Glioblastom tanısı konulan hastaların mevcut tedaviler ile prognozunun değerlendirilmesi: Tek merkezli çalışma
Evaluation of prognosis of patients diagnosed with glioblastoma with current treatments: A single-center study
  1. Tez No: 1017853
  2. Yazar: MEHMET BERAT ERTURHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİL ULUTABANCA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirurji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Bilim Dalı
Özet
Glioblastom, güncel tedavi yaklaşımlarına rağmen sağkalım oranları oldukça düşük olan, santral sinir sisteminin en agresif primer tümörüdür. Bu çalışmanın amacı; glioblastom tanısı ile opere edilen hastalarda demografik özelliklerin, radyolojik parametrelerin, cerrahi rezeksiyon sınırlarının, adjuvan onkolojik tedavilerin ve sistemik inflamasyon/nütrisyon göstergelerinin genel sağkalım (OS) ile nüks üzerindeki etkilerini retrospektif“gerçek yaşam”verileri üzerinden değerlendirmektir. Çalışmaya, kliniğimizde glioblastom tanısıyla opere edilen 167 hasta (100 erkek, 69 kadın; ortalama yaş 60,2±10,9) dahil edilmiştir. Hastaların preoperatif tümör hacimleri, tümör lokalizasyonları, subventriküler zon (SVZ) temas durumları, preoperatif kan değerlerinden hesaplanan inflamasyon ve nütrisyon indeksleri (PNI, NLR, PLR, SII), uygulanan rezeksiyonun genişliği (total/subtotal) ve adjuvan radyoterapi (RT)/kemoterapi (KT) durumları geriye dönük olarak incelenmiştir. Veriler Kaplan-Meier sağkalım analizi ve çok değişkenli Cox regresyon modelleri kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Değerlendirilen kohortta medyan genel sağkalım (OS) süresi 11 ay olarak bulunmuştur. Bir, iki ve beş yıllık sağkalım oranları sırasıyla %43,2, %17,7 ve %0 olarak saptanmıştır. Hastaların %84,6'sında cerrahi olarak total rezeksiyon başarılmış; kohortun %92,8'i radyoterapi, %78,4'ü ise kemoterapi aşamasına geçebilmiştir. Çok değişkenli Cox regresyon analizine göre; artan yaş, geniş preoperatif tümör hacmi ve radyoterapi almamak genel sağkalım üzerinde bağımsız ve olumsuz prognostik faktörler olarak belirlenmiştir. Tek değişkenli analizlerde koruyucu bir faktör olarak saptanan Prognostik Nütrisyonel İndeks (PNI) ile sağkalım avantajı gösteren total rezeksiyon değişkenleri, çok değişkenli modelde bağımsız anlamlılıklarını yitirmiştir. Hastaların %27,2'sinde (n=46) klinik/radyolojik nüks gözlenmiş olup nüksü öngören bağımsız bir değişken saptanmamıştır. Kemoterapi alma durumunun bağımsız etkisinin gösterilememesi ise tedavinin var/yok şeklinde ikili kaydedilmesi ve MGMT gibi moleküler alt grupların modele entegre edilememesiyle ilişkilendirilmiştir. Glioblastomda sağkalım; tek bir hücresel parametreden ziyade, hastanın fizyolojik rezervi (yaş), makroskopik tümör yükü (hacim) ve adjuvan tedaviye (radyoterapi) hızlı erişim dinamikleriyle doğrudan ilişkilidir. Çalışmanın sunduğu gerçek yaşam verileri; özellikle ileri yaşlı veya devasa hacimli tümörü olan hastalarda cerrahi stratejinin iatrojenik morbiditeden kaçınarak intrakraniyal basıncı düşürmeye ve hastayı postoperatif onkolojik tedavilere sekteye uğramadan ulaştırmaya odaklanması gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Glioblastoma is the most aggressive primary tumor of the central nervous system, presenting with extremely poor survival rates despite current multimodal treatment approaches. The aim of this study is to retrospectively evaluate the effects of demographic characteristics, radiological parameters, extent of surgical resection, adjuvant oncological treatments, and systemic inflammation/nutrition indices on overall survival (OS) and recurrence in patients operated on with the diagnosis of glioblastoma, utilizing real-world data. The study included a cohort of 167 patients (100 males, 69 females; mean age 60.2±10.9 years) operated on in our clinic with a diagnosis of glioblastoma. Patients' preoperative tumor volumes, tumor localizations, subventricular zone (SVZ) contact status, systemic inflammation and nutritional indices (PNI, NLR, PLR, SII) calculated from preoperative peripheral blood samples, extent of resection (total/subtotal), and adjuvant radiotherapy (RT)/chemotherapy (CT) statuses were retrospectively analyzed. Data were statistically evaluated using Kaplan-Meier survival analyses and multivariate Cox regression models. The median overall survival (OS) time for the evaluated cohort was found to be 11 months. The one-, two-, and five-year survival rates were 43.2%, 17.7%, and 0%, respectively. Gross total resection was successfully achieved in 84.6% of the patients. In the postoperative period, 92.8% of the cohort received radiotherapy, and 78.4% received chemotherapy. According to the multivariate Cox regression analysis; increasing age, larger preoperative tumor volume, and not receiving radiotherapy were identified as independent negative prognostic factors for overall survival. The Prognostic Nutritional Index (PNI), which was identified as a protective factor in univariate analyses, and the extent of resection, which initially showed a survival advantage, lost their independent prognostic significance in the multivariate model. Clinical and/or radiological recurrence was observed in 27.2% (n=46) of the patients, but no independent variable predicting recurrence was identified. The inability to demonstrate the independent prognostic effect of chemotherapy was attributed to the binary categorization of the variable (received/not received) and the lack of molecular data integration, such as MGMT promoter methylation status, into the statistical model. Survival in glioblastoma is governed by a complex interplay of the patient's physiological reserve (age), macroscopic tumor burden (volume), and access to adjuvant treatment (radiotherapy), rather than a single cellular or surgical parameter. The real-world data presented in this study emphasize that, particularly for elderly patients or those presenting with massive tumors, the surgical strategy should prioritize maximal safe decompression to reduce intracranial pressure without inducing iatrogenic morbidity, thereby ensuring the patient can promptly and seamlessly transition to postoperative oncological therapies.