Sedir meşcerelerinde büyümenin ekolojik ve dendrokronolojik olarak değerlendirilmesi
Ecological and dendrochronological evaluation of growth in cedar stands
  1. Tez No: 1017572
  2. Yazar: YUSUF OKYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Toros sediri (Cedrus libani A. Rich.) meşcerelerinde büyüme dinamiklerinin ekolojik ve dendrokronolojik yaklaşımlar kullanılarak değerlendirilmesidir. Araştırma, Mersin Orman Bölge Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan iki farklı meşcere tipinde yürütülmüştür: Gülnar Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Pembecik Orman İşletme Şefliği'ndeki doğal meşcere ile Çamlıyayla Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisindeki 76 nolu bölmede bulunan Cehennemdere Ağaçlandırma Sahası'ndaki dikim meşcere. Çalışma kapsamında ağaç halkası verileri toplanmış, büyüme kronolojileri oluşturulmuş ve standardizasyon işlemleri gerçekleştirilmiştir. Kronolojilerin güvenilirliği ve iklim duyarlılığı; ortalama duyarlılık, seriler arası korelasyon (rbar), ifade edilen popülasyon sinyali (EPS) ve sinyal-gürültü oranı (SNR) gibi dendrokronolojik parametreler kullanılarak değerlendirilmiştir. Radyal büyüme ile iklim değişkenleri (sıcaklık ve yağış gibi) arasındaki ilişkiler analiz edilerek büyümenin çevresel koşullara verdiği tepkiler ortaya konulmuştur. Ayrıca, toprak özellikleri, yükselti, eğim ve bakı gibi ekolojik faktörlerin büyüme üzerindeki etkileri incelenmiştir. Doğal ve dikim meşcereler karşılaştırılarak büyüme performansı, adaptasyon kapasitesi ve çevresel streslere karşı dayanıklılık düzeyleri belirlenmiştir. Elde edilen bulguların, sedir ekosistemlerinde büyüme–iklim ilişkilerinin anlaşılmasına katkı sağlaması ve sürdürülebilir ormancılık ile ağaçlandırma uygulamalarına bilimsel temel oluşturması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to evaluate the growth dynamics of Taurus cedar (Cedrus libani A. Rich.) stands using ecological and dendrochronological approaches. The research was conducted in two different stand types within the Mersin Regional Directorate of Forestry: a natural stand located in the Pembecik Forest Management Unit (Gülnar Forest Enterprise) and a plantation stand located in the Cehennemdere Afforestation Area (Çamlıyayla Forest Enterprise). Tree-ring data were collected and analyzed to develop growth chronologies, which were subsequently standardized and statistically evaluated. Key dendrochronological parameters, including mean sensitivity, inter-series correlation (rbar), expressed population signal (EPS), and signal-to-noise ratio (SNR), were used to assess the reliability and climatic sensitivity of the chronologies. The relationships between radial growth and climatic variables (e.g., temperature and precipitation) were examined to identify growth responses to environmental conditions. Furthermore, the effects of ecological factors such as soil properties, elevation, slope, and aspect on growth patterns were evaluated. Comparative analyses between natural and plantation stands were conducted to determine differences in growth performance, adaptation capacity, and resilience to environmental stressors. The findings are expected to contribute to a better understanding of growth–climate interactions in cedar ecosystems and to provide scientific guidance for sustainable forest management and afforestation practices.