Türkiye'nin 6 farklı gün bölgesinde yeşil çatı ve yeşil duvarların ısıtma soğutma yüklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of green roofs and green walls on heating and cooling loads across 6 different degree-day regions in Türkiye
- Tez No: 1017500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ANAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Bilim Dalı
Özet
Yapı sektörünün artan enerji talepleri ve çevresel etkileri göz önünde bulundurulduğunda yeşil bina kavramı öne çıkmaktadır. Kentleşmenin hızlanmasıyla ortaya çıkan kentsel ısı adası etkisi ve enerji tüketimindeki artış, sürdürülebilir mimarlık yaklaşımlarını gerekli kılmaktadır. Yeşil bina teknolojilerinden tarihsel arka planı köklü olan yeşil çatı ve yeşil duvarların, Türkiye'nin farklı iklim bölgelerindeki bina enerji performansına katkıları incelenmiştir. Bu kapsamda, TS 825 standardına göre belirlenen altı farklı derece gün bölgesini temsilen Antalya, Gaziantep, İstanbul, Ankara, Sivas ve Kars şehirlerinde yer alan yurt binası modeli üzerinde EnergyPlus ve DesignBuilder yazılımları kullanılarak simülasyonlar gerçekleştirilmiştir. Yurt binaları hem konut hem de toplu yaşam alanı niteliği taşıdığından, yüksek ısıtma-soğutma talepleriyle öne çıkmakta ve bu nedenle çalışma için uygun bir örneklem oluşturmaktadır. Çalışmada, yüzeysel bitkilendirilmiş yeşil çatı ve modüler panelli yeşil duvar sistemlerinin farklı iklim koşullarında ısıtma ve soğutma tepe yüklerine etkileri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Bulgular, bu sistemlerin bina kabuğunda yalıtım etkisi sağlayarak enerji tüketimini azalttığını ve iklim koşullarına bağlı olarak değişken performans sergilediğini ortaya koymuştur. Sıcak iklim bölgelerinde soğutma yüklerinin azaltılması, soğuk iklim bölgelerinde ise ısıtma yüklerinin düşürülmesi öne çıkan avantajlar olarak belirlenmiştir. Sonuç olarak, yeşil çatı ve yeşil cephelerin birlikte kullanımı enerji etkin tasarım açısından daha verimli bulunmuş; sürdürülebilir mimarlık ve kentsel yeşil altyapı bağlamında uygulanabilirliği desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the construction industry's increasing energy demands and environmental impacts, the concept of green buildings comes to the fore. The urban heat island effect and increased energy consumption resulting from rapid urbanization necessitate sustainable architectural approaches. The contributions of green roof and green wall technologies, which have a long-standing historical background among green building technologies, to building energy performance in Turkey's different climate zones have been examined. In this context, simulations were performed using EnergyPlus and DesignBuilder software on a dormitory building model located in Antalya, Gaziantep, Istanbul, Ankara, Sivas, and Kars, representing six different degree-day regions defined according to the TS 825 standard. Since dormitory buildings serve both as residential and communal living spaces, they stand out for their high heating and cooling demands, making them a suitable sample for this study. The study comparatively analyzed the effects of surface-planted green roofs and modular panel green wall systems on peak heating and cooling loads under different climate conditions. The findings revealed that these systems reduce energy consumption by providing insulation in the building envelope and exhibit variable performance depending on climatic conditions. The reduction of cooling loads in hot climate regions and the reduction of heating loads in cold climate regions were identified as the main advantages. As a result, the combined use of green roofs and green facades has been found to be more efficient in terms of energy-efficient design; its applicability in the context of sustainable architecture and urban green infrastructure has been supported.