Duygu odaklı terapiye dayalı grupla sosyal hizmet müdahalesinin korunma gereksinimi olan çocukların duygu düzenleme becerilerine, duygusal zeka ve empatik eğilim düzeylerine etkisi
The impact of emotion-focused therapy-based group social work intervention on the emotion regulation skills, emotional intelligence and empathic tendencies of children in need of protection
- Tez No: 1017849
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP DAŞBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmada, duygu odaklı grupla sosyal hizmet müdahalesinin korunma gereksinimi olan çocukların duygu düzenleme becerilerine, duygusal zeka ve empatik eğilim düzeylerine etkisinin incelenmesi ve çalışmaya katılan çocukların grup sürecine ilişkin deneyimlerinin keşfedilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, çalışmada karma yöntem kullanılmış ve açımlayıcı sıralı desene uygun olarak önce nicel veriler ardından nitel veriler toplanıp ayrı ayrı analiz edildikten sonra veriler birlikte yorumlanmıştır. Araştırmanın nicel kısmı, ön-test, son-test kontrol gruplu Randomize Kontrollü Çalışma (RKÇ) olarak planlanmış ve çalışma Clinical Trials'e NCT07273786 numarası ile kaydedilmiştir. Çalışmaya Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığına bağlı bir çocuk evleri sitesinde kalmakta olan 38 çocuk (deney grubu: 19, kontrol grubu:19) katılmıştır. Veriler kişisel bilgi formu, Baron Duygusal Zeka Ölçeği- EQ-i (YV), Çocuklar için Duygu Düzenleme Ölçeği (ÇDDÖ) ve KA-Sİ Empatik Eğilim Ölçeği-Çocuk Formu kullanılarak toplanmıştır. Deney grubuna araştırmacı tarafından oluşturulan 12 oturumluk duygu odaklı grupla sosyal hizmet müdahalesi uygulanmış, kontrol grubuna herhangi bir girişimde bulunulmamıştır. Nicel veriler, bilgisayar ortamında SPSS 22 paket programı ve R yazılımı (Sürüm 4.5.2) kullanılarak analiz edilmiştir. Veri analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımlı-bağımsız örneklemler t-testi ve Lineer Karma Model kullanılmıştır. Uygulama öncesinde deney ve kontrol grubunun puanları benzer bulunmuş, uygulama sonrasında deney grubunda olumlu yönde değişimler gözlenmesine rağmen, bu değişimlerin kontrol grubunun değişiminden istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmadığı belirlenmiştir. Araştırmanın nitel kısmında, fenomenolojik desen kullanılmış; hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu doğrultusunda, deney grubunda bulunan katılımcıların grup sürecine ilişkin deneyimlerinin keşfedilmesine dair derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme verileri MAXQDA 2024 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Verilerin analizinde tematik analiz yöntemi ile hem tümdengelimsel hem tümevarımsal yaklaşım kullanılmıştır. Katılımcıların müdahale sonrasında duygularını daha iyi tanıyıp ifade edebildikleri, duygularını düzenleyip (özellikle öfke duygusunu) sağlıklı bir şekilde ifade edebildikleri, diğerinin bakış açısını alma becerileri kazandıkları ve bunları gündelik yaşamlarına taşıyabildikleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, grup × zaman etkileşimi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamış olmakla birlikte, deney grubunda gözlenen olumlu değişimler ve nitel bulguların ortaya koyduğu gelişimler birlikte ele alındığında, duygu odaklı terapiye dayalı grupla sosyal hizmet müdahalesinin çocukların duygusal zekâ, duygu düzenleme ve empatik eğilim becerilerinin geliştirilmesinde işlevsel bir müdahale yaklaşımı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Elde edilen bu sonuçlar ilgili alanyazın doğrultusunda tartışılmış ve uygulanan müdahalenin korunma gereksinimi olan çocukların iyilik hallerinin geliştirilmesinde kullanılabileceği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of an Emotion-Focused Therapy-based social group work intervention on the emotion regulation skills, emotional intelligence, and empathic tendency levels of children in need of protection, as well as to explore the participants' experiences regarding the group process. To achieve this aim, a mixed-methods approach was employed. In accordance with the explanatory sequential design, quantitative data were collected and analyzed first, followed by the collection and analysis of qualitative data, after which the findings were integrated and interpreted together. The quantitative phase of the study was designed as a randomized controlled trial (RCT) with a pretest-posttest control group design and was registered at ClinicalTrials.gov under the registration number NCT07273786. The study included 38 children residing in a Child Homes Site affiliated with the Ministry of Family and Social Services (experimental group: n = 19; control group: n = 19). Data were collected using a Personal Information Form, the Bar-On Emotional Quotient Inventory: Youth Version (EQ-i), the Emotion Regulation Scale for Children, and the KA-SI Empathic Tendency Scale for Children. The experimental group participated in a 12-session Emotion-Focused Therapy-based social group work intervention developed by the researcher, whereas no intervention was provided to the control group. Quantitative data were analyzed using SPSS 22 and R software (Version 4.5.2). Descriptive statistics, dependent and independent samples t-tests, and Linear Mixed Models were employed for data analysis. The pretest scores of the experimental and control groups were found to be similar. Although positive changes were observed in the experimental group following the intervention, these changes did not differ significantly from those observed in the control group. In the qualitative phase, a phenomenological design was employed. In-depth interviews were conducted with participants in the experimental group using a semi-structured interview form to explore their experiences regarding the group process. The interview data were analyzed using MAXQDA 2024. Both deductive and inductive approaches were utilized within the framework of thematic analysis. Findings revealed that participants were better able to recognize and express their emotions, regulate and express their emotions in healthier ways (particularly anger), develop perspective-taking skills, and transfer these gains into their daily lives following the intervention. Although no statistically significant group × time interaction was found, the positive changes observed in the experimental group together with the improvements reflected in the qualitative findings suggest that the Emotion-Focused Therapy-based social group work intervention is a functional intervention approach for enhancing children's emotional intelligence, emotion regulation, and empathic tendency. The findings were discussed in light of the relevant literature, and it was suggested that the intervention may be utilized to promote the well-being of children in need of protection.