Kentsel dönüşümün mekânsal ve sosyal açıdan incelenmesi: Altındağ/Altınşehir örneği
Investigation of urban transformation from spatial and social perspectives: the case of Altındağ/Altınşehir
  1. Tez No: 1017721
  2. Yazar: TONGUÇ GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENDER GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Sosyal Hizmet, Maliye, Urban and Regional Planning, Social Work, Finance
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Taşınmaz Geliştirme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Taşınmaz Değerleme ve Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Kentsel dönüşüm, modern şehircilik anlayışında fiziksel yenilenmenin ötesinde; ekonomik, sosyal ve çevresel boyutları içeren kapsamlı bir stratejidir. Bu çalışma, Ankara'nın Altındağ ilçesinde yer alan Altınşehir (Beşikkaya-Feridun Çelik Mahallesi Cinderesi Mevkii) kentsel dönüşüm projesinin mekânsal ve sosyal etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. 1970'lerden bu yana yoğun kaçak yapılaşma, yetersiz altyapı ve kentsel çöküntü sorunlarıyla anılan bölge, proje kapsamında yeniden yapılandırılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemi benimsenmiş; literatür taraması ve yasal mevzuat incelemesinin yanı sıra bölgede yaşayan 30 hak sahibi ile yüz yüze mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde halkın projeden memnuniyeti, hak sahipliği sürecindeki mali yükler, sosyal donatı alanlarının yeterliliği ve deprem riski bilinci derinlemesine araştırılmıştır. Çalışma sonucunda, projenin bölgenin fiziksel çehresini değiştirmede ve“gecekondu”algısını kırmada başarılı olduğu, ancak sosyal ve ekonomik sürdürülebilirlik açısından çeşitli eksiklikler taşıdığı tespit edilmiştir. Özellikle düşük gelirli vatandaşların yeni konutlar için borçlanmak zorunda kalması, sosyal adalet ve mülkiyet hakları açısından temel sorun alanları olarak öne çıkmaktadır. Sonuç olarak, kentsel dönüşümün sadece fiziksel bir inşa süreci değil, toplumsal katılımı ve sosyal bütünleşmeyi merkeze alan bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Urban transformation is a comprehensive strategy in modern urbanism that includes economic, social, and environmental dimensions beyond physical renewal. This study aims to examine the spatial and social effects of the Altınşehir (Beşikkaya-Feridun Çelik Neighborhood Cinderesi Location) urban transformation project in the Altındağ district of Ankara. The region, which has been associated with dense illegal construction, inadequate infrastructure, and urban decay since the 1970s, has been restructured within the scope of the project. A qualitative research method was adopted in the study; in addition to the literature review and examination of the legal framework, face-to-face interviews were conducted with 30 property owners living in the region. During the interviews, the public's satisfaction with the project, the financial burdens in the right-holding process, the adequacy of social reinforcement areas, and the awareness of earthquake risk were investigated in depth. As a result of the study, it was determined that the project was successful in changing the physical appearance of the region and breaking the“slum”perception, but it had various deficiencies in terms of social and economic sustainability. In particular, the necessity for low-income citizens to go into debt for new housing stands out as a major problem area in terms of social justice and property rights. In conclusion, it is emphasized that urban transformation should be handled with a holistic approach that prioritizes social participation and social integration, rather than just being a physical construction process.