Marmaris Halk Plajı'nda makro ve mezoplastik kirliliğinin değerlendirilmesi
Assessment of macro and mesoplastic pollution at Marmaris Public Beach
  1. Tez No: 1017593
  2. Yazar: YİĞİT CAN SARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YABANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, Marmaris Halk Plajı'nda makro ve mezoplastik kirliliğinin miktarını belirlemektir. Bu kapsamda, 3,69 km uzunluğundaki kıyı şeridinde belirlenen 20 istasyonda 9 m² olan örnekleme alanlarından tüm plastik atıklar toplanmıştır. Toplanan 1526 adet plastiğin 1109 adeti (%71,23'ü) mezoplastik, 417 adeti makroplastik (%26,78'i) olarak sınıflandırılmıştır. Ortalama atık yoğunluğu ağırlık bakımından 6,34 g/m², adet bakımından ise 8,65 adet/m² olarak hesaplanmıştır. Toplanan plastiklerin %58,12'si beyaz, %14,26'sı mavi ve %10,47'si sarı renktedir. İstasyonlarda en sık rastlanan plastik atık türü sigara izmaritidir. Atıkların 2g üzerindeki kısmı bir bütün olarak sınıflandırıldığında tüm istasyonların TKİ skoru 13 olarak hesaplanmıştır. İstasyon bazlı sınıflandırmada 6 istasyon (%30)“çok kirli”, 4 istasyon (%20)“kirli”, 5 istasyon (%25)“orta”, 4 istasyon (%20) temiz, 1 istasyon (%5)“çok temiz”kategorisinde yer almıştır. Sonuç olarak kirliliğin temel kaynağının tek kullanımlık plastiklerden kaynaklandığını, bu nedenle de plastik atık yönetimi konusunda kamu kurumları, belediyeler ve üniversitelerin iş birliği yapması; tek kullanımlık plastiklerin kullanımın sınırlandırılması veya yasaklanması; çevre bilincine yönelik eğitimlerin artırılması ve plastik geri dönüşüm otomatların yaygınlaştırılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the amount of macro- and mesoplastic pollution at Marmaris Public Beach. In this context, all solid wastes were collected from 9 m² sampling areas at 20 stations designated along a 3.69 km coastline. Of the 1,526 plastic items collected, 1,109 (71.23%) were classified as mesoplastics, and 417 (26.78%) were classified as macroplastics. The average waste density was calculated as 6.34 g/m² by weight and 8.65 items/m² by quantity. Regarding color distribution, 58.12% of the collected plastics were white, 14.26% were blue, and 10.47% were yellow. The most frequently encountered type of plastic waste across the stations was cigarette butts. When evaluating the portion of wastes over 2g, the overall Clean Coast Index (CCI) score for all stations combined was calculated as 13. In the station-based classification, 6 stations (30%) were categorized as“extremely dirty,”4 stations (20%) as“dirty,”5 stations (25%) as“moderate,”4 stations (20%) as“clean,”and 1 station (5%) as“very clean.”In conclusion, the findings indicate that single-use plastics are the primary source of pollution. Therefore, it is recommended that public institutions, municipalities, and universities collaborate on plastic waste management; the use of single-use plastics be restricted or banned; educational activities promoting environmental awareness be increased; and the deployment of plastic reverse vending machines be expanded.