Satın alma ve ödeme döngüsünde ERP'nin hileyi önlemeye yönelik kullanılması ve bir uygulama
The role of ERP system to prevent fraud in purchase and payment cycle and an application
- Tez No: 572457
- Danışmanlar: PROF. DR. NEJAT BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Tüm dünya ülkelerinde, küreselleşme, artan rekabet ve teknolojinin gelişmesi ile işletmelerin karşı karşıya kaldıkları riskler gün geçtikçe artmaktadır. Tüm bu gelişmeler işletmelerde meydana gelecek hile risklerini arttıran unsurlardır. Hileler işletmeye maddi olarak zarar vermenin yanında, işletmenin kurumsal itibarını, sürdürülebilirliğini de olumsuz yönde etkilemektedir.Her geçen gün kullanım alanı genişleyen ERP sistemleri, işletmenin satın alma ve ödeme süreci ile beraber birçok iş sürecinin entegre olarak çalıştırılabilmesine imkân sağlamaktadır. Ancak iş süreçleri ile ilgili bilgi hacminin artması ve ERP sistemlerinin kurulumu sırasında gerekli iç kontrol ortamının yaratılmaması işletmeleri farklı hile riskleri ile karşı karşıya bırakmaktadır.Çalışmada; satın alma ve ödeme döngüsünde yapılan hile türleri açıklanarak perakende sektöründe gerçekleştirilen bir uygulama çalışması ile ERP' nin işletmelerdeki hileleri önlemedeki rolünün tespiti amaçlanmıştır. Bu temel amacın yanında; işletmelerde olması gereken satın alma ve ödeme döngüsünün yapısı, ortaya çıkan hile belirtileri ile döngüde yapılabilecek hilelerin önlenmesi, ERP sisteminin önemi ve modülleri detaylı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In all countries, the several risks of the companies are increasing daily due to the globalization, increasing of competition, innovations on technology. All these developments are the main factors that increase fraud risks may occur in companies. In addition to damaging the enterprise financially, frauds also affect the corporate reputation of companies and sustainability negatively. ERP systems that expand their field of application with each passing day enable the enterprise to operate in an integrated manner the purchasing and payment process as well as many business processes. But the increase in the volume of information related to business processes and the lack of the necessary internal control medium during the installation of ERP systems expose enterprises to different risks of frauds. In this study, it is aimed to determine the role of ERP on preventing frauds in companies with an application carried out in retail sector by explaining the types of frauds in the purchasing and payment cycle. In addition to this basic objective, the structure of the purchasing and payment cycle that should be in the enterprises, to prevent of frauds that could be done in this cycle with emerging fraud indications, importance of ERP system and its modules are discussed in detail.