Örgüt büyüklüklerine bağlı olarak liderlik tarzları ve iş tatmini arasındaki ilişkiler
Relationship between job satisfaction and leadership styles due to the organizational sizes
- Tez No: 81125
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Liderlik tarzları ve iş tatmini, örgütsel davranış alanında en çok işlenen konulardan birisidir. Her iki konu üzerinde de yarım yüzyıldan beri araştırmalar yapılmaktadır. Ancak House ve Aditya'nm (1997) belirttiği gibi, yapılan araştırmalarda liderlerin hangi örgütsel yapılarda etkinlikte bulundukları gözadrı edilmiştir. Araştırmamız da, bu noktadan başlayarak, örgüt büyüklüklerine bağlı olarak liderlik tarzları ve iş tatmini arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamıştır. Bassett'in (1994) belirttiği gibi, iş tatmini ve liderlik tarzı arasındaki ilişkiye bakıldığında, küçük grupların, insana yönelik tarzda davranan liderlerle çalıştığında iş tatminlerinin yüksek olduğu saptanmıştır. Büyük gruplarda ise, işe yönelik tarzda davranan bir liderle çalıştıklarında iş tatminlerinin yüksek olduğu görülmüştür. Bu sonuçlardan yola çıkarak araştırmamız için iki hipotez öne sürmekteyiz: H (1) : Küçük ölçekli işletmelerde, yöneticilerini insana yönelik lider olarak algılayan çalışanların iş tatminleri, yöneticilerini işe yönelik lider olarak algılayanlara oranla daha yüksek olur. H (2) : Orta ölçekli işletmelerde, yöneticilerini işe yönelik olarak algılayan çalışanların iş tatminleri, yöneticilerini insana yönelik lider olarak algılayanlara oranla daha yüksek olur. Araştırmamızda dört işletme kullanılmıştır. Orta ölçekli işletme olan EKA (n : 73) ve küçük ölçekli işletmeler olan MGS (n : 16), ERA (n : 13), ESA (n : 10) ile toplam 112 kişi çalışmamıza katılmıştır. Araştırmamızda, çalışma için geliştirilen Likert tipi Liderlik Tutum Ölçeği ile daha önce geliştirilip uygulanmış Minnesota iş Tatmini Ölçeği kullanılmıştır. 6Araştırmamızın bulgularına göre : (1). 1 nolu hipotez %5 anlamlılık düzeyinde uygulanan tüm küçük ölçekli işletmelerde kabul edilmiştir. Küçük ölçekli işletmelerde, yöneticilerini insana yönelik lider olarak algılayan çalışanların iş tatminlerinin yüksek olduğu bulunmuştur. (2). 2 nolu hipotez %5 anlamlılık düzeyinde uygulanan tek orta ölçekli işletmede reddedilmiştir. Orta ölçekli işletmelerde, yöneticilerini işe yönelik değil insana yönelik lider olarak algıladıklarında çalışanların iş tatminlerinin yüksek olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The relationship between leadership style and job satisfaction is the most frequently visited topic in organizational behavior. It has been more than half a century since studies on both topics started to proliferate the literature. However, as House and Aditya (1997) have pointed out, most researches have ignored the importance of structural factors as moderating influences in explaining this relationship. This paper, starting from this point onwards, aims to explore the relationship between leadership style and job satisfaction as a function of the size of the organization. Bassett (1994) has shown that, as part of the relationship between job satisfaction and leadership style, small-scale groups enjoy a higher level of job satisfaction when working under leaders who use behaviour oriented approach to each member of the group. As opposed to the findings of the previous study, members of a large group enjoy job satisfaction while working under a task oriented leader. Based on these results this paper proposes two hypothesis : HI: In small scale organizations, job satisfaction is higher for employees who perceive their superiors behaviour oriented than for employees who perceive their superiors task oriented. H2 : In medium scale organizations, job satisfaction is higher for employees who perceive their superiors task oriented than for employees who perceive their superiors behaviour oriented. The research of this paper has been run on four organizations. A medium scales organization EKA (with 73 4participants) and small-scale organizations MGS (with 16 participants), ERA (with 13 participants) and ESA (with 10 participants) and a total number of 112 participants. This paper further utilizes a Likert type Leadership Style Scale and Minnesota Job Satisfaction Scale. According to the findings revealed in this study: (1). The 1st hypothesis has been accepted at 5% significance level in three small organizations where the research has been submitted. It has been found that job satisfation is higher for the employees who perceive their superior behaviour oriented. (2). The 2nd hypothesis has been rejected at %5 level of significance in one and only medium organization. It has been found that job satisfaction is higher for the employees who perceive their superior behaviour oriented instead of task oriented.