Türkiye'deki tıp fakültelerinin mezuniyet öncesi tıp eğitiminde çocuk sağlığı ve hastalıkları müfredatlarının ulusal çekirdek eğitim programı 2020 (UÇEP-2020) ile uyumu
The compatibility of undergraduate medical curriculum of pediatrics in medical schools in Turkey with the national medical core curriculum – 2020 (UÇEP-2020)
- Tez No: 877317
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL İREM BUDAKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tıp fakülteleri eğitim programlarını temel yeterlilikler ve lisans düzeyinde geliştirilen güçlü bir çerçeve üzerine inşa etmelidir. Planlanan eğitim programlarının yeterliliğinin belirlenmesi, iyileştirilmesi ve geliştirilmesinde program değerlendirmeleri önemli bir role sahiptir. Bu çalışmanın amacı; Ulusal Çekirdek Eğitim Programı 2020'de (UÇEP-2020) yer alan“Çekirdek Hastalıklar/Klinik Problemler”,“Temel Hekimlik Uygulamaları”,“Davranışsal, Sosyal ve Beşeri Bilimler”ve“Klinik Semptom/Bulgu/Durum”listelerinin, ülkemizdeki tıp fakültelerinin mezuniyet öncesi çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitim programlarında örtüşme durumunu/uyumunu değerlendirmektir. Bu araştırma tanımlayıcı bir tasarıma sahiptir. Araştırmanın örneklemini ülkemizdeki 26 tıp fakültesi oluşturdu. Veriler elektronik olarak toplandı. İlk aşamada alan uzmanlarının görüşleri alınarak karşılaştırma listeleri oluşturuldu. Fakültelerin çocuk sağlığı ve hastalıkları müfredat içerikleri Microsoft® Excel elektronik dosyasına girilerek, hazırlanan karşılaştırma listeleri üzerinden örtüşme düzeyi değerlendirildi. Fakültelere ait verilerin düzenlenmesinde Microsoft® Excel Programının filtre özelliğinden yararlanıldı. Araştırmaya katılan fakültelerin çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitim programlarının UÇEP-2020 ile genel örtüşme düzeyi oldukça düşük bulunmuştur (%20,47). Fakültelerin UÇEP-2020'de yer alan 'Çekirdek Hastalıklar/Klinik Problemler', 'Klinik Semptom/Bulgu/Durum', 'Temel Hekimlik Uygulamaları' ve 'Davranışsal, Sosyal ve Beşeri Bilimler' listeleriyle örtüşme düzeyleri sırasıyla%31,69, %15,38, %22,60 ve %2,41 olarak saptandı. UÇEP-2020'de yer alan ve çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitim programlarında en çok anlatılan konu başlıkları; 'Akut böbrek hasarı, Alerjik reaksiyon, Doğuştan metabolik hastalıklar, Yenidoğan sarılığı, Anemi, Ateş, Çocuk ve yenidoğan muayenesi, Batın muayenesi, Yenidoğan canlandırması ve Beslenme' oldu. 'Genetik hastalıklarda tanı/yaklaşım ve Dismorfik çocuğa yaklaşım' konuları, UÇEP-2020 listelerinde yer almasa da ek olarak en çok anlatılan konu başlıkları olarak belirlendi. Fakültelerin çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitim programı kapsamında anlattıkları Çekirdek Hastalıklar/Klinik Problemler konularının en çok 'Ön tanı' öğrenme düzeyinde olduğu tespit edildi. Araştırmanın sonucunda; fakültelerin çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitimin programlarının, UÇEP- 2020'de yer alan alt listelere örtüşme düzeylerinin düşük olduğu görüldü. Tıp fakültelerinin çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitim programlarını özellikle 'Temel Hekimlik Uygulamaları- Davranışsal, Sosyal ve Beşeri Bilimler' konuları açısından zenginleştirmeleri önemlidir. Bunun yanı sıra UÇEP-2020'nin bazı bölümlerinin kullanıcı/uygulayıcı açsından daha anlaşılır şekilde sadeleştirilmesi, tıp eğitimine entegrasyonunu kolaylaştırabilir. UÇEP-2020'ye ek olarak en çok anlatılan konu başlıklarının seçmeli modüller şeklinde UÇEP'e entegrasyonu önerilmektedir. Çekirdek eğitim programı; Ulusal Çekirdek Eğitim Programı 2020, UÇEP-2020; çocuk sağlığı ve hastalıkları, program değerlendirme
Özet (Çeviri)
Medical schools should build their educational programs on proficient core competencies and a strong framework developed at the undergraduate level. Program evaluations have an important role in identifying, improving and developing the sufficiency of planned training programs. The aim of this study is; to evaluate the compatibility of undergraduate medical curriculum of Pediatrics in Medical Schools in Turkey with the“Core Diseases/Clinical Problems”,“Basic Medical Practices”,“Behavioral, Social and Human Sciences”and“Clinical Symptom/Findings/Situations”- lists in the National medical core curriculum – 2020 (UCEP-2020) This research has a cross-sectional descriptive design. The sample of the research consisted of 26 medical faculties in our country. The data were collected electronically. In the first stage, comparison lists were created by taking the opinions of field experts. The Pediatrics curriculum contents of the universities were entered into a Microsoft® Excel electronic file, and the compatibility was evaluated through the prepared comparison lists. The filter feature of Microsoft® Excel Program was used to organize the data of the universities. The general compatibility of Pediatrics education programs of the universities participating in this research with the content of UÇEP-2020 was found to be quite low (20.47%). The compatibilities with the lists of“Core Diseases/Clinical Problems”,“Basic Medical Practices”,“Behavioral, Social and Human Sciences”and“Clinical Symptom/Findings/Situations”of UCEP 2020 is 31.69%, 15.38%, 22.60% and 2.41%, respectively. The most frequently discussed topics included in UCEP-2020 by undergraduate Pediatrics education programs of Universities are; 'acute kidney injury, allergic reaction, congenital metabolic diseases, neonatal jaundice, anemia, fever, child and newborn examination, abdominal examination and newborn resuscitation and nutrition'. Diagnosis/approach to genetic diseases and 'approach to dysmorphic children' were the most frequently discussed additional topics in pediatric undergraduate education programs, although they were not included in the UCEP 2020 lists. It has been determined that the Core Diseases/Clinical Problems topics taught by faculties within the scope of the Pediatrics education program are mostly at the 'Preliminary diagnosis' learning level. As a conclusion; the general compatibility of the pediatrics undergraduate education programs of universities with the sub-lists in UÇEP-2020 was detected to be low. It is important for medical schools in our country to improve their undergraduate education programs, especially in terms of subjects entitled 'basic medical practices' and 'behavioral, social and human sciences'. Simplifying some parts of UCEP-2020 to make them more understandable for the user/practitioner may facilitate its integration into medical education. It is recommended to form elective modules that will integrate frequently discussed topics which are not included in UCEP-2020. Key words : Core curriculum; National medical core curriculum – 2020; UCEP-2020, pediatrics, program evaluation