İdiopatik skolyozlu çocuk hastalarda maloklüzyon,TME disfonksiyonu ve oral motor performansın ilişkisel analizi
Correlational analysis of malocclusion, TMJ dysfunction, and oral motor performance in children with idiopathic scoliosis
- Tez No: 1017731
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZTÜRK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, idiopatik skolyozlu (İS) çocuklarda maloklüzyon, temporomandibular eklem (TME) disfonksiyonu ve oral motor performans arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya 43 İS'li çocuk ve 49 sağlıklı kontrolden oluşan toplam 92 birey dahil edilmiştir. Maloklüzyon ve TME disfonksiyonu Helkimo anamnestik ve klinik indeksleri ile değerlendirilmiş, oral motor performans ise Iowa Oral Performance Instrument (IOPI) kullanılarak ölçülmüştür. İS grubunda Cobb açıları ortopedik değerlendirme ile kaydedilmiştir. Bulgulara göre, kontrol grubunda en sık Angle Sınıf I maloklüzyon görülürken, İS grubunda Sınıf II maloklüzyon daha yaygın bulunmuştur. Asimetrik molar ilişki, open bite, yön anomalisi ve çene orta hat sapmaları İS grubunda anlamlı derecede daha yüksek saptanmıştır. Ağız solunumu ve geniz eti ameliyatı öyküsü de İS'li çocuklarda daha sık görülmüştür. Oral motor performans değerlendirmesinde arka dil bölgesi ve sağ yanak kuvveti değerleri İS'lu hasta grubunda anlamlı olarak daha düşük bulunmuştur. Yaş ile dil ve dudak kuvvetleri ve Helkimo anamnestik indeks skorları arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Defleksiyon ve çapraz kapanış, İS'lu hasta grubunun anatomik lokalizasyonu olan lomber skolyozda anlamlı seviyede daha yüksek tespit edilmiştir. Ayrıca İS grubunda Helkimo anamnestik indeks skorları daha yüksek bulunmuş; ağız açmada kısıtlılık, TME deviasyonu ve defleksiyonu ile klinik disfonksiyon düzeyi arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. Sonuç olarak, idiopatik skolyozlu çocuklarda dentofasiyal asimetri, orta hat sapmaları, TME fonksiyon bozuklukları ve özellikle arka dil kas kuvvetinde azalma dikkat çekmektedir. Bu nedenle bu hastaların değerlendirilmesinde ortopedi, ortodonti, çocuk diş hekimliği, fizyoterapi ve kulak burun boğaz uzmanlarının yer aldığı multidisipliner bir yaklaşım önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the relationship between malocclusion, temporomandibular joint (TMJ) dysfunction, and oral motor performance in children with idiopathic scoliosis (IS). A total of 92 participants were included in the study, comprising 43 children with IS and 49 healthy controls. Malocclusion and TMJ dysfunction were assessed using the Helkimo Anamnestic and Clinical Dysfunction Indices, while oral motor performance was evaluated using the Iowa Oral Performance Instrument (IOPI). Cobb angles in the IS group were recorded through orthopedic assessment. The findings revealed that Angle Class I malocclusion was the most prevalent malocclusion type in the control group, whereas Class II malocclusion was more common among children with IS. Asymmetric molar relationships, anterior open bite, tooth orientation anomalies, and mandibular midline deviations were significantly more frequent in the IS group. Mouth breathing and a history of adenoidectomy were also observed more frequently among children with IS. Oral motor performance assessment demonstrated significantly lower posterior tongue strength and right buccal muscle strength values in the IS group compared with the control group. Positive correlations were identified between age and tongue strength, lip strength, and Helkimo Anamnestic Index scores. Deflection and posterior crossbite were significantly more prevalent in participants with lumbar scoliosis compared with other anatomical scoliosis localizations. Furthermore, Helkimo Anamnestic Index scores were significantly higher in the IS group. Significant associations were found between limited mouth opening, TMJ deviation and deflection, and the severity of clinical dysfunction. In conclusion, children with idiopathic scoliosis exhibit notable dentofacial asymmetry, midline deviations, TMJ dysfunction, and reduced oral motor performance, particularly decreased posterior tongue strength. These findings highlight the importance of a multidisciplinary approach involving orthopedic surgeons, orthodontists, pediatric dentists, physiotherapists, and otolaryngologists in the comprehensive evaluation and management of children with idiopathic scoliosis.