Küçük ve orta ölçekli işletmelerde örgütsel etkililik ve Afyon bölgesinde mermercilik işletmelerinde bir araştırma
Organizational effectiveness at small and medium sized enterprises and an ampirical study on marble companies in Afyon
- Tez No: 101754
- Danışmanlar: PROF. DR. RIZA AŞIKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Ülke ekonomilerinin vazgeçilmez unsurlarından bir olan küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik yaklaşım köklü bir değişime uğramaktadır. Günümüzün küçük ve orta î ölçekli işletmeleri sahip oldukları eşneklikleriyle dinamik, değişen koşullara hızla uyabilen, talep boşluklarını hızla yakalayıp fırsatları zamanında değerlendirebilen işletmeler olarak algılanmaya başlamıştır. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, sözü edilen bu yaklaşım değişimini etkili bir biçimde yerine getirebilmeleri örgütsel etkililik kavramım anlamaları ve örgütsel faaliyetlerini, örgütsel etkililik düzeylerini yükseltecek biçimde tasarlamaları ile mümkündür. Bu bakış açısından hareketle çalışmanın amacı, küçük ve orta ölçekli işletmelerde örgütsel etkililik olgusunun incelenmesi ve örgütsel etkililiğin geliştirilmesi konusunun bir modele dayalı olarak incelenmesidir. Bu kapsamda çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde küçük ve orta ölçekli işletmelerle ilgili teorik çerçeve çizilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, küçük ve orta ölçekli işletmelerde örgütsel etkililiğin kavramsal boyutları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Uyum Modeli çerçevesinde küçük ve orta ölçekli işletmelerde örgütsel etkililiğin geliştirilmesi konusu incelenmiştir. Dördüncü bölümde ise, küçük ve orta ölçekli işletmelerde örgütsel etkililik düzeyini belirlemeyi ve uyum modeli çerçevesinde çözüm önerileri geliştirmeyi kapsayan bir araştırma yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
uı MASTERS THESIS ABSTRACT ORGANIZATOINAL EFFECTIVENESS AT SMALL AND MEDIUM SIZED ENTERPRISES AND AN AMPIRICAL STUDY ON MARBLE COMPANIES IN AFYON Halit ÖZUTKU Business Keyscience Department Afyon Kocatepe University Social Science Institute June 2001 Consultant: Prof.Dr. Rıza AŞIKO?LU The approach towards small and medium sized enterprises, the indispensible component of economies of nations, has been radically changing. Small and medium sized enterprises are regarded as the type of companies which, due to their flexibility, easily adapt to dynamic and changing conditions and timely exploit the opportunities that brougt forward by the unsatisfied segment of demand. In order to realize this approach change effectively, small and medium sized enterprises must understand the concept of organizational effectiveness, and plan the organizational activities in a way to increase their organizational effectiveness level. From that point of view, this dissertation aims at analyzing the concept organizational effectiveness and investigating the development of organizational effectiveness on the basis of a model. The study comprises of four chapters. In the first chapter, the theoretical frame about small and medium sized enterprises is established. In the second chapter, the conceptual dimensions of organizational effectiveness at small and medium sized enterprises are studied. The third chapter investigates the development of organizational effectiveness at small and medium sized enterprises within the framework of Fit (Congruence) Model. The last chapter presents an empirical study conducted to determine the organizational effectiveness level of small and medium sized enterprises and to develop solutions within the framework of fit (congruence) model.