edilen 9 farklı meteoroloji istasyonundan alınan günlük güneşlenme süresi, minimum, ortalama ve maksimum sıcaklık, nem ve rüzgar hızı verileri kullanılmıştır. Bölgedeki seçilen dört istasyon, kalibre edilmiş denklemlerin güvenilir, tutarlı ve iyi performans gösterdiğini kanıtlamıştır. Ayrıca, Pearson korelasyon katsayısı (PCC) ve performans değerlendirme endeksleri kullanılarak elde edilen sonuçlar incelenmiştir. Elde edilen bulgularda bölge için düzeltme katsayıları belirlenmiş olup yapılacak çalışmalarda referans olacağı düşünülmektedir. Modifiye edilmiş ampirik denklemlerin sonuçlarında iyileşme olduğu görülmüştür. Güneydoğu Anadolu Bölgesi için modellerin yapılan karşılaştırmalı sonucunda güneş radyasyonuna dayalı Priestley and Taylor modelini bölge için en iyi sonucu verdiğini göstermiştir. Basit hesaplama veri kısıtlı olduğu durumlarda az sayıda veri ile çalışabilen hızlı uygulanabilirliği ve kalibrasyon sürecinin kolaylığı nedeniyle bu yöntem hidrolojik döngü açısından önemli bir tercihtir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine nine different empirical equations for the Southeastern Anatolia region of Türkiye and to calibrate these empirical equations based on the FAO56 Penman Monteith (PMFAO56) equation set. This scientific study contributes to mitigating climate change caused by global warming and to addressing constraints for new climate scenarios. The study offers environmental solutions to mitigate the negative impacts of climate crises through hydrological planning and sustainable water resilience management. Furthermore, it aims to ensure the survival of all living things in the ecosystem and to protect a cleaner and more livable world for future generations. With this approach, we aim to make valuable contributions to both the present and the future from a societal perspective. Empirical models were employed to estimate and determine the reference Evapotranspiration (ETo) value, and these analyses were combined with calibration. The PMFAO56 method, recommended by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO), requires a large amount of meteorological data; alternative models with less data are used if data periods are insufficient. In this way, a total of nine different empirical methods were used for ETo estimating. Models based on solar radiation include those by Priestley and Taylor (PT), Jensen and Haise (JH), Makkink (MK), and Turc; models based on temperature include those by Hargreaves and Samani (HS), Droogers and Allen (DA), and Tabari and Talaee (TT); and models based on mass transfer methods include those by Romanenko and Mahringer. This study utilized daily sunshine duration, minimum, average and maximum temperature, humidity and wind speed data from 9 different meteorological stations between 2013 and 2020, obtained from the General Directorate of Meteorology (MGM). Four selected stations in the region proved that the calibrated equations were reliable, consistent, and performed well. In addition, results obtained using Pearson correlation coefficient (PCC) and performance evaluation indices were examined. The resulting recommendations include coefficients for regional correction, and references will be made. The empirical equation that yielded the best results for the region where the results of the modified empirical equations improved was determined. Comparative results of models for the Southeastern Anatolia Region show that the Priestley and Taylor model, explained using solar energy, yields the best results for the region. This method is a significant choice in terms of hydrological cycles due to its simple programming, ability to work with a limited number of data points, rapid applicability, and simulation process.