Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylık sürecinde tarım politikaları
Agricultural policies of Turkey as a candidate country to the membership of the European Union
  1. Tez No: 101759
  2. Yazar: AHMET İNKAYA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İSMAİL AYDOĞUŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 243
Özet
Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne girme çabası, 1963 yılında Ankara Anlaşması ile başlamıştır. Tarım alanında başlayan yakınlaşma, karşılıklı olarak verilen dış ticaret tercihleriyle devam etmektedir. Avrupa Birliği'nde tarım politikası, Topluluğun en önemli ortak politikası olan“Ortak Tarım Politikası”ile yürütülmektedir. İşleyiş mekanizması bakımından oldukça karmaşık bir yapıda olan bu politika üzerinde sürekli reform yapılmaktadır. Ortak Tarım Politikası son olarak“Gündem 2000”reformuyla değişikliğe uğramıştır. Avrupa Birliği'nin gündeminde olan genişleme süreci, Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle birlikte Türkiye'yi de kapsamaktadır. Türkiye'de tarım sektörü, uzun yıllar ekonominin temel unsuru olmuş, önemini hep korumuştur. Türkiye'de tarım politikalarıyla ilgili sorunlar ve uluslararası koşullar, yeni politika arayışlarını doğurmuştur. Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu'nun desteğiyle Türk tarım politikalarında radikal reformlar yapılmaktadır. Bu reformlarla tarım politikalarının Ortak Tarım Politikası'na uyumu kolaylaşacaktır. Türkiye ile Avrupa Birliği arasında tarım alanındaki ilişkilerde en önemli unsur, tarım politikalarının Ortak Tanm Politikası'na uyumudur. Türkiye'nin tarımsal yapısı, tarım nüfusu, işletmelerin küçüklüğü ve dağınıklığı, üreticilerin örgütlenmesi, destekleme biçimi, verimlilik, teknoloji kullanımı, kurumsal organizasyon ve ürün kalite ve standartları açısından Avrupa Birliği ile büyük farklılıklar göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Attempt to join to the European Union by Turkey started with Ankara Agreement in 1963. The approachment between Turkey and the European Union has continued via the mutual commitments for foreign trade preferences. Decisions and policies concerning with agriculture in European Union are implemented within the framework of Common Agricultural Policy, which is the most important of the common policies at the Community level. Due to its complex structure and procedures, the Common Agricultural Policy has been reformed through out the history of Community. The latest of those reforms is the one made by“Agenda 2000”. This subject is also highly concerning Turkey which is included to the present enlargement process of the Community, together with the other applicant countries from Central and Eastern Europe. Agricultural sector has been the major sector and played an important role for Turkish economy for many years. Problems related to agricultural policy and international conditions urged Turkey to seek for new policies. With the supports of World Bank and IMF radical reforms have been started. It is expected that these reforms will ease the harmonization of Turkey's agricultural policies with Common Agricultural Policy, which is the most important issue in relations between the two parts in field of agriculture. There are enormous differences between Turkey and European Union in respect to agricultural structure, agricultural population, size of holdings, organization of farmers, subsidies, productivity, technology, institutional organization and product quality and standards.