Çocuk sağlığı ve hastalıkları eğitiminde semptom temelli eğitim modelinin geliştirilmesi
Development of a symptom-based education model in pediatrics
- Tez No: 1021348
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL GÜRPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları eğitiminde geliştirilen Semptom Temelli Eğitim modelinin öğrenci ve eğitici geri bildirimleri üzerinden değerlendirilmesini amaçlamaktadır. Yöntem: Araştırmaya Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Dönem IV pediatri staj grubu öğrencileri ve pediatri eğiticileri dahil edildi. STEP modeli kapsamında Hoşgeldin Bebek, Büyüme Geriliği, Kritik Hasta Çocuk, Ateş, Öksürük, Dehidratasyon ve Döküntü olmak üzere yedi panel oluşturuldu. Toplam 1132 öğrenci anketi ve 79 eğitici anketi değerlendirildi. Öğrenci ve eğitici geri bildirimleri beşli Likert ölçeği ve genel panel puanları üzerinden analiz edildi. Nicel veriler ve açık uçlu sorulara verilen yanıtlar tematik olarak incelendi. Bulgular: Eğitici değerlendirmelerinde genel puan 2023–2024 döneminde 7,80±1,98 iken 2024–2025 döneminde 8,86±1,21'e yükseldi ve bu artış istatistiksel olarak anlamlıydı (p=0,013). Eğiticiler tarafından en yüksek puanlanan paneller Hoşgeldin Bebek ve Ateş panelleri olurken, en düşük puan Öksürük panelinde saptandı. Öğrenci değerlendirmelerinde genel puan 2023–2024 döneminde 8,43±1,26 iken 2024–2025 döneminde 8,00±1,73'e düştü (p=0,028). Öğrenciler tarafından en yüksek değerlendirilen paneller Kritik Hasta Çocuk ve Döküntü panelleriydi. Nitel geri bildirimlerde slaytların paylaşılması, semptom akış şemalarının daha görünür kullanılması, teorik yükün azaltılması ve panellerin daha interaktif yapılandırılması öne çıkan geliştirme alanlarıydı. Sonuç: STEP modeli, pediatri eğitiminde hem öğrenciler hem de eğiticiler tarafından genel olarak olumlu değerlendirilen, uygulanabilir bir eğitim yaklaşımıdır. Bununla birlikte öğrenci–eğitici algı farklılıkları, panel bazlı değişkenlikler ve nitel geri bildirimler, modelin standartlaştırılmış materyaller, aktif öğrenci katılımı ve düzenli geri bildirim mekanizmalarıyla geliştirilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the Symptom-Based Education model developed for pediatric medical education through student and instructor feedback. Method: The study included fourth-year medical students undertaking their pediatrics internship in the Department of Pediatrics at the Faculty of Medicine, as well as pediatric educators. Seven panels were created within the STEP model: Welcome Baby, Growth Retardation, Critically Ill Child, Fever, Cough, Dehydration, and Rash. A total of 1132 student questionnaires and 79 educator questionnaires were evaluated. Student and educator feedback was analyzed using a five-point Likert scale and overall panel scores. Quantitative data and responses to open-ended questions were examined thematically. Results: In instructor evaluations, the overall score increased from 7.80±1.98 in the 2023–2024 academic year to 8.86±1.21 in the 2024–2025 academic year, and this increase was statistically significant (p=0.013). The highest-rated panels by instructors were the Welcome Baby and Fever panels, whereas the lowest score was observed for the Cough panel. In student evaluations, the overall score decreased from 8.43±1.26 in 2023–2024 to 8.00±1.73 in 2024–2025 (p=0.028). The Critically Ill Child and Rash panels received the highest ratings from students. In qualitative feedback, the main areas for improvement were sharing presentation slides, making symptom flowcharts more visible and accessible, reducing theoretical load, and increasing interactivity during the panels. Conclusion: The STEP model appears to be a feasible educational approach in pediatric medical education and was generally evaluated positively by both students and instructors. However, differences between student and instructor perceptions, panel-specific variability, and qualitative feedback indicate that the model should be further improved through standardized educational materials, active student participation, and regular feedback mechanisms.