Hemşirelerin ağrı yönetimindeki etik tutumlarının incelenmesi
Examination of nurses' ethical attitudes in pain management
- Tez No: 1017732
- Danışmanlar: PROF. DR. LEMAN ŞENTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Bilim Dalı
Özet
Tez çalışması hemşirelerin, ağrı yönetimindeki etik tutumlarının belirlenmesi ve etkili faktörlerin incelenmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve kesitsel tipteki araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde bulunan üç devlet Hastanesinde çalışan 194 hemşire oluşturdu. Veriler 28 Şubat-10 Nisan 2025 tarihleri arasında Bilgi Formu ve Hemşirelikte Ağrı Yönetiminde Etik Tutum Ölçeği kullanılarak araştırmacılar tarafından yüz yüze toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde dağılım ölçütleri analizleri, pearson korelasyon analizi, t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova), Cronbach's Alpha analizi kullanıldı. Çalışmaya başlamadan önce etik onay ve kurum izni alındı. Hemşirelerin %82,9'u kadın, %17,1'i erkek; %77,3 lisans mezunuydu ve %67,5' i etik konusunda formal bir eğitim almıştı. Hemşirelerin %75,8'i ağrı değerlendirmesini etik bir sorumluluk olarak kabul ettiklerini ve %76,3'ü etik tutum ile ağrının değerlendirilmesinin ilişkili olduğunu düşünmektedir. Hemşirelerin, Hemşirelikte Ağrı Yönetiminde Etik Tutum Ölçeği puan ortalaması 95,21 ± 8,34 (min:47 – mak:109) bulundu. Kadın hemşirelerin ağrı yönetiminde etik tutum puanları erkek hemşirelerden anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu belirlendi (p = 0,002). Araştırmanın sonuçları, hemşirelerin ağrı yönetimi sürecinde etik sorumluluk bilinçlerinin oldukça iyi düzeyde olduğunu göstermektedir. Hemşirelerin ağrı yönetimindeki etik tutumlarında cinsiyetin etkili bir faktör olduğu; yaş, eğitim, düzeyi, çalışma şekli ve etik eğitimi gibi değişkenlerin ise etkili olmadığı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis study was conducted to determine the ethical attitudes of nurses in pain management and to examine the contributing factors. The sample of this descriptive and cross-sectional study consisted of 194 nurses working in three state hospitals located in Istanbul province. Data were collected face-to-face by the researchers using the Information Form and the Nursing Pain Management Ethical Attitude Scale between February 28 and April 10, 2025. Distribution criteria analysis, Pearson correlation analysis, t-test, one-way analysis of variance (Anova), and Cronbach's Alpha analysis were used to evaluate the data. Ethical approval and institutional permission were obtained before starting the study. Of the nurses, 82.9% were female, 17.1% were male, 77.3% had a bachelor's degree, and 67.5% had received formal training in ethics. Additionally, 75.8% of the nurses accept pain assessment as an ethical responsibility, and 76.3% think that ethical attitude and pain assessment are related. The mean score of the nurses on the Ethical Attitude Scale in Nursing Pain Management was found to be 95.21 ± 8.34 (min: 47 – max: 109). It was determined that the ethical attitude scores of female nurses in pain management were significantly higher than those of male nurses (p = 0,002). The results of the study show that the ethical responsibility awareness of nurses in the pain management process is at a very good level. It was concluded that gender is an effective factor in the ethical attitudes of nurses in pain management; however, variables such as age, education level, working style and ethics training are not effective.