Dual nature of progressive era American politics: Political philosophy of two-party system in American letters
İlerici dönem Amerikan siyasetinin ikili doğası: Amerikan yazınında iki-parti sistemi siyaset bilimi
  1. Tez No: 1017802
  2. Yazar: KERİMCAN AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YONCA DENİZARSLANI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Felsefe, Siyasal Bilimler, American Culture and Literature, Philosophy, Political Science
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
Özet
Amerikan siyaseti, Batı kültürünün bir ürünü olarak eşsiz bir kültürel olgudur, lakin Dördüncü Parti Sistemi'nin benzersizliğinin gözlemlenebildiği İlerici Dönem'de (1896-1920) görüldüğü gibi Batı'dan tamamen ayrı bir siyasi gelenek değildir. Batı kültüründeki ikilemlerin felsefi ve politik olarak antik, Orta Çağ ve erken modern dönem yapıları aracılığıyla geliştiği anlaşılmaktadır. Bu bağlamda, Amerikan siyasi kimliğinin Bağımsızlık sonrası dönemde gerçekleştiği görülmektedir. Amerikan siyasetinin önemli bir konusu olan siyaset coğrafyası gösterir ki Amerikan siyasetinde bölünme ve muhalefet olurken her iki tarafın birbirini yok etme yolunda bir çatışması yoktur; bu da bir ikilik şeklidir. Töz ve nitelik ikiliği aynı zamanda İlerici Dönem'deki Amerikan siyasetini açıklamak için kullanılabilir. Töz ikiliği, söz konusu bir durumu mevcut olan başka bir durumun sonucu olarak nitelendirerek, zaten var olan tarafların birbirinin zıtlaşması olduğunu ifade eder. Nitelik ikiliği ise Amerikan toplumunun söz konusu siyasi meselelerden etkilenme düzeyini belirler. İki durum da Amerikan kamuoyunun güncel meseleler etrafında toparlanıp bir ikileme oluşturduğunu ve bu durumun Amerikan siyasetinin önemli bir parçası olduğunu belirtir. Başka bir odak noktası da ilericilik olacaktır. Tezde 1896 ve 1920 arası dönem kapsamında ele alınmış olan ilericiler, toplumun güncel meselelerine cevap verebilen politikalarıyla seçimleri yönetme gücüne sahiptirler. Öte yandan, bunun karşısında duran muhafazakârlar ise tepkisel siyasi manevralarda bulunur ve böylece burada da bir ikilem mevcuttur. Bu nedenle, tarihsel çalışmalar, felsefi analizlerden ve siyasi karikatürlere dayalı görsel sanat analizlerinden oluşan bir derleme, Amerikan siyasi ikiliğinin sosyal-bireysel, yönetici-işçi sınıfı, muhafazakâr-liberal ve adalet-merhamet ayrımlarıyla tanımlanabileceği sonucuna varmaktadır. Bu ayrımlar, İlerici Dönem boyunca Amerikan siyasetinin kamuoyunun odaklandığı konulara bağlı olarak gerçekten de ikiliğe dayalı olduğunu vurgulamaktadır. Bu araştırma, kamuoyunun değişmesiyle birlikte Amerikan siyasetindeki ikilik bağlamının gelecekte de farklı alanlarda devam edeceği sonucuna varılabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
American politics has developed from Western culture; it is a unique cultural phenomenon, but not a completely different realm of politics, as demonstrated by the political dualism of the Progressive Era (1896 to 1920), which is a focus because it highlights the uniqueness of the Fourth Party System. Dualism in Western culture is said to have developed philosophically and politically through ancient, medieval, and early modern structures, suggesting that American culture progressed in the aftermath of Independence. Political geography, a unique aspect of American politics, shows that American politics is based on division and opposition, but not total competition to eradicate the other side on issues. In other words, it is a form of dualism. Substance and property dualism can also be used to explain American politics during the Progressive Era, as substance dualism implies that existing parties oppose each other, making the issue a source of conflict. Property dualism implies that the American public gathers around the current issue. Both imply issue-based dualistic conflict, and issue-based politics is a substantial part of American politics, as the research concludes. Another defining factor of the Progressive Era is its focus on progressivism. Progressives agree with the populace on current issues and are therefore elected. Conservatives oppose progressives and occasionally gain power through political maneuvering, a dynamic that warrants examination of the cultural outputs of elections. Therefore, a collection of historical works, philosophical analyses, and visual art analyses based on political cartoons concludes that American political dualism can be defined by the social-individual, managerial-worker-class, conservative-liberal, and justice-mercy distinctions. These distinctions highlight that American politics during the Progressive Era was indeed dualistic, shaped by the issues the public focused on. Political works imply that, if that is the case, then it can be concluded that, as new issues develop, dualism will continue in the future, but on different issues, as the public will change.