İdiopatik Pulmoner Fibrozis (İPF) hastalarında tenascin-C düzeyinin hastalık şiddeti ve antifibrotik tedavi ile ilişkisini öngörmedeki değeri
The value of tenascin-C levels in predicting disease severity and antifibrotic treatment in patients with idiopathic pulmonary fibrosis (IPF)
  1. Tez No: 1017720
  2. Yazar: EZGİ PINAR KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
İdiyopatik pulmoner fibrozis (İPF), ilerleyici ve geri dönüşümsüz akciğer fibrozisiyle seyreden, prognozu kötü interstisyel bir akciğer hastalığıdır. Hastalık şiddetinin objektif biyobelirteçlerle değerlendirilmesi, klinik karar verme süreçlerinde büyük önem taşımaktadır. Hücre dışı matriks glikoproteini olan Tenascin-C'nin (TNC) fibrotik süreçlerde TGF-β1 yolağı üzerinden doku yeniden yapılanmasına katkıda bulunduğu gösterilmiş olmakla birlikte, İPF'deki klinik önemi henüz yeterince aydınlatılmamıştır. Bu çalışmada serum TNC düzeyinin İPF hastalarında hastalık şiddeti, inflamatuvar parametreler ve fonksiyonel kapasite ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya 61 sağlıklı kontrol, 45 yeni tanı İPF hastası ve 54 antifibrotik tedavi alan İPF hastası olmak üzere toplam 160 katılımcı dahil edildi. Gruplar yaş, cinsiyet ve vücut kitle indeksi açısından benzer dağılım gösterdi. Serum TNC düzeyi kontrol grubunda 42,7±15,5 ng/mL, yeni tanı İPF grubunda 48,5±14,0 ng/mL ve tedavi alan İPF grubunda 57,5±22,6 ng/mL olarak ölçüldü; gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı (p<0,001) ve hastalık ilerledikçe TNC düzeyinin basamaklı biçimde arttığı görüldü. Korelasyon analizinde serum TNC düzeyi ile en güçlü ilişki albümin (r=−0,519; p<0,001) ve oksijen satürasyonu (r=−0,480; p<0,001) arasında saptandı. İnflamatuvar belirteçlerden NLR (r=0,409; p<0,001) ve CRP (r=0,288; p<0,001) ile anlamlı pozitif korelasyon gözlendi. Hastalık şiddeti skorlarından TORVAN (r=0,341; p=0,001), GAP (r=0,325; p=0,001) ve CPI (r=0,216; p=0,032) ile pozitif; altı dakika yürüme testi mesafesi ile negatif yönde anlamlı ilişki bulundu (r=−0,230; p=0,024). ROC analizinde TNC'nin İPF'yi kontrollerden ayırt etme gücü orta düzeyde anlamlı bulunurken (AUC=0,693; p<0,001), ileri evre İPF'yi erken evreden ayırt etme performansı daha yüksek saptandı (AUC=0,717; p<0,001). Tanımlayıcı prognoz analizinde ölüm gelişen hastalarda ortalama TNC düzeyi 81,4 ng/mL, gelişmeyenlerde 51,3 ng/mL; akut alevlenme gelişenlerde 77,5 ng/mL, gelişmeyenlerde ise 50,1 ng/mL olarak saptandı. Sonuç olarak bu çalışma, serum TNC düzeyinin İPF hastalarında hastalık şiddetiyle paralel olarak arttığını ve klinik kullanım potansiyeli olan bir biyobelirteç olabileceğini ortaya koymaktadır. Bu bulguların daha geniş hasta serileriyle yapılacak prospektif çalışmalarla desteklenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Idiopathic pulmonary fibrosis (IPF) is an interstitial lung disease characterized by progressive and irreversible pulmonary fibrosis with a poor prognosis. Objective assessment of disease severity using biomarkers is of critical importance in clinical decision-making. Although Tenascin-C (TNC), an extracellular matrix glycoprotein, has been shown to contribute to tissue remodeling in fibrotic processes via the TGF-β1 pathway, its clinical significance in IPF has not yet been fully elucidated. This study investigated the relationship between serum TNC levels and disease severity, inflammatory parameters, and functional capacity in IPF patients. A total of 160 participants were enrolled: 61 healthy controls, 45 newly diagnosed IPF patients, and 54 IPF patients receiving antifibrotic therapy. The groups were comparable in terms of age, sex, and body mass index. Serum TNC levels were 42.7±15.5 ng/mL in the control group, 48.5±14.0 ng/mL in the newly diagnosed IPF group, and 57.5±22.6 ng/mL in the antifibrotic treatment group; the difference between groups was statistically significant (p<0.001), with a stepwise increase observed as disease progressed. Correlation analysis revealed that the strongest associations with serum TNC were with albumin (r=−0.519; p<0.001) and oxygen saturation (r=−0.480; p<0.001). Significant positive correlations were also found with the inflammatory markers NLR (r=0.409; p<0.001) and CRP (r=0.288; p<0.001). Among disease severity scores, positive correlations were observed with TORVAN (r=0.341; p=0.001), GAP (r=0.325; p=0.001), and CPI (r=0.216; p=0.032), while a negative correlation was found with six-minute walk distance (r=−0.230; p=0.024). ROC analysis demonstrated moderate discriminatory performance for distinguishing IPF patients from controls (AUC=0.693; p<0.001), while the ability to differentiate advanced-stage IPF (GAP Stage 2–3) from early-stage disease was higher (AUC=0.717; p<0.001). In descriptive prognostic analysis, mean TNC levels were 81.4 ng/mL in patients who died versus 51.3 ng/mL in survivors, and 77.5 ng/mL in those who developed acute exacerbations versus 50.1 ng/mL in those who did not. In conclusion, this study demonstrates that serum TNC levels increase in parallel with disease severity in IPF patients, suggesting its potential as a clinically applicable biomarker. These findings should be confirmed through prospective studies with larger patient cohorts.