Sığ ve derin kriyojenik işlemin m2 hss testere bıçağının sertlik, aşınma ve takım ömrüne etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of shallow and deep cryogenic treatment on the hardness, wear, and tool life of m2 hss saw blades
- Tez No: 1017851
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Malzemelerin aşınma direncini artırma çalışmalarında yıllardır geleneksel ısıl işlemler, yüzey geliştirme işlemleri, malzeme ve kimyasal kompozisyonun değiştirilmesi gibi metotlar üzerinde durulmuştur. Ancak ilk denemeleri 1900'lü yıllarda yapılan ve aşınma dayanımı üzerinde yüksek oranlarda iyileştirme sağlayan kriyojenik işlem, son yirmi yılda göze çarpmaya başlamıştır. Kriyojenik işlem, takım çelikleri başta olmak üzere dökme demirler, kompozitler ve demir dışı alaşımların yapısında meydana getirdiği değişimlerle takım ömründe % 90'lara varan artışlar meydana getirmektedir. Bu çalışmada, testere takımı olarak kullanılan M2 HSS testere takımı çeliğinin mikro sertliği, takım ömrü ve malzeme iç yapısı üzerinde sığ ve derin kriyojenik işlemin etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda, M2 HSS testere çeliğine 9-18-27 saatlik periyotlarda -80 ºC'de sığ kriyojenik işlem ve -180 ºC'de derin kriyojenik işlem uygulanmıştır. Kriyojenik işlem sonrasında numunelere 200 ºC'de 2,5 saat süreyle temperleme işlemi uygulanmıştır. Sonuç olarak, mikroyapıda W ve Mo bakımından zengin M6C tipi karbürler, V bakımından zengin MC tipi karbürler ve belirli koşullarda Cr esaslı M23C6 tipi karbür oluşumları gözlemlenmiştir. Sığ kriyojenik ve derin kriyojenik işlemden sonra numunelerin mikro sertliğinde %5,9, aşınma oranında %70,2 azalma ve takım ömründe %92 oranında olumlu iyileşmeler olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
For many years, studies aimed at improving the wear resistance of materials have focused on methods such as conventional heat treatments, surface modification processes, and changes in material and chemical composition. However, cryogenic treatment, whose first applications date back to the 1900s and which provides significant improvements in wear resistance, has attracted increasing attention over the last two decades. Cryogenic treatment causes structural changes in materials such as tool steels, cast irons, composites, and non-ferrous alloys, leading to improvements in tool life of up to 90%. In this study, the effects of shallow and deep cryogenic treatment on the microhardness, tool life, and microstructure of M2 HSS saw blade steel used as a cutting tool were investigated. Within this scope, shallow cryogenic treatment at -80 ºC and deep cryogenic treatment at -180 ºC were applied to M2 HSS saw steel for holding times of 9, 18, and 27 hours. After cryogenic treatment, the samples were tempered at 200 ºC for 2.5 hours. As a result, M6C-type carbides rich in W and Mo, MC-type carbides rich in V, and under certain conditions, Cr-based M23C6-type carbide formations were observed in the microstructure. Following shallow and deep cryogenic treatment, a 5.9% increase in microhardness, a 70.2% reduction in wear rate, and a 92% improvement in tool life were observed in the samples.