Sürdürülebilirlik Raporlarının Yatırım Karar Süreçlerindeki Rolü: Portföy Yöneticileri Üzerine Ampirik Bir Araştırma
The Role of Sustainability Reports in Investment Decision-Making: An Empirical Study of Portfolio Managers
  1. Tez No: 1017573
  2. Yazar: AHMET ERKAN CİHANGİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAT SAVSAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finans Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, sürdürülebilirlik raporlarının portföy yönetim şirketlerinde portföy seçimi sürecine sağladığı faydayı portföy yöneticilerinin değerlendirmeleri üzerinden incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, sürdürülebilirlik raporlarının portföy yönetim şirketlerinde görev yapan portföy yöneticileri tarafından nasıl algılandığı, nasıl değerlendirildiği ve portföy seçimi ile yatırım karar süreçleri açısından nasıl bir fayda sunduğu araştırılmıştır. Çalışmada sürdürülebilirlik raporları, DeLone ve McLean Bilgi Sistemleri Başarı Modeli temelinde bilgi kalitesi, sistem kalitesi, hizmet kalitesi, kullanım düzeyi, kullanıcı memnuniyeti ve net fayda boyutları çerçevesinde ele alınmıştır. Nicel araştırma yönteminin benimsendiği çalışmada veriler anket tekniğiyle toplanmıştır. Analizler, 131 katılımcıdan elde edilen veri seti üzerinden SPSS ve SmartPLS 4 programları kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veri analiz sürecinde tanımlayıcı istatistikler, katılımcı özelliklerine göre fark testleri, açımlayıcı faktör analizi, ortak yöntem yanlılığı kontrolü ve kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırma bulguları, sürdürülebilirlik raporlarının portföy seçimi kapsamında karar süreçlerini destekleyen bir bilgi kaynağı olarak değerlendirilebileceğini göstermektedir. Yapısal model sonuçlarına göre, bilgi kalitesi kullanıcı memnuniyeti üzerinde anlamlı etkiye sahipken, kullanım düzeyi üzerinde anlamlı bir etki göstermemiştir. Hizmet kalitesi ise hem kullanım düzeyi hem de kullanıcı memnuniyeti üzerinde anlamlı etkiye sahiptir. Sistem kalitesinin kullanım düzeyi ve kullanıcı memnuniyeti üzerindeki etkileri istatistiksel olarak desteklenmemiştir. Kullanım düzeyi ve kullanıcı memnuniyetinin net fayda üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Ayrıca aracılık analizleri, kullanıcı memnuniyetinin özellikle hizmet kalitesi ile net fayda ve kullanım düzeyi ile net fayda arasındaki ilişkilerde aracılık rolü üstlendiğini göstermiştir. Bilgi kalitesi ile net fayda arasındaki ilişkide kullanıcı memnuniyetinin ve hizmet kalitesi ile net fayda arasındaki ilişkide kullanım düzeyinin aracılık rolleri ise bootstrap güven aralığı ölçütüne göre desteklenmiştir. Katılımcı özelliklerine göre yapılan fark testleri, sürdürülebilirlik raporlarına ilişkin değerlendirmelerin bazı mesleki ve kurumsal özelliklere göre farklılaşabildiğini ortaya koymuştur. Özellikle şirketin mülkiyet yapısı, pozisyon seviyesi, ESG ekibinin varlığı ve kurumsal sürdürülebilirlik bilgileriyle temas düzeyi belirli boyutlarda anlamlı farklılıklar göstermiştir. Genel olarak bulgular, sürdürülebilirlik raporlarının portföy seçimi sürecine sağladığı faydanın yalnızca raporlarda yer alan bilginin varlığıyla açıklanamayacağını; kalite boyutları, raporların kullanım düzeyi, kullanıcı memnuniyeti ve net fayda ilişkileriyle birlikte değerlendirilmesi gerektiğini göstermektedir. Bununla birlikte bulgular, fiili portföy tercihleri veya portföy performansı üzerindeki doğrudan etkiler olarak değil, portföy yöneticilerinin sürdürülebilirlik raporlarına ilişkin kullanım düzeyi ve sağladığı faydaya yönelik değerlendirmeleri çerçevesinde yorumlanmalıdır. Bu yönüyle çalışma, sürdürülebilirlik raporlaması ile portföy yönetimi literatürü arasında bağlantı kurmakta ve finansal olmayan bilginin profesyonel yatırım karar süreçlerindeki kullanım ve fayda düzeyini açıklamaya yönelik ampirik bir katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the contribution of sustainability reports to the portfolio selection process in portfolio management companies through the evaluations of portfolio managers. In line with this aim, the study investigates how sustainability reports are perceived and evaluated by portfolio managers working in portfolio management companies, and what kind of benefit these reports provide for portfolio selection and investment decision-making processes. In the study, sustainability reports are examined within the framework of the DeLone and McLean Information Systems Success Model, based on the dimensions of information quality, system quality, service quality, level of use, user satisfaction, and net benefits. Adopting a quantitative research method, the study collected data through a survey. The analyses were conducted using SPSS and SmartPLS 4 on a dataset obtained from 131 participants. In the data analysis process, descriptive statistics, difference tests based on participant characteristics, exploratory factor analysis, common method bias control, and partial least squares structural equation modeling were employed. The findings indicate that sustainability reports can be considered as an information source that supports decision-making processes within the scope of portfolio selection. According to the structural model results, information quality has a significant effect on user satisfaction, whereas it does not have a significant effect on the level of use. Service quality has a significant effect on both the level of use and user satisfaction. The effects of system quality on the level of use and user satisfaction are not statistically supported. It is determined that both the level of use and user satisfaction have significant effects on net benefits. In addition, the mediation analyses show that user satisfaction plays a mediating role particularly in the relationships between service quality and net benefits, and between the level of use and net benefits. The mediating role of user satisfaction in the relationship between information quality and net benefits, and the mediating role of the level of use in the relationship between service quality and net benefits, are also supported according to the bootstrap confidence interval criterion. The difference tests conducted according to participant characteristics reveal that evaluations of sustainability reports may vary depending on certain professional and institutional characteristics. In particular, the ownership structure of the company, position level, the existence of an ESG team, and the level of contact with corporate sustainability information show significant differences in certain dimensions. Overall, the findings show that the benefits provided by sustainability reports to the portfolio selection process cannot be explained solely by the existence of the information contained in these reports; rather, they should be evaluated together with quality dimensions, the level of report use, user satisfaction, and net benefits. However, the findings should be interpreted not as direct effects on actual portfolio preferences or portfolio performance, but within the framework of portfolio managers' evaluations regarding the level of use of sustainability reports and the benefits they provide. In this respect, the study establishes a link between the sustainability reporting and portfolio management literature and offers an empirical contribution to explaining the use and benefit level of non-financial information in professional investment decision-making processes.