Kemoterapi alan onkoloji hastalarında dermatolojik bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of dermatological findings in oncology patients receiving chemotherapy
- Tez No: 1017703
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR SEVİMLİ DİKİCİER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Kemoterapötik ilaçlar kanser hücrelerindeki bölünme döngüsünü bozarak etkinlik gösterir. Bu ilaçlar mitotik aktivitenin yüksek olduğu deriyi, gastrointestinal ve hematopoetik sistemi de etkiler. Kemoterapötik ilaçlar seçici olmayan etkileri sonucunda istenmeyen yan etkilere sebep olabilir. Bu yan etkiler deri döküntüleri, kıl ve/veya tırnak kaybı, ishal, kemik iliği baskılanması gibi klinik bulgularla ortaya çıkar. Retrospektif olarak kayıtlı dosya verilerinin değerlendirildiği bu YÖNTEM: çalışmada 01 Nisan 2024- 01 Ekim 2025 tarihleri arasında kemoterapi almakta olup dermatoloji konsültasyonu istenen onkoloji hastalarının verileri incelendi. İncelenen veriler; demografik bilgileri, şikayetleri, klinik özellikleri başlıkları altında listelendi. Hastaların dermatolojik belirti ve bulguları, onkolojik tanıları, kullandıkları ilaçlar açısından karşılaştırmalı değerlendirmeler yapılıp literatür bilgileri ışığında tartışıldı. BULGULAR: Çalışmaya dahil edilen 200 hastanın 102'si erkek, 98'i kadın ve genel yaş ortalaması 61,23'tü. En sık saptanan onkolojik tanılar; meme karsinomu (%28), kolon karsinomu (%22,5) ve akciğer karsinomu idi (%13). Hastaların %64,5'i klasik kemoterapi, %57,5'i hedefe yönelik tedavi ve %8'i immünmodülatör kullanmaktaydı. En sık bildirilen şikayet kaşıntı (n=111) iken, hastaların 47'si asemptomatikti. Bölgelere göre muayenede saptanan en yaygın dermatolojik bulgular; gövde ve ekstremitelerde eritem (n=77), kserozis (n=52) ve akneiform erüpsiyon (n=46); yüz bölgesinde ise akneiform erüpsiyondu (n=30). Tırnaklarda en sık paronişi (n=8) izlendi. İstatistiksel olarak; kaşıntı şikayeti ile eritem ve kserozis bulguları arasında anlamlı bir ilişki (p < 0,001) saptandı. İlaç-bulgu ilişkisinde; EGFR inhibitörlerinin yüz bölgesinde akneiform döküntülerle, taksanların ise tırnak toksisitesiyle güçlü ilişkisi belirlenmiştir. SONUÇ: Onkolojik medikal tedavi almakta olan hastalarada kaşıntının, kserozis ve eritem gibi deri bariyer hasarı bulgularıyla doğrudan ilişkili olduğu görülmüştür. Hastaların yaklaşık dörtte birinin asemptomatik olmasına rağmen dermatolojik muayenelerinde bulgu saptanması, toksisite potansiyelinin erken evrelerde hasta tarafından farkedilmediğini gösterebilir. Rutin muayenelerde deri bulgularına da yer verilmesi önemsenmelidir.
Özet (Çeviri)
Evaluation of Dermatological Findings in Oncology Patients Receiving Chemotherapy AIM: Chemotherapeutic drugs disrupt the cell division cycle in cancer cells. These agents also affect tissues with high mitotic activity, such as the skin, gastrointestinal, and hematopoietic systems. Their non-selective actions cause undesirable adverse effects, including cutaneous eruptions, hair and/or nail loss, diarrhea, and bone marrow suppression. MATERIALS AND METHODS: In this retrospective study, medical record data of 200 oncology patients receiving chemotherapy who requested a dermatology consultation between April 1, 2024, and October 1, 2025, were analyzed. Data were categorized under demographic information, presenting complaints, and clinical features. Patients' signs and symptoms were comparatively evaluated in relation to their oncological diagnoses and therapeutic agents. RESULTS: The cohort (mean age 61.23; 51% male) primarily comprised patients with breast (28%), colon (22.5%), and lung carcinoma (13%). Treatment modalities included conventional chemotherapy (64.5%), targeted therapy (57.5%), and immunomodulators (8%). Pruritus was the most frequent subjective complaint (n=111), while 47 patients remained asymptomatic despite presenting clinical signs. Predominant findings included erythema (n=77), xerosis (n=52), and acneiform eruption (n=46) in the trunk and extremities, and acneiform eruptions (n=30) in the facial region. Paronychia (n=8) was the leading nail toxicity. Statistical analysis revealed a significant correlation (p < 0.001) between pruritus and signs of skin barrier dysfunction, specifically erythema and xerosis. Furthermore, EGFR inhibitors were strongly associated with facial acneiform eruptions, while taxanes were linked to nail toxicity. CONCLUSION: Pruritus in patients receiving oncological medical treatment is directly correlated with skin barrier damage findings such as xerosis and erythema. The detection of clinical findings in nearly one-quarter of asymptomatic patients suggests that toxicity potential may go unnoticed in the early stages, highlighting the importance of proactive screening.