Biyolojik tedavi alan psöriazis hastalarında immatür granülosit ve inflamasyon belirteçlerindeki değişimin Psöriazis Alan ve Şiddet İndeksi (PASI) skoru ile ilişkisi
The association of changes in immature granulocyte parameters and inflammatory markers with Psoriasis Area and Severity Index (PASI) scores in patients with psoriasis receiving biologic therapy
  1. Tez No: 1017858
  2. Yazar: AHMET CAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KAMİL MÜLAYİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hastalıklar Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, biyolojik tedavi alan psoriasis vulgaris hastalarında hematolojik inflamasyon belirteçlerinin hastalık aktivitesi ve klinik yanıt ile ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif gözlemsel çalışmaya, biyolojik tedavi kullanan psoriasis tanılı 158 erişkin hasta dahil edildi. Demografik veriler, biyolojik tedavi bilgileri, Psoriasis Alan ve Şiddet İndeksi (PASI) skorları ve laboratuvar parametreleri hasta kayıtlarından elde edildi. Hematolojik inflamasyon parametreleri ile C-reaktif protein düzeyleri başlangıç, 3. ay ve 6. ayda değerlendirildi. Bu parametrelerdeki değişim ile PASI skorundaki değişim arasındaki ilişki analiz edildi. Bulgular: Çalışmaya toplam 158 hasta dahil edildi. Hastaların yaş ortancalaması 41,0 yıl olup 73'ü kadın, 85'i erkekti. Biyolojik tedavi sürecinde PASI skorlarında anlamlı azalma saptandı. Mevcut biyolojik tedavi grupları arasında klinik yanıt ve inflamasyon parametrelerindeki değişimler açısından anlamlı fark izlenmedi. Buna karşın, daha önce biyolojik tedavi kullanmış hastalarda başlangıç şiddeti ve tedavi yanıt dinamiklerinde farklılıklar gözlendi. C-reaktif protein ve immatür granülosit düzeylerindeki değişimlerin PASI skorundaki değişim ile zayıf ancak anlamlı ilişki gösterdiği, diğer hematolojik inflamasyon indeksleri ile ise tutarlı ilişki saptanmadığı belirlendi. Çoklu doğrusal regresyon analizinde bu bulgular kısmen desteklendi. İnflamasyon parametrelerinin klinik yanıtı öngörme gücü sınırlı bulundu; yaş ve cinsiyete göre düzeltilmiş lojistik regresyonda başlangıç–3. ay ortalama trombosit hacmi değişimi 3. ay PASI75 yanıtı ile ilişkili saptandı. Sonuç: Biyolojik tedavi alan psoriasis hastalarında klinik hastalık aktivitesi azaldı. C-reaktif protein ve immatür granülosit düzeylerindeki değişimler hastalık aktivitesindeki değişim ile ilişkili bulunurken, diğer hematolojik inflamasyon indeksleri daha sınırlı ve tutarsız sonuçlar gösterdi.. Bu bulgular, bu belirteçlerin tedavi yanıtını tek başına öngörmekten çok, biyolojik tedavi sürecinde hastalık aktivitesindeki değişimi izlemekte yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the relationship of hematologic inflammatory markers with disease activity and clinical response in patients with psoriasis vulgaris receiving biologic therapy. Materials and Methods: This retrospective observational study included 158 adult patients with psoriasis vulgaris who were receiving biologic therapy. Demographic data, biologic treatment information, PASI scores, and laboratory parameters were obtained from patient records. Hematologic inflammatory parameters and C-reactive protein levels were evaluated at baseline, month 3, and month 6. The relationship between changes in these parameters and changes in PASI scores was analyzed. Results: A total of 158 patients were included. The median age was 41.0 years; 73 were female and 85 were male. A significant reduction in PASI scores was observed during biologic treatment. No significant difference was found among the current biologic treatment groups regarding clinical response or changes in inflammatory parameters. However, differences were observed in baseline disease severity and treatment response dynamics in patients previously exposed to biologic therapy. Changes in C-reactive protein and immature granulocyte levels showed a weak but significant association with changes in PASI scores, whereas no consistent relationship was found between other hematologic inflammatory indices and disease activity. These findings were partially supported by multiple linear regression analysis. The predictive value of inflammatory parameters for clinical response was limited; in age- and sex-adjusted logistic regression, only the baseline-to-month 3 change in mean platelet volume was associated with PASI75 response at month 3. Conclusion: Clinical disease activity decreased in patients with psoriasis vulgaris receiving biologic therapy. Changes in C-reactive protein and immature granulocyte levels were associated with changes in disease activity, whereas other hematologic inflammatory indices yielded more limited and inconsistent results. These findings suggest that these markers may be useful for monitoring changes in disease activity during biologic therapy rather than for predicting treatment response on their own.