Çanakkale ilindeki rüzgâr enerji santrallerinin yarasalar (Mammalıa: chıroptera) üzerindeki etkilerinin belirlenmesi
Determining the effects of wind power plants on bats (Mammalia: chiroptera) in Çanakkale
  1. Tez No: 1017719
  2. Yazar: VAHİT UMUT FİLİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SALUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Çanakkale ili sınırları içerisinde faaliyet gösteren Üçpınar, Kocalar ve Hasanoba Rüzgâr Enerji Santrallerinin yarasa türleri üzerindeki etkilerini ortaya koymak amacıyla yürütülmüştür. Yenilenebilir enerji yatırımlarının hızla arttığı günümüzde, bu yatırımların biyolojik çeşitlilik üzerindeki etkilerinin bilimsel verilerle değerlendirilmesi zorunludur. Bu tez, söz konusu gereklilikten hareketle tasarlanmıştır. Araştırma 2019–2021 yılları arasında, ilkbahar ve sonbahar dönemlerini kapsayacak şekilde üç yıl boyunca gerçekleştirilmiştir. Türbin kurulum öncesi ve sonrası süreçler karşılaştırmalı olarak ele alınmış; yarasa aktivitelerinin belirlenmesi amacıyla full-spektrumlu ultrasonik ses kayıt cihazları kullanılmış, ayrıca türbin tabanlarında düzenli karkas taramaları yapılmıştır. Akustik veriler literatür referansları ve yazılım destekli analizler yardımıyla değerlendirilmiş, tür düzeyinde teşhisler yapılmıştır. Elde edilen bulgular, çalışma alanlarında farklı yarasa türlerinin aktif olduğunu ve aktivite yoğunluğunun dönemsel değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Özellikle düşük rüzgâr hızına sahip sıcak gecelerde yarasa uçuşlarının arttığı belirlenmiştir. Türbin tabanlarında tespit edilen karkas bulguları ise yarasa ölümlerinin özellikle sonbahar döneminde yoğunlaştığını göstermiştir. Bu durum, göç ve artan aktivite dönemleri ile türbin işletme koşulları arasındaki ilişkiye işaret etmektedir. Sonuç olarak, rüzgâr enerji santrallerinin yarasalar üzerinde hem doğrudan (çarpışma ve barotravma) hem de dolaylı (habitat değişimi ve aktivite desenlerinde farklılaşma) etkiler oluşturabileceği değerlendirilmiştir. Bununla birlikte, türbin işletme hızının riskli dönemlerde sınırlandırılması gibi operasyonel düzenlemelerin ölüm oranlarını azaltabileceği anlaşılmaktadır. Bu tez, Türkiye'de rüzgâr enerji santralleri ile yarasalar arasındaki ilişkiyi uzun dönemli saha verileri ile ortaya koyan az sayıdaki çalışmalardan biri olması bakımından önem taşımaktadır ve gelecekte yapılacak planlama ve izleme çalışmalarına bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the potential effects of the Üçpınar, Kocalar, and Hasanoba Wind Power Plants located in Çanakkale Province on bat species. In a period marked by the rapid expansion of renewable energy investments, assessing their implications for biodiversity has become an essential scientific responsibility. This thesis was designed in response to that need. Fieldwork was carried out over a three-year period (2019–2021), covering both spring and autumn seasons. The study included both pre-construction and post-construction monitoring phases, allowing for a comparative assessment. Bat activity was monitored using full-spectrum ultrasonic acoustic detectors, and systematic carcass searches were conducted at turbine bases. Acoustic recordings were analyzed using specialized software and evaluated against existing literature to enable species-level identification where possible. The findings indicate that multiple bat species are active within the study areas and that activity levels vary seasonally. Bat flight activity increased during warm nights with low wind speeds. Carcass surveys revealed that bat fatalities occurred particularly during autumn, suggesting a relationship between migration or peak activity seasons and turbine operating conditions. Overall, the results demonstrate that wind power plants may exert both direct effects (collision and barotrauma-related mortality) and indirect effects (habitat alteration and changes in activity patterns) on bat populations. The findings further suggest that operational mitigation measures, such as adjusting turbine cut-in speeds during high-risk periods, may significantly reduce mortality rates. Given the limited number of long-term monitoring studies conducted in Türkiye on the interaction between wind energy facilities and bats, this research provides valuable field-based evidence and contributes to future environmental planning and biodiversity management strategies.