İşârî tefsirlerin Kur'an'da bahsedilen cennet nimetlerini yorumlama biçimi (Kuşeyrî ve Ibni Acîbe örneği)
How mystical commentaries comment on the blessings of paradise mentioned in the Qur'an (The example of al-Qushayri and Ibn al-Ajibah)
  1. Tez No: 1017555
  2. Yazar: BURAK KUMBASAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSA AKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tezde, işârî tefsirlerde Kur'an'da bahsedilen cennet nimetlerinin nasıl yorumlandığı, Kuşeyrî'nin Letâifü'l-İşârât'ı ile İbn Acîbe'nin el-Bahrü'l-Medîd'i örneğinde incelenmiştir. Araştırmanın amacı, söz konusu iki sûfî müfessirin cennet nimetlerine dair âyetleri hangi yorum anlayışıyla ele aldıklarını, bu yorumların zâhir mânayla ilişkisini ve farklı nimet türlerinde ortaya çıkan ortak tasavvufî yönelimleri tespit etmektir. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş; metin merkezli, betimleyici ve karşılaştırmalı inceleme yapılmıştır. Öncelikle Kur'an'da cennet nimetlerinden bahseden âyetler belirlenmiş, ardından bu âyetler fiziksel nimetler, cennetin ebedîliği, cennetliklerin dilediklerinin gerçekleşmesi, manevî nimetler ve cennette menfî hâllerden arınma başlıkları altında tasnif edilmiştir. Daha sonra bu âyetlerin Kuşeyrî ve İbn Acîbe tarafından nasıl yorumlandığı incelenmiş; yorumlar zâhir mânayla ilişki, tasavvufî kavramlara yönelim, bağlamla irtibat ve irşat boyutu açısından değerlendirilmiştir. İnceleme sonucunda, her iki müfessirin de cennet nimetlerini yalnızca uhrevî mükâfatlar olarak değil, aynı zamanda tasavvufî hâl ve mertebelerle ilişkili biçimde yorumladığı görülmüştür. Bununla birlikte Kuşeyrî'nin daha temkinli, kısa ve zâhir mânaya yakın bir çizgi izlediği; İbn Acîbe'nin ise daha geniş, sistemli ve sembolik işârî açılımlara yöneldiği tespit edilmiştir. Çalışmada ayrıca, işârî yorumların tamamen keyfî bir yapı arz etmediği; ancak bazı örneklerde bağlamdan uzaklaşma ve tasavvufî çağrışım alanını genişletme eğilimi gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak bu tez, işârî tefsirin cennet nimetlerine dair âyetlerde zâhir mânayı bütünüyle dışlayan bir yorum yöntemi olmadığını; fakat özellikle İbn Acîbe örneğinde zâhirin üzerine eklenen daha yoğun bir manevî anlam katmanı ürettiğini ortaya koymuştur. Böylece işârî tefsirin, Kur'an'daki cennet tasvirlerini sûfî tecrübe, mârifet ve ilâhî yakınlık ekseninde yeniden anlamlandırdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how the blessings of Paradise mentioned in the Qur'an are interpreted in mystical commentaries, focusing on al-Qushayri's Lata'if al-Isharat and Ibn al-Ajibah's al-Bahr al-Madid. The aim of the study is to determine the interpretive approach these two Sufi exegetes adopt regarding the verses on the blessings of Paradise, to analyze the relationship of their interpretations to the literal meaning of the verses, and to identify the common mystical tendencies that emerge across different types of blessings. A qualitative method was employed in the study, based on a text-centered, descriptive, and comparative analysis. First, the Qur'anic verses concerning the blessings of Paradise were identified, and then they were classified under the headings of physical blessings, the eternity of Paradise, the fulfillment of the wishes of its inhabitants, spiritual blessings, and purification from negative states in Paradise. Afterwards, the interpretations of these verses by al-Qushayri and Ibn al-Ajibah were examined and evaluated in terms of their relation to the literal meaning, their orientation toward mystical concepts, their connection with context, and their didactic and spiritual guidance functions. The analysis shows that both exegetes interpret the blessings of Paradise not only as otherworldly rewards but also as symbols related to mystical states and spiritual stations. However, it has been found that al-Qushayri follows a more cautious, concise, and literal-oriented line, whereas Ibn al-Ajibah tends toward broader, more systematic, and more symbolic mystical interpretations. The study also concludes that mystical exegesis does not display a completely arbitrary structure, although in some cases it tends to move away from the immediate context and expand the field of mystical association. As a result, this thesis demonstrates that mystical exegesis is not a method that entirely excludes the literal meaning of the verses on the blessings of Paradise; rather, especially in the case of Ibn al-Ajibah, it produces a denser spiritual layer of meaning built upon the literal sense. In this way, mystical exegesis is shown to reinterpret the Qur'anic depictions of Paradise within the framework of Sufi experience, gnosis, and divine proximity.