ERP sistemlerinde satış süreçlerine yönelik yapay zeka tabanlı karar destek sohbet robotunu tasarımı ve geliştirmesi
Design and development of an artificial intelligence-based decision support chatbot for sales processes in ERP systems
- Tez No: 1017784
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI CEDİMOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AKALIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, ERP (Kurumsal Kaynak Planlama) sistemlerindeki satış süreçlerine yönelik yapay zeka tabanlı bir karar destek chatbotunun tasarımı ve geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Geliştirilen sohbet robotu, kullanıcıların uygulama içi işlemler sırasında karşılaştıkları sorunlara anlık rehberlik sağlayarak sistemin kullanımını kolaylaştırmayı hedeflemektedir. Ayrıca, geçmiş satış verilerini işleyerek geleceğe yönelik tahminlerde bulunmakta ve mevcut satış performansına ilişkin analizleri chatbot arayüzü üzerinden kullanıcıya sunmaktadır. Bu sayede karar alma süreçlerinin hızlandırılması, veriye dayalı yönetim anlayışının güçlendirilmesi ve kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to design and develop an AI-based decision support chatbot for sales processes within ERP (Enterprise Resource Planning) systems.The developed chatbot is intended to facilitate system usage by providing users with real-time guidance during in-application operations. Additionally, it processes historicalsales data to make future predictions and presents analyses of current sales performance through the chatbot interface. In doing so, the study aims to accelerate decision-making processes, strengthen data-driven management practices, and enhance the overall user experience.