Türkiye'de tekniker eğitimi ve istihdamına ilişkin sorunlar
Problems of recruitment and education of technicians in Turkey
  1. Tez No: 101777
  2. Yazar: KORAY GÜRPINAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MERAL AŞIKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
yüksek lisans tez özeti Türkiye'de tekniker eğİtimi ve İstîhdamina İlîşkin sorunlar Koray GÜRPINAR İşletme Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Haziran 2001 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Meral AŞIKOGLU İşletmelerde gelişen teknolojiye paralel olarak kalifiye eleman ihtiyacı daha çok gündeme gelmiş ve bu ihtiyaçta, mesleki becerileri fazla olan teknikerlerin istihdamını kaçınılmaz hale getirmiştir. Ülkemizde, ara insan gücü olan teknikerler çalıştıkları sektörlerde bir takım kimlik sorunları ile karşılaşmaktadırlar. Bu sorunlar da onların çalıştıkları işletmelerin verimliliğine katkılarım azaltmaktadır. Günümüzde meslek yüksekokullarının sayılarının fazla olması nedeni ile bu okullardan mezun olan teknikerlerin sayısında da geçmiş yıllara göre bir artış gözlenmiş ve bu artışa paralel olarak mevcut sorunlar daha da artmış ve bugünlere gelmiştir. Mezuniyet sonrası çalışma hayatına başlayan teknikerlerin istihdamı sonrası verimliliğe katkıları, görev-yetki ve sorumluklarının bilinmesiyle ve bunların çeşitli ortamlarda savunulması ile artacaktır. Tekniklerin sorunların araştırılması ve çeşitli sektörlerdeki teknikerlik profilinin ortaya çıkartılması, bu sektörlerin teknikerlere bakış açılarının araştırılması için, Türkiye'nin muhtelif bölgelerinde bulunan 120 teknikerden oluşan bir kitleye anket uygulaması yapılmıştır. Anket sonuçları SPSS programında değerlendirilmiş, frekans analizi yapılmıştır. Bu anket bulgularına göre bazı somut sorunlar ortaya çıkarılmış ve nedenleri araştırılıp çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT PROBLEMS OF RECRUITMENT AND EDUCATION OF TECHNICIANS IN TURKEY Related to the developing technology, demand for the qualified staff increased and this obliged the recruitment of the technicians who have professional traits, In our country, there are some problems about status for these people working at the medium level. Naturally, these problems consult their insufficient contribution to the productivity of the property. Today, with the great number of the high schools, number of the people graduated from these as technicians grow, as a result problems become greater. As the responsibilities and the duties of tecnicians are defined and supported their contribution to the productivity would be increased. In our study, there had been a query including 120 technicians from different legends of Turkey and diffedent sectors, to define for the technicians recruited among different sectors, sectors approach to these technicians and the problems of these people. The SPSS is applied for the assesment and according to the resulst, some solutions are offered.