Standart hasta ile zenginleştirilmiş mikro öğretim yöntemiyle verilen palyatif bakımda semptom yönetimi eğitiminin hemşirelik öğrencilerinin bilgi, yansıtıcı düşünme düzeyi ve terapötik iletişim becerileri üzerine etkisi
The effect of symptom management training in palliative care with micro teaching method enriched with standard patient on nursing students' knowledge, reflective thinking level and therapeutic communication skills
- Tez No: 849904
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİSUN KAPUCU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Hemşirelik, Education and Training, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma standart hasta ile zenginleştirilmiş mikro öğretim yöntemi kullanılarak verilen palyatif bakımda semptom yönetimi eğitiminin, hemşirelik öğrencilerinin palyatif bakıma yönelik bilgi, yansıtıcı düşünme ve terapötik iletişim becerileri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma, hemşirelik bölümünde son sınıfta eğitim gören gönüllü 40 öğrenci ile randomize kontrollü ön-test, son-test müdahale çalışması olarak yapılmıştır. Araştırmada veriler“Tanıtıcı Özellikler Formu”, Palyatif Bakıma Yönelik Bilgi Testi,“Yansıtıcı Düşünme Düzeyini Belirleme Ölçeği”ve“Hemşirelik Öğrencileri için Terapötik İletişim Becerileri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada, müdahale grubunda“Mikro Öğretim Grubu Değerlendirme Formu”ve“Standart Hasta Uygulaması Değerlendirme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın uygulaması hazırlık süreci ve uygulama sürecinden oluşmaktadır. Hazırlık süreci uzman grubunun eğitimi, ortam hazırlanması ve ön uygulamanın yapılmasını kapsamaktadır. Araştırmada, müdahale grubuna standart hasta ile zenginleştirilmiş mikro öğretim yöntemi çevrimiçi olarak bir hafta ara ile iki defa uygulanırken, kontrol grubuna hasta yakınına yönelik palyatif bakım bilgilendirme broşürü verilmiştir. Araştırmaya katılan öğrencilerin %85.0'ini kadınlar oluştururken, yaş ortalamaları 22.13±0.82 yıl olarak belirlenmiştir. Yapılan istatistik sonucunda grupların benzer özellikte olduğu belirlenmiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effect of symptom management training in palliative care using micro-teaching method enriched with standard patient on nursing students' knowledge, reflective thinking and therapeutic communication skills towards palliative care. The study was conducted as a randomized controlled pre-test, post-test intervention study with 40 volunteer students studying in the last year in the department of nursing. In the study,“Descriptive Characteristics Form”, Palliative Care Knowledge Test,“Scale for Determining the Level of Reflective Thinking”and“Therapeutic Communication Skills Scale for Nursing Students”were used. In the study,“Micro Instruction Group Evaluation Form”and“Standard Patient Practice Evaluation Form”were used in the intervention group. The preparation process includes the training of the expert group, preparation of the environment and the pre-intervation. In the implementation process, the intervention group and the control group were handled separately. In the study, the intervention group received the micro-teaching method enriched with the standard patient online twice with a one-week interval, while the control group received a palliative care information brochure for the patient's relatives. While 85.0% of the students participating in the study were female, the mean age of the participants was 22.13±0.82 years. As a result of the statistics, it was determined that the groups had similar characteristics (p>0.05).