Geç Osmanlı taşra elitlerinin mimari temsiliyeti: Trabzon örneği
The architectural representation of the Late Ottoman provincialelites: The case of Trabzon
  1. Tez No: 1017763
  2. Yazar: ESRA BABUL KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER İSKENDER TULUK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Osmanlı taşrasında burjuvazi ve elit aktörlerin mimari üretim ve vakıf faaliyetleri aracılığıyla geliştirdikleri temsiliyet stratejilerini incelemektedir. Çalışma, burjuva ve elit kavramlarını ekonomik sermaye ya da idari ayrıcalıklar üzerinden tanımlanan toplumsal kategoriler olmanın ötesinde bu ayrıcalıkları mekân, mimarlık ve kurumsal yapılar aracılığıyla kamusal alanda görünür kılan, dolaşıma sokan ve kalıcılaştıran temsil üreticileri olarak ele almaktadır. Araştırma, 1839-1923 yılları arasında Trabzon kent merkezine odaklanmkata; vakıf faaliyetleri ile yapı inşa girişimlerini toplumsal statü ve mekânsal görünürlüğün temel göstergeleri olarak değerlendirmektedir. Çalışmanın temel kaynaklarını Vakıflar Genel Müdürlüğü Arşivi'ndeki vakfiye kayıtları ile T.C. Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Osmanlı Arşivi'nde yer alan inşa belgeleri oluşturmaktadır. Araştırmanın yöntemi; arşiv belgelerinin tasnifi, tematik kodlama, nitel içerik analizi ve mekânsal haritalama aşamalarından oluşan çok katmanlı bir analiz modeline dayanmaktadır. Belgeler, tematik kodlama ve nitel içerik analizi yöntemleriyle değerlendirilmiş; dijital haritalama teknikleriyle mekânsal olarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak tez, imar faaliyetleri ve vakıfların Osmanlı taşrasında çok katmanlı temsiliyet stratejileri olarak işlev gördüğünü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the strategies of representation developed by bourgeois and elite actors in the Ottoman provinces through architectural production and waqf activities. The study approaches the concepts of“bourgeoisie”and“elite”not merely as social categories defined by economic capital or administrative privilege, but as actors who rendered these privileges visible within the public sphere through space, architecture, and institutional structures. Focusing on the urban center of Trabzon between 1839 and 1923, the research evaluates waqf activities and construction initiatives as indicators of social status and spatial visibility. The primary sources consist of waqf records preserved in the Archive of the General Directorate of Foundations and construction-related documents from the Ottoman Archives. The methodology is based on archival classification, thematic coding, qualitative content analysis, and spatial mapping. The thesis ultimately demonstrates that architectural production and waqf practices functioned as multi-layered strategies of representation in the Ottoman provinces.