Yoğun bakım ünitesinde klinik eczacılık hizmetlerinin ve ilaç tedavi karmaşıklığının değerlendirilmesi
Evaluation of clinical pharmacy services and medication regimen complexity in the intensive care unit
  1. Tez No: 1017772
  2. Yazar: ŞEYMA GÖZELİZMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT SANCAR
  4. Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eczacılık Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Yoğun Bakım Ünitesi (YBÜ) hastalarında ilaçla ilgili sorunların (İLİS) belirlenmesi, klinik anlamlılıklarına göre sınıflandırılması ve azaltılması ile İlaç Tedavi Karmaşıklığı-Yoğun Bakım Ünitesi (MRC-ICU) skorunun klinik sonuçlarla ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize olmayan, gözlem ve müdahale dönemlerini kapsayan bu kontrollü çalışma 23 Eylül 2024- 27 Mart 2025 tarihleri arasında İstanbul'daki bir üniversite hastanesinin yoğun bakım ünitesinde yürütülmüştür. Müdahale döneminde, sağlık ekibine İLİS'leri içeren klinik eczacılık önerileri yapılmıştır. İLİS'ler Avrupa Farmasötik Bakım Ağı [Pharmaceutical Care Network Europe (PCNE)] Sürüm 9.1 ile sınıflandırılmıştır. Hastaların 24. ve 48. saatlerdeki MRC-ICU skoru hesaplanarak ilaç karmaşıklığı ile klinik parametreler arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Çalışmaya toplam 68 hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalarda toplam 268 İLİS tespit edilmiştir. İLİS'ler kontrol döneminde 221 (hasta başına 6,5) iken müdahale döneminde 47 (hasta başına 1,38)'e düşmüştür (p <0.001). En sık tespit edilen İLİS nedenleri, diğer neden (%26,87) ve ilaç-ilaç etkileşimleri (%19,03) olarak belirlenmiştir. Müdahale döneminde yapılan önerilerin %96,29'u kabul edilmiştir. Çalışmada, 24. ve 48. saatlerdeki MRC-ICU skorundaki her bir puanlık artışın, sırasıyla %16,6 ve %16,8 oranında artmış mortalite riskiyle ilişkili olduğu saptanmıştır (p = 0.012). MRC-ICU skoru, hem Akut Fizyoloji ve Kronik Sağlık Değerlendirmesi (APACHE II) hem de Sıralı Organ Yetmezliği Değerlendirmesi (SOFA) skorları ile her iki zaman noktasında güçlü ve pozitif korelasyon göstermiştir (p<0,001). MRC-ICU skoru ile ilaç etkileşim düzeyleri ve İLİS sayısı arasında pozitif korelasyonlar saptanmıştır. Klinik eczacının YBÜ ekibine dahil edilmesiyle İLİS sıklığının azaltıldığı görülmüştür. MRC-ICU skorunun, yoğun bakım hastalarına sunulan klinik eczacılık hizmetleri kapsamında riskli hastaların erken belirlenmesi için faydalı bir araç olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to identify, classify, and reduce drug-related problems (DRPs) in intensive care unit (ICU) patients, and to evaluate the association between the Medication Regimen Complexity-ICU (MRC-ICU) score and clinical outcomes. This prospective, non-randomized, controlled study, which included both observation and intervention periods, was conducted in the intensive care unit of a university hospital in Istanbul between September 23, 2024, and March 27, 2025. During the intervention phase, clinical pharmacy recommendations addressing drug-related problems (DRPs) were provided to the healthcare team. The classification of DRPs was performed using the Pharmaceutical Care Network Europe (PCNE) Version 9.1. The relationship between medication complexity and clinical parameters was analyzed by calculating the MRC-ICU scores of the patients at the 24th and 48th hours. A total of 68 patients were included in the study. In total, 268 drug-related problems (DRPs) were identified across all patients. The number of DRPs decreased from 221 (6.5 per patient) in the control period to 47 (1.38 per patient) during the intervention period (p < 0.001). The most frequently identified causes of DRPs were classified as“other causes”(26.87%) and drug-drug interactions (19.03%). During the intervention period, 96.29% of the clinical pharmacist's recommendations were accepted by the healthcare team. In this study, each one-point increase in the MRC-ICU score at 24 and 48 hours was associated with a 16.6% and 16.8% increase in mortality risk, respectively (p = 0.012). The MRC-ICU score demonstrated a strong and positive correlation with both the Acute Physiology and Chronic Health Evaluation II (APACHE II) and the Sequential Organ Failure Assessment (SOFA) scores at both time points (p<0.001). Additionally, the MRC-ICU score was found to be positively correlated with the level of drug-drug interactions and the number of DRPs. The integration of a clinical pharmacist into the ICU team has been shown to reduce the frequency of DRPs. The MRC-ICU score has been found to be a useful tool for early identification of at-risk patients within the scope of clinical pharmacy services provided to ICU patients.