Kazak türkçesi reklam dilinde sıfatlar
Adjectives i̇n the advertising language i̇n Kazakh
  1. Tez No: 1017679
  2. Yazar: ADEMI BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PERIZAT YERTAYEVA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, günümüzün hızla gelişen ve etkisini her geçen gün artıran reklamcılık sektöründe kullanılan dilin önemli unsurlarından biri olan sıfatlar ele alınmıştır. Reklamcılık, yalnızca ekonomik bir faaliyet olmanın ötesinde, dilsel ve kültürel boyutlarıyla da incelenmesi gereken çok yönlü bir alan hâline gelmiştir. Bu nedenle reklam metinlerinde tercih edilen dilsel yapıların, özellikle de betimleyici ve yönlendirici işlev üstlenen sıfatların, sistemli bir biçimde değerlendirilmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı, Kazakistan'daki reklam metinlerinde kullanılan sıfatların yapısal, anlamsal ve işlevsel özelliklerini inceleyerek tüketiciyi etkileme, dikkat çekme ve ikna etme süreçlerindeki rollerini ortaya koymaktır. Çalışma, televizyon, internet, sosyal medya, basılı yayınlar ve açık hava reklamları gibi farklı medya araçlarından seçilen metinleri kapsamakta olup, temel odağı bu metinlerdeki sıfatların kullanım özelliklerinin belirlenmesidir. Araştırmada nitel yöntem benimsenmiş, Kazakistan'da yayımlanan 200 reklam metni doküman incelemesi ve içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular betimsel olarak analiz edilmiş ve sıfatların kullanım sıklıkları frekans ve yüzde değerleriyle desteklenmiştir. Sonuç olarak, sıfatların reklam dilinde yoğun olarak kullanıldığı, özellikle nitelik bildiren ve abartı içeren yapıların tüketici üzerinde güçlü bir etki oluşturduğu ve reklamın ikna ediciliğini artırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, adjectives - one of the key elements of language used in the rapidly developing and increasingly influential advertising sector - are examined. Advertising has become a multidimensional field that should be analyzed not only as an economic activity but also in terms of its linguistic and cultural aspects. Therefore, it is important to systematically evaluate the linguistic structures preferred in advertising texts, especially adjectives that serve descriptive and directive functions. The aim of this study is to examine the structural, semantic, and functional characteristics of adjectives used in advertising texts in Kazakhstan and to reveal their roles in influencing, attracting attention, and persuading consumers. The study covers texts selected from various media channels such as television, the internet, social media, printed publications, and outdoor advertisements, and primarily focuses on identifying the usage features of adjectives in these texts. A qualitative research method was adopted in the study, and 200 advertising texts published in Kazakhstan were analyzed through document analysis and content analysis. The obtained findings were evaluated descriptively, and the frequency of adjective usage was supported by frequency and percentage values. As a result, it was determined that adjectives are used extensively in advertising language, and structures expressing qualities and exaggeration have a strong impact on consumers and enhance the persuasive power of advertisements.