Mikro öğretim yöntemi ile verilen ventrogluteal enjeksiyon eğitiminin öğrencilerin bilgi, beceri ve kaygı düzeylerine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effects of ventrogluteal injection training delivered using the microteaching method on students' knowledge, skills, and anxiety levels: A randomized controlled trial
- Tez No: 1017850
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÇİN AVŞAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu randomize kontrollü araştırma, mikro öğretim yöntemi ile verilen ventrogluteal enjeksiyon eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin bilgi, beceri ve kaygı düzeyleri üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Materyal ve Metot: Araştırma, Haziran 2024–Temmuz 2026 tarihleri arasında Hemşirelik Esasları dersine kayıtlı 58 birinci sınıf öğrencisiyle yürütüldü. Öğrenciler müdahale (n=28) ve kontrol (n=30) gruplarına ayrıldı; ventrogluteal enjeksiyon eğitimi müdahale grubuna mikro öğretim, kontrol grubuna ise geleneksel öğretim yöntemiyle verildi. Veriler Öğrenci Bilgi Formu, VEBT, VEBDF, Mikro Öğretim Grubu Değerlendirme Formu ve DuSKÖ ile toplandı; beceri performansları OSCE ile değerlendirildi. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız ve eşleştirilmiş örneklem t testleri, karma ANOVA, ki-kare ve Fisher kesin testleri kullanıldı. Bulgular: Araştırmada VEBDF toplam ve OSCE istasyon puanları açısından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Bununla birlikte, müdahale grubu; aseptik ilaç hazırlama, malzemeleri uygun alana yerleştirme, hastaya ve ekstremiteye uygun pozisyon verme, eldiven giyme ve deriyi gerginleştirme basamaklarında daha yüksek performans gösterdi. VEBT puanlarında zaman etkisi anlamlı olup her iki grubun ikinci OSCE bilgi puanları arttı (p<0.001). DuSKÖ toplam ve alt boyut puanlarında gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Sonuç: Araştırma bulguları, mikro öğretim yönteminin öğrencilerin ventrogluteal enjeksiyon ile ilişkin bilgi, beceri ve kaygı düzeyleri açısından geleneksel öğretim yöntemine üstünlük sağlamadığını; ancak ventrogluteal enjeksiyonun bazı kritik uygulama basamaklarındaki performansı desteklediğini göstermektedir. Yöntemin etkililiğinin daha geniş örneklemlerde değerlendirilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This randomized controlled study aimed to determine the effects of microteaching-based ventrogluteal injection training on nursing students' knowledge, skills, and anxiety levels. Materials and Methods: The study was conducted between June 2024 and July 2026 with 58 first-year nursing students enrolled in the Fundamentals of Nursing course. The students were assigned to the intervention (n=28) and control (n=30) groups; ventrogluteal injection training was delivered through microteaching in the intervention group and traditional teaching in the control group. Data were collected using the Student Information Form, VEBT, VEBDF, Microteaching Group Evaluation Form, and DuSKÖ, while skill performance was assessed using the OSCE. Descriptive statistics, independent- and paired-samples t tests, mixed ANOVA, chi-square, and Fisher's exact tests were used for data analysis. Results: No statistically significant between-group differences were found in the VEBDF total or OSCE station scores (p > 0.05). Nevertheless, the intervention group demonstrated better performance in aseptic medication preparation, placing materials in the appropriate area, positioning the patient and extremity appropriately, donning gloves, and stretching the skin. A significant time effect was observed for VEBT scores, with knowledge scores increasing in both groups at the second OSCE (p < 0.001). No statistically significant between-group differences were identified in the DuSKÖ total or subscale scores (p > 0.05). Conclusion: The findings indicate that the microteaching method was not superior to the traditional teaching method in terms of students' overall knowledge, skill, and anxiety levels; however, it supported performance in certain critical steps of the ventrogluteal injection procedure. Further studies with larger samples are recommended to evaluate the effectiveness of this method.