Avrupa Birliği'nde tarım politikaları ve Türkiye tarım politikalarına etkileri
Agricultural policies in European Union and effects on Turkey's agricultural policies
- Tez No: 277780
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN SUSAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Economics, Finance, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu tezde Avrupa Birliği'nin, feodal dönemden günümüze kadar geçen dönemde oluşum süreci ve bu süreç içerisinde tarıma bakış açısı ve Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylığı sürecinde, Ortak Tarım Politikaları'nın Türkiye'ye etkileri incelenmiştir.Ayrıca Feodal dönem ve sanayi devrimi sürecinde tarımın gelişimi, Avrupa Birliği'nin oluşumu ile birlikte küreselleşmenin etkisiyle tarımın sektör haline gelişi ve üyeliğe aday ülkelere uygulanan yaptırımların özellikleri incelenmiş ve Türkiye tarımının bu adaylık sürecinden etkilenişi ve bu etkilerin sonuçları araştırılmıştır.Tezin hazırlanması sürecinde İktisadi Kalkınma Vakfı yayınlarından, Avrupa Birliği ile ilgili kaynaklardan, Türkiye tarımı üzerine yapılan araştırmalardan ve DPT verilerinden faydalanılmıştır. Edinilen kaynaklardan alının verilerle birlikte, Türkiye'de tarım sektörünün, Avrupa Birliği'nin yaptırım politikaları sonucunda zarar gördüğü ve Türkiye'nin, tarım politikalarını, çiftçilerinin sosyal olanaklarını genişletecek şekilde ve kırsal kalkınma politikaları çerçevesinde düzenlenmesinin gerekliliği hususlarında sonuçlara varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was analysed that the constitution period of European Union from Feudalism till now, considering its point of view to the Agriculture in this process and the effects of The Common Agricultural Policy (CAP) on Turkey in the processes of candidacy of Turkey for European Union.The development of the agriculture in the period of feudalism and the industrial revolution, its development as a sector under the effects of globalism with the formation of European Union and the properties of the sanctions enforced on the candidate countries for membership were analysed and it was reaserched how the agriculture of Turkey was affected by this process of candidacy.In the preparation of the thesis process,it was benefited from the publications of Iktisadi Kalkinma Vakfi ( Economic Development Foundation), the researches on the agriculture of Turkey and the datas of DPT. With these datas taken in the sources, it was come to a conclusion that the development of the agriculture in Turkey was harmed by the sanctions of European Union and there must be a systemizing for Turkey in its agricultural policies in accordance with the rural development policies by developing the farmers? social facilities.