Afyon ili Çay ilçe merkezinin coğrafi etüdü
The Geographical study of the admist rative ditrict centere Çay within Afyon province
- Tez No: 101776
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ ÇAY İLÇE MERKEZİ'NİN COĞRAFÎ ETÜDÜ İzzet KARATAY ^ Sosyal Bilimler Enstitüsü Coğrafya Ana Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2001 Danışman : Yrd. Doç. Dr. Özer YILMAZ Araştırma sahasını oluşturan Çay ilçe merkezi, Ege Bölgesi'nin İç Batı Anadolu Bölümü'nde Afyon İli sınırlan içinde yer almaktadır. Afyon - Konya D-300 Karayolu üzerinde bulunan Çay, 1 Nisan 1958 yılında Afyon iline bağlı bir ilçe olmuştur. Güneyi Sultan Dağlan ile çevrili olan sahanın kuzeyinde Bolvadin, batısında Afyon ili ve Şuhut, doğusunda Sultan Dağı ilçesi yeralmaktadır. Kuzeybatı - güneydoğu istikametinde uzanan Sultan Dağlan'nın kuzeybatı eteklerinde, Çay Deresi'nin oluşturduğu aliviyal bir saha üzerinde kurulmuş olan araştırma sahasında, tarımsal fâaliyetler en önemli ekonomik faaliyeti oluşturmaktadır. Üçe merkezindeki toplam arazinin %53,53'ünü tarım alanlan oluşturmaktadır. Araştırma sahasının kuzeyinde yer alan Eber Gölü, yaklaşık olarak deniz seviyesinden 966 m. yüksekliktedir. Gölde yaz aylarında su seviyesi, kuraklığın etkisiyle düşmektedir. Birkaç yıl öncesine kadar önemli bir balıkçılık merkezi olan Eber Gölü'nde, şu anda sadece kanuşçıhk yapılmaktadır. Çay ilçe merkezinde, yazlan sıcak ve kurak, en fazla yağışın ilkbaharda düştüğü karasal iklim şartlan hüküm sürmektedir. Yıllık yağış miktan 580,7 mm.'dir. Karasal iklim etkisiyle, yörede step bitki örtüsü geniş bir yayılış alanına sahiptir. Ancak, Sultan Dağlan'nın orografîk etkisiyle artan yağışlar, yamaçlarda orman örtüsünün gelişmesini kolaylaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The town center, Çay, which is our search field, is in the middle west of Anatolia, in the Aegean Region, Çay is located along the D-300 Afyon-Konya road and became a district of Afyon on l.st.l958.It is surrounded by the Sultan Mountains in the south, İn the north Bolvadin,west Afyon and Şuhut and east Sultan Dağı are the neigbours of Çay. In the northwest foot of the Sultan Mountains that lie in the northwest southeast direction,the research field in which foundation the alluvial plain formed by Çay stream,agriculture is the main subsistence among other activites. Agriculturel fields correspondes to 53.53 %of the total town's territory. The Lake Eber, which is in the north of the reseach area, is abouth 966m. drought in the summer. While it was one of the most important fishing center a few years ago, only reeding performed as a business today. In district center, the continental climate is permanent as it's hot and drought in summers and the precipitation mainly takes place in springs. The amount of precipitation is about 580.7 mm. Per in year. Because of the continental climate, steppe plant cover has a large spreading area. However, thanks to the orographice effect of the Sultan Mountains by increasing precipitation the development of the forest cover on the sights of the mountains becomes easier. In this town that is located on alluvial cone, besides cereals, the crops like beet, popy and sour cherry are also harvested following sour cherry harvest, some festivals are organized annually and the festivals play an important role in touristic activites in the town.