Gebelerde reformer pilatesin ağrı, fonksiyonel kapasite, lumbopelvik stabilizasyon, abdominal kaslar, solunum fonksiyonları, pelvik taban fonksiyonları ve venöz yetmezlik üzerine etkileri
Effects of Reformer Pilates on pain, functional capacity, lumbopelvic stabilization, abdominal muscles, respiratory function, pelvic floor function, and venous insufficiency in pregnant women
  1. Tez No: 1017852
  2. Yazar: KÜBRA ÖZONAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÇİNAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
Özet
Gebelerde anatomik, fizyolojik ve psikolojik yönden birçok değişiklik görülmektedir. Literatürde gebelerde reformer pilatesin ağrı, fonksiyonel kapasite, lumbopelvik stabilizasyon, abdominal kaslar, solunum fonksiyonları, pelvik taban fonksiyonları ve venöz yetmezlik üzerine etkilerini araştıran bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada reformer pilatesin gebelerde bu parametreler üzerine etkilerini araştırmak amaçlandı. Bu çalışma randomize kontrollü bir araştırma olarak planlandı. Değerlendirmelerde ağrı için Vizüel Analog Skalası (VAS), fonksiyonel kapasite için beş tekrarlı otur kalk (5TOK) testi, lumbopelvik stabillizasyon için basınçlı stabilize edici geribildirim cihazı, abdominal kasların kalınlık ölçümü için ultrasonografi (USG), diastazis rekti abdominis (DRA) için parmak ölçümü, solunum fonksiyonları için spirometrik test, pelvik taban fonksiyon bozukluğu için Pelvik Taban Distres Envanteri-20 (PTDE-20), cinsel işlev için Kadın Cinsel İşlev Ölçeği (KCİÖ), üriner inkontinans için İnkontinans Şiddet İndeksi (İŞİ) ve venöz yetmezlik için CEAP sınıflandırmasının klinik sınıflandırma alt başlığı kullanıldı. Değerlendirmeler başlangıçta (ilk değerlendirme [İD]) ve başlangıçtan altı hafta sonra (son değerlendirme [SD]) yapıldı. Doğumdan sonra obstetrik veriler alındı. Reformer pilates grubuna (RPG, n=15) altı hafta boyunca haftada iki kez olmak üzere reformer pilates egzersizleri uygulandı. Hem RPG hem de kontrol grubundaki (KG, n=15) gebelere yürüyüş yapmaları önerildi. Sonuç p<0,05 olduğunda istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. SD'de, RPG'de istirahat sırasındaki sırt ağrısı şiddeti ve süresi KG'ye göre daha azdı (p<0,05). RPG'de istirahat ve aktivite sırasındaki boyun ağrısı şiddeti, SD'de İD'ye göre daha azdı (p<0,05). KG'de aktivite sırasındaki sırt ağrısı şiddeti, SD'de İD'ye göre daha azdı (p<0,05). SD'de, RPG'de 5TOK testi süresi KG'ye göre daha kısaydı (p<0,05). 5TOK testi süresi, RPG'de SD'de İD'ye göre daha kısayken (p<0,05), KG'de SD ve İD arasında fark yoktu (p>0,05). SD'de, internal abdominal oblik kas (M. OİA) ve transversus abdominis kası (M. TrA) RPG'de KG'ye göre daha kalındı (p<0,05). RPG'de SD'de İD'ye göre yalnızca rektus abdominis kası (M. RA) daha inceyken (p<0,05), KG'deki SD'de İD'ye göre M. RA, eksternal abdominal oblik kas (M. OEA) ve M. OİA daha inceydi (p<0,05). İD'de RPG'de KG'ye göre fazla olan FVC değeri (p<0,05), SD'de de RPG'de KG'ye göre fazlaydı (p<0,05). SD'de, FEV1 değeri RPG'de KG'ye göre daha fazlaydı (p<0,05). FVC, FEV1, FEV1/FVC ve PEF değerleri hem RPG'de hem de KG'de grup içinde benzerdi (p>0,05). PTDE-20, KCİÖ ve İŞİ puanları hem İD'de hem de SD'de gruplar arasında benzerdi (p>0,05). RPG'de KCİÖ'nün alt başlıklarından yalnızca lubrikasyon puanı SD'de İD'ye göre azalırken (p<0,05), KCİÖ'nün diğer alt başlık puanları, PTDE-20 ve İŞİ puanları İD ve SD arasında benzerdi (p>0,05). KG'de PTDE-20, KCİÖ ve İŞİ puanları İD ve SD arasında benzerdi (p>0,05). Diğer değerler hem gruplar arasında hem de grup içinde benzerdi (p>0,05). Doğumdaki gestasyonel yaş, doğum şekli ve yenidoğan cinsiyeti gruplar arasında benzerken (p>0,05), yenidoğan vücut ağırlığı RPG'de KG'ye göre daha fazlaydı (p<0,05). Bu çalışmada, gebelerde reformer pilatesin ağrıyı azaltabileceği, fonksiyonel kapasiteyi artırabileceği, abdominal kasların kalınlıklarını koruyabileceği, solunum fonksiyonlarını geliştirebileceği ve yenidoğan vücut ağırlığını artırabileceği sonucuna varıldı. Reformer pilatesin