Çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitiminde semptom temelli eğitim modelinin değerlendirilmesi
Evaluation of the symptom-based education model in pediatrics
  1. Tez No: 1017594
  2. Yazar: ÖZLEM TOLU KENDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜRPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Health Education
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Semptom temelli eğitim; öğrencilere semptomlara yönelik ayırıcı tanı yapmayı hedefleyen, multidisipliner bir bakış açısı sağlayan öğrenim modelidir. Geleneksel eğitim modelinden farklı olarak öğrencilerin temel ve klinik bilimlerin entegrasyonunu yapmalarını kolaylaştırma ve bütüncül bir yaklaşım kazandırmayı hedefler. Literatürde modelin hasta temelli yaklaşımların semptom ve bulgulardan hastalıkların tanınmasına, hasta ile iletişim kurma becerilerini güçlendirilmesine katkı sağladığı vurgulanmaktadır. Bu tez çalışmamızda; Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı 2023-2024 eğitim öğretim yılında dönem dört pediatri staj gruplarında pilot uygulama olarak başlatılan Semptom Temelli Eğitim Modeli'nin öğrenci ve öğretim üyesi yönünden değerlendirilmesi, modelin uygulanabilirliğinin tartışılması amaçlanmıştır. Yöntem: Sık görülen semptom ve hastalıklar Ulusal Çekirdek Eğitim Programı kapsamında eşleştirilmiş, semptoma yönelik ayırıcı tanılar ile ilgili bölüm dersleri bir araya getirilmiştir. Çalışma tez danışmanı eşliğinde tez araştırmacısı tarafından beşli likert yöntemi ile hazırlanmış hem öğrencilerin (her grup ayrı ayrı) hem de öğretim üyelerinin görüşlerinin değerlendirildiği anketler üzerinden yürütülmüştür. Bulgular: Çalışmaya 81(%28,8)'i birinci grup, 86(%30,6)'sı ikinci grup, 73(%26,0)'ü üçüncü grup, 41(%14,6)'inin ise dördüncü grup olmak üzere toplam 281 dördüncü sınıf stajyer öğrenci ayrıca 34 öğretim üyesi katıldı. Hazırlanan anketlerin geçerli ve güvenli olduğu belirlendi. Öğrencilerin geri bildirimlerinde ilk iki grupta organizasyon-alt yapı olanaklar, eğitim yöntemi ve toplam ölçek puanlarında anlamlı farklılık olduğu (p<0,05) görüldü. Stajı tekrar alanlar ile ilk kez alanlar arasında değerlendirmelerde farklılık saptanmadı (p>0,05). Kıdemli öğretim üyelerinin anlamlı şekilde eğitim yöntemine olumsuz baktığı görüldü (p<0,05). Sonuç: Eğitim yılı başında araştırmaya katılan öğrenci gruplarının eğitim modeline ılımlı yaklaştığı, eğitim yılının sonuna doğru katılan öğrenci gruplarında ise bunun azaldığı, öğretim üyelerinden de daha kıdemli olanların eğitim modeline nispeten olumsuz yaklaştığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective: Symptom-based education is a learning model that provides students with a multidisciplinary perspective that aims to make a differential diagnosis of symptoms. Unlike the traditional education model, it aims to facilitate students' integration of basic and clinical sciences and to provide a holistic approach. In the literature, it is emphasized that the model contributes to the recognition of diseases from symptoms and signs and to strengthen the ability to communicate with the patient. In this thesis; The aim of the Department of Pediatrics is to evaluate the Symptom-Based Education Model, which was initiated as a pilot application in the four-term pediatric internship groups in the 2023-2024 academic year, in terms of students and faculty members-instructors, and to discuss the applicability of the model. Methods: Common symptoms and diseases were matched within the scope of the National Core Education Program, and departmental courses related to differential diagnoses for symptoms were brought together. The study was conducted through questionnaires prepared by the thesis researcher with the five-point Likert method accompanied by the thesis advisor, in which the opinions of both students (each group separately) and faculty members were evaluated. Results: A total of 281 fourth-year class students, 81 (28.8%) in the first group, 86 (30.6%) in the second group, 73 (26.0%) in the third group, and 41 (14.6%) in the fourth group, and 34 faculty members participated in the study. It was determined that the prepared questionnaires were valid and safe. In the feedback of the students, it was seen that there was a significant difference in the organization-infrastructure, facilities, education method and total scale scores in the first two groups (p<0.05). There was no difference in the evaluations between those who took the internship again and those who took it for the first time (p>0.05). It was observed that senior faculty members had a significant negative view of the education method (p<0.05). Conclusion: It was observed that the student groups participating in the research at the beginning of the academic year approached moderately positive to the education model, this decreased towards the end of the academic year, and the senior faculty members-instructors approached the education model relatively negatively.