Üçkuyular köyünün coğrafi etüdü
The Geographical study of Üçkuyular village
- Tez No: 101786
- Danışmanlar: DOÇ.DR. LÜTFİ ÖZAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
11 YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZETİ ÜÇKUYULAR KÖYÜNÜN COĞRAFÎ ETÜDÜ Halil GÜLTEKİN Orta Öğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Mayıs 2001 Danışman : Doç. Dr. Lütfi ÖZ AV Araştırma sahasını oluşturan Üçkuyular köyü, Ege bölgesinin İçbatı Anadolu bölümünde Uşak ili sınırlan içerisinde yer almaktadır. Yönetim bakımından bağlı bulunduğu Uşak il merkezinin, yaklaşık 45 km. kuzeybatısında yer alır. Üçkuyular köyünü kapsayan saha doğuda ve güneydoğuda Halil Efendi Çiftliği köyü, güneyde ve batıda Karakuyu köyleri ile çevrilidir. Araştırma sahası kuzeyde ise Manisa toprakları ile komşudur. Sahanın ortalama yükseltisi 850 metredir. Bölge Akdeniz ile karasal iklim arasında geçiş özelliği gösteren yan kurak ve orta sıcaklıkta iklim koşullannın etkisi altındadır. Uşak meteoroloji istasyonunun 61 yıllık verilerine göre, ortalama sıcaklık 12.3 °C, yıllık ortalama yağış miktan 534.4 mm. dir. Üçkuyular köyünde egemen olan iklim koşullannın etkisi altında, Ege ve İç Anadolu bölgelerinin özelliklerini yansıtan bitkilere rastlanmaktadır. Esas olarak Akdeniz flora alanına giren sahada, Turan Ön Asya step florasına ait türler de yaygın olarak gözlenmektedir. Araştırma sahasında kahverengi orman topraklan geniş yerin tutmaktadır. Bunun yanında kireçsiz kahverengi orman topraklan, rendzinalar ve kireçsiz kahverengi topraklar diğer toprak gruplarım oluşturmaktadır. Köy nüfusu ile ilgili eldeki veriler Cumhuriyet dönemi ile sınırlıdır. Bu döneme ait veriler incelendiğinde, nüfusun fazla artmadığı görülür. Çünkü 1940 yılında 445 olan nüfus, 57 yıllık devrede % 7.4 oranında artarak 478 kişiye yükselmiştir. Bu da saha dışına yönelik göç hareketlerinin bir sonucudur. Araştırma sahasında yerleşme dağınık dokuludur. Bunun en önemli nedeni topografya şartlandır. Konutlarda doğal çevre şartlanna uyum belirgin olduğu dikkati çekmektedir. Köyde 120 tane konut vardır. Sahada temel ekonomik faaliyetleri, tarım ve hayvancılık meydana getirmektedir. Bölgenin doğal çevre şartlan ile, nüfusun sosyal ve ekonomik özellikleri söz konusu faaliyetlerin belirleyicisi olmuştur. Dağlık alanlann geniş yer kaplamasına bağlı olarak, ekip biçme faaliyetlerinin sınırlı kalışı tanmın genel karakterini belirlemiş ve ekip biçme faaliyetlerinin ile hayvancılığın birlikte yürütülmesini zorunlu hale getirmiştir. Üçkuyular köyündeki ticarî faaliyetler pek canlı değildir. Genellikle hayvan ve hayvansal ürünler Uşak il merkezinde satışa sunulmaktadır. Aynca aileler ihtiyaç duyduktan maddeleri söz konusu yerden temin etmektedirler. Köy 45 km.'lik karayolu ile il merkezine bağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV THE SUMMARY OF THESIS FOR MASTER OF SCIENCE THE GEOGRAPHY STUDY OF UÇKUYULAR VILLAGE Prepared by Halil GÜLTEKTN The Head Office Of Social Sciences On Secondary Education The Branch Of Geographical Sciences Institute Of social Sciences Of Afyon Kocatepe University May, 2001. Consulted by Doç. Dr. LütfîÖZAV The research area, Üçkuyular Village, is in Uşak in the Middlewest Anatolia of Aegean region.lt is about 45 km. Northeast far from Uşak. The village is surrounded by the Halil Efendi Çiftliği Village in the East and Southeast, and by the Karakuyu Villages in the South and the West.That research area is also neighbour with the boundary of Manisa in the North. That area is under the effects of semi-dry and the middle temparature climate condition which shows the passing particularities between the Mediterranean and the tresstrial climates. According to 61 years datums of Meteorology Station of Uşak, the average temperature is 12.3°C and the average quantity of rain is 534.4 mm. in a year. Under the effects of climate in the Üçkuyular Village, plants show the pecularities of Aegean and the Middle Anatolia regions effects.The species, concerning of Turan Ön Asya step flora, have been observed in the Mediterranean region's researcharea.Brown forest land takes part in a large area.Unlimed brown forest land, rendezvous and unlimed brown lands have formed the other land parts. Population of the village is bounded to the period of Republic.The population has not been raised much, when the datums are examined.Because, in the 57 years period, the population has been increased % 7.4 proportion from 445 in 1940 to 478.That shows the conseguency of migration to out of research area. The area is established in disorderly, the most important cause is the topographical conditions.Residences have been taken attention with the accoral of enviromental conditions. 120 residences are in it. The economy of the village is depent on agriculture and animal husbandry. These activities are shaped by the enviromental conditions, population, social and economical causes.Depending on the large mountainous areas, the activities of sowing have been limited. That determined the general characteristics of agriculture and it caused to be the activities of sowing and animal husbandry in company. The trade in Üçkuyular is not attractive. Generally the animals and productions have sold in Uşak marketsin addition to this, locals take their needs in Uşak.The Village links with the 45 land road to Uşak.