gebeler üzerindeki etkileri araştıran ileriki çalışmalarda, trimesterlere veya primipar/multipar durumlarına göre gruplandırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Pregnant women experience many anatomical, physiological, and psychological changes. The literature lacks studies investigating the effects of reformer Pilates on pain, functional capacity, lumbopelvic stabilization, abdominal muscles, respiratory function, pelvic floor function, and venous insufficiency in pregnant women. Therefore, this study aimed to investigate the effects of reformer Pilates on these parameters in pregnant women. This study was designed as a randomized controlled trial. Assessments included the Visual Analog Scale (VAS) for pain, the five sit-to-stand (5-STS) test for functional capacity, a pressure stabilizer feedback device for lumbopelvic stabilization, Ultrasonography (USG) for abdominal muscle thickness measurement, finger measurement for diastasis recti abdominis (DRA), spirometry test for respiratory function, Pelvic Floor Distress Inventory-20 (PFDE-20) for pelvic floor dysfunction, Female Sexual Function Scale (FSFS) for sexual function, Incontinence Severity Index (ISI) for urinary incontinence, and the clinical classification subcategory of the CEAP classification for venous insufficiency. Assessments were performed at baseline (Initial Assessment [IA]) and six weeks after baseline (Final Assessment [FA]). Obstetric data were collected after delivery. The Reformer Pilates group (RPG, n=15) received Reformer Pilates exercises twice a week for six weeks. Pregnant women in both the RPG and control group (KG, n=15) were advised to walk. A result of p<0.05 was considered statistically significant. In the FA, the intensity and duration of back pain at rest were less in RPG compared to KG (p<0.05). In RPG, the intensity of neck pain at rest and during activity was less in the FA compared to the IA (p<0.05). In KG, the intensity of back pain during activity was less in the FA compared to the IA (p<0.05). In the FA, the duration of the 5-STS test was shorter in RPG compared to KG (p<0.05). While the duration of the 5-STS test in RPG was shorter in the FA compared to the IA (p<0.05), there was no difference between the FA and the ID in KG (p>0.05). In the FA, the internal oblique muscle (M. OIA) and the transversus abdominis muscle (M. TrA) were thicker in RPG compared to KG (p<0.05). In RPG, only the rectus abdominis muscle (M. RA) was thinner in the FA compared to the IA (p<0.05), while in KG, the M. RA, external oblique muscle (M. OEA), and M. OIA were thinner in the FA compared to the ID (p<0.05). In the IA, the FVC value was higher in the RPG compared to the KG (p<0.05), and in the FA, it was also higher in the RPG compared to the KG (p<0.05). In the FA, the FEV1 value was higher in the RPG compared to the KG (p<0.05). The FVC, FEV1, FEV1/FVC, and PEF values were similar within the group in both RPG and KG (p>0.05). PFDE-20, FSFS, and ISI scores were similar between the groups in both the IA and FA (p>0.05). In the RPG, only the lubrication score among the subcategories of the FSFS decreased in the FA compared to the IA (p<0.05), while the other subcategory scores of the FSFS and the PFDE-20 and ISI scores were similar between the IA and FA (p>0.05). In the KG, the PFDE-20, FSFS, and ISI scores were similar between the IA and FA (p>0.05). Other values were similar both between the groups and within groups (p>0.05). Gestational age at birth, delivery type, and newborn sex were similar between the groups (p>0.05), while newborn body weight was greater in RPG than in KG (p<0.05). The study concluded that reformer Pilates in pregnant women can reduce pain, increase functional capacity, maintain abdominal muscle thickness, improve respiratory function, and increase newborn body weight. In future studies investigating the effects of reformer Pilates on pregnant women, it is recommended to group pregnant women according to trimesters or primiparous/multiparous status